CELLULIT - wszystko na ten temat.doc

(280 KB) Pobierz

Skazane na cellulit

Niemal każda kobieta w swoim życiu zauważyła zmiany w skórze przypominające zgrubienia, grudki, ziarnistości, które w języku potocznym zostały nazwane ?skórką pomarańczową?. Tak naprawdę cellulit może pojawić się zarówno u osób otyłych, jak i szczupłych, prowadzących zdrowy tryb życia. Jednak jaka jest przyczyna tej przypadłości? Dlaczego cellulit nie dotyczy mężczyzn?

Żeby dobrze zrozumieć przyczyny powstania cellulitu należy dokładniej przyjrzeć się budowie skóry i tkanki podskórnej, gdyż procesy zachodzące właśnie w tych obszarach znacząco wpływają na rozwój tego schorzenia.

Jak wiadomo tkanka tłuszczowa znajduje się na powierzchni najważniejszych narządów naszego ciała. Tłuszcz pełni rolę zarówno termoizolacyjną, ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również stanowi rezerwę energetyczną. Jednak tłuszcz okrywający narządy wewnętrzne nie ma nic wspólnego z powstaniem zmian cellulitowych. Za takie zmiany odpowiada tłuszcz tworzący tkankę podskórną, który staje się widoczny w przypadku osłabnięcia i uszkodzenia skóry.

Przede wszystkim hormony Istnieje wiele przyczyn powstawania cellulitu. Jedną z nich hormony. To estrogeny są głównym sprawcą ?pomarańczowej skórki?, przez co objawy tego schorzenia najczęściej uwidaczniają się u płci żeńskiej.

Po drugie geny

Kolejnym sprawcą cellulitu mogą okazać się geny. To oznacza, że matka cierpiąca na cellulit może przekazać swojemu potomstwu materiał genetyczny odpowiedzialny za cellulit.

Jednym z najważniejszych czynników predysponujących do pojawienia się cellulitu jest zaburzenie homeostazy w układzie naczyniowym.Uszkodzone i nieszczelne kapilary wpływają na przesącz płynów ze ścian naczyń, który gromadzi się w tkankach.

Zmiany w skórze


Tłuszcz w cellulicie
Przyjrzyjmy się budowie skóry zdrowej i skóry objętej cellulitem. Skóra zdrowa jest gładka i napięta. Fibroblasty aktywnie produkują mocne włókna kolagenu i elastyny. Naczynia włosowate są nieuszkodzone. Adipocyty nie formują się w większe grupy, nie zmieniają również swojej średnicy. Skóra objęta cellulitem jest zwiotczała, naskórek jest szorstki i zrogowaciały. Kapilary są uszkodzone i uwidaczniają się tzw. pajączki.

Komórki tłuszczowe w wyniku odkładającego się w nich tłuszczu zaczynają pęcznieć i łączą się w większe skupiska, a dookoła nich formują się włókniste otoczki. Łatwo sobie wyobrazić, że adipocyty otoczone przegrodami stają się twarde. To sprawia, że powiększające się i mocniejsze adipocyty niemalże wdzierają się w skórę właściwą. Jednak włókniste otoczki nie są rozciągliwe w nieskończoność. Gdy nie są wystarczająco wytrzymałe, tłuszcz zaczyna uwypuklać się spomiędzy substancji włóknistej.

Stadia cellulitu

Proces powstania zmian cellulitowych jest wieloetapowy.

Wyróżniamy 4 stadia cellulitu:

01Stadium I
W tym stadium oznaki cellulitu są niemal niewidoczne, a zmiany obserwowane są jedynie na poziomie mikroskopowym. Do zaburzeń dochodzi początkowo w układzie naczyniowym. Uszkodzone kapilary nie funkcjonują prawidłowo, w wyniku czego skóra nie zostaje w odpowiedni sposób odżywiona, a uciekający płyn tkankowy zbiera się pomiędzy tkankami. Adipocyty powiększają się i łączą w niewielkie skupiska. W pierwszym stadium cellulitu dochodzi również do rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych.

02Stadium II
W drugim stadium objawy cellulitu stają się widoczne po uciśnięciu skóry palcami. Dochodzi do większych uszkodzeń w układzie krwionośnym skóry, ponadto powiększające się adipocyty przemieszczają się w kierunku skóry właściwej, uniemożliwiając w ten sposób prawidłowy przepływ krwi. Zwiększa się rownież napływ płynu tkankowego do przestrzeni międzykomórkowej.

03Stadium III
W tym stadium dochodzi do pogłębienia się zmian powstałych w drugim etapie. Uszkodzenia naczyń krwionośnych wpływają na metabolizm skórny, w wyniku tego pogłębia się proces niedożywienia skóry, powiększania adipocytów i ich wędrówki w kierunku skóry właściwej. Większe skupiska adipocytów otaczają się torebką włóknistą. Cellulit jest już widoczny bez konieczności ściskania skóry.

04Stadium IV
Jest to ostatni etap formowania się zmian cellulitowych, które są dostrzegalne. Skóra w miejscach objętych cellulitem jest wiotka i guzkowata w dotyku. Pacjenci, u których cellulit jest w ostatnim stadium formowania, skarżą się na uczucie bólu i wrażliwej skóry.

Zwalczanie cellulitu

Nie ma idealnej recepty na cellulit. Najważniejsze jest indywidualne podejście do tego problemu. Zewnętrznie należy wzmocnić warstwę rogową, poprzez stosowanie preparatów nawilżających, odżywczych. Wewnętrznie powinno się zastosować preparaty wzmacniające tkankę łączną i naczynia krwionośne.


Bez cellulitu
Walka z cellulitem nie należy do najłatwiejszych i wymaga poświęcenia i cierpliwości. Cellulit nie jest tkanką tluszczową, której łatwo możemy się pozbyć w wyniku stosowania diety i odpowiednich ćwiczeń. Zmiany cellulitowe nie są stanem statycznym. Z kolei nieleczone prowadzą do pogłębienia cellulitu oraz do większych uszkodzeń w tkankach.

W wyniku uszkodzeń błon komórkowych dochodzi do utraty wody, która "błąka się" pomiędzy komórkami, stanowiąc bezużyteczny balast. Należy więc dążyć do odbudowy błon. Ludzki organizm jest w stanie poradzić sobie z ich naprawą, jednakże potrzebne są do tego niezbędne składniki. Przyjrzyjmy się zatem ich budowie. Lipidy stanowią główny składnik błon komórkowych, dlatego wolne kwasy tluszczowe powinny być ważnym elementem diety.

Uszkodzona tkanka łączna stanowi trudny do zlikwidowania problem. W tym przypadku należy dostarczyć organizmowi glukozaminy, dzięki której tkanka ta szybciej ulegnie regeneracji.

W cellulicie najważniejsze jest usuwanie przyczyn, a nie objawów.

W obecnych czasach kobiety likwidują tylko widoczne objawy ?pomarańczowej skórki? poprzez stosowanie licznych balsamów, peelingów i kremów antycellulitowych. Dlaczego żadna z nich nie zastanawia się, jaka jest przyczyna tych objawów? W początkowym stadium dochodzi do uszkodzeń w naczyniach. Zostaje zakłócony wewnątrzkomórkowy transport, poprzez ?dziury? w kapilarach ucieka woda, która już nie spełni swoich funkcji. Stanie się ona właśnie balastem, o którym już wcześniej wspomniano.

Po pierwsze chronić ściany naczyń przed niszczącym działaniem wolnych rodników. W tym celu należy przyjmować pokarmy bogate w antyoksydanty bądź dostarczać je jako suplementy diety.

Co należy robić?

W kolejnych stadiach uszkodzenia w naczyniach są tak duże, że gołym okiem widać teleangiektazje, a skóra ma wyraźne oznaki zaburzeń krążenia.

W następnych artykułach poświęconych tej problematyce zapoznasz się ze sposobem likwidacji zmian zarówno w gabinecie, jak i w terapii domowej, możliwościami jakie oferuje współczesna kosmetologia, a także rodzajem diety jaką możesz zaproponować.

 

 

Cellulit - co to takiego?

 

Zgodnie z badaniami, ponad 80 % kobiet po 25 roku życia ciepli z powodu nierówności, zgrubień oraz gąbczastych bruzd na powierzchni ciała, w szczególności w okolicach ud i pośladków. Cellulit jest powszechnie występującym schorzeniem, które spędza sen z powiek milionom przedstawicielek płci pięknej na całym świecie. Bez wątpienia jest on wrogiem, którego nie jest łatwo się pozbyć. Wiedzą o tym zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety – skórka pomarańczowa to naprawdę trudny przeciwnik, który może powodować brak akceptacji własnego ciała i wstyd przed jego eksponowaniem np. w spódnicy mini, krótkich szortach, nie mówiąc już o kostiumie kąpielowym.

Przejawem cellulitu jest struktura ciała przypominająca powierzchnię pomarańczy – dlatego właśnie nazywany jest powszechnie zespołem skórki pomarańczowej. Chociaż z problemem tym zmaga się większość kobiet na całym świecie, niewiele z nich potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest cellulit, dlaczego powstaje oraz jak go skutecznie unikać i zwalczać.

 

Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit, skórka pomarańczowa, lipodystrofia, Paniculopathia oedemosclerotica – wszystkie te określenia oznaczają właściwie jedno i to samo, a mianowicie nieprawidłowe rozmieszczenie zapasów tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym występowaniu włóknisto-obrzękowych zmian podskórnej tkanki. Cellulit stał się choroba cywilizacyjną, która, jak już wspomnieliśmy, dotyczy około 80% kobiet.

 

Mówiąc najprościej, lipodystrofia objawia się nieestetycznymi defektami skórnymi powstających w wyniku powiększenia i nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii i wody. Skutkuje to zwiotczeniem, pofałdowaniem i efektem „gąbczenia” skóry. Stan ten spowodowany jest zaburzonym przepływem limfy, która odpowiada za skuteczne usuwanie z organizmu ubocznych produktów metabolizmu.

 

Skórka pomarańczowa występuje najczęściej w okolicy ud, pośladków i brzucha. Ma to swoje logiczne wyjaśnienie – w tych właśnie obszarach znajdują się największe skupiska komórek tłuszczowych, a to z kolei związane jest z procesami zachodzącymi non stop w organizmie kobiety, które stanowią naturalne przygotowanie do ciąży. Cellulit może pojawiać się także, choć znacznie rzadziej, na przedramionach, w okolicy kolan, łydek oraz na karku.

 

Geny

Badania wykazały, że za skłonność do skórki pomarańczowej w dużej mierze odpowiadają geny. Każdy z nas rodzi się z określoną ilością komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Uwarunkowania genetyczne mają wpływ na to, ile tłuszczu nasz organizm zgromadzi w adipocytach. Należy jednak mieć na uwadze, że skłonność do cellulitu nie jest równoznaczna ze skłonnością do tycia. Skórka pomarańczowa może bowiem pojawić się nawet u osób szczupłych, w szczególności w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. To zaś dowodzi, że za występowanie cellulitu odpowiadają w równej mierze zaburzenia hormonalne.

 

Przyczyny powstawania cellulitu

 

Przyczyn powstawania cellulitu, jak również uwarunkowań sprzyjających jego rozwojowi, jest wiele i trudno jest jednoznacznie określić jedną podstawową przyczynę. Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu skórki pomarańczowej jest szereg nakładających się na siebie czynników. Począwszy od złej diety, braku ruchu, poprzez uwarunkowania genetyczne, na gospodarce hormonalnej kończąc. Najnowsze badania pokazują, że cellulit dotyka coraz młodsze kobiety. Schorzenie to nie jest też, jak pierwotnie sądzono, związane z menopauzą i otyłością, ale powstaje też u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania. Jak się okazało wpływ na to mają geny. To geny decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz. Rozwojowi cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta. Ruch sprawia bowiem, że lepiej funkcjonuje układ limfatyczny i organizm szybciej pozbywa się toksyn. Źle zbilansowana dieta, bogata w duże ilości soli, tłuszczy i węglowodanów powoduje zatrzymanie w tkankach płynów, obrzęki i w końcu cellulit. Do powstawania cellulitu przyczynia się też palenie papierosów, nikotyna bowiem zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu.


 

Zauważmy, że cellulit dotyka prawie wyłącznie kobiety. Zdarza się też u mężczyzn, ale niezwykle rzadko i jest najczęściej spowodowany zażywaniem zbyt dużej ilości środków wspomagających rozwój tkanki mięśniowej, czyli popularnych sterydów. Przyczyny występowania cellulitu prawie wyłącznie u kobiet mają podłoże hormonalne. Chodzi o wysoki poziom kobiecego hormonu o nazwie estragon, w stosunku do innego hormonu-progesteronu. Taki stosunek obu hormonów występuje u kobiet w okresie ciąży, dojrzewania i menopauzy. I właśnie w tym czasie organizm kobiety jest szczególnie podatny na rozwój cellulitu. Poza tym kobiety mają charakterystycznie zbudowaną tkankę łączna, o rozciągliwych i luźno utkanych włóknach, w których to komórki tłuszczowe swobodnie pęcznieją, powodując rozwój cellulitu. Za rozwój skórki pomarańczowej odpowiadają tez geny. Problem ten jest niestety dziedziczny i bardzo często przechodzi z matki na córkę. Oprócz hormonów, genów i złego stylu życia na rozwój cellulitu mają wpływ takie czynniki noszenie zbyt obcisłych ubrań, czy długie, gorące kąpiele. Wszystko to w mniejszych, czy większym stopniu przyczynia się do rozwoju podskórnych pofałdowań, które spędzają sen z powiek niejednej kobiecie.

Stres

Długotrwały stres to kolejny czynnik sprzyjający powstawaniu cellulitu. Pod wpływem wytworzonego hormonu stresu tzw. kortyzonu zwężają się naczynia krwionośne co niekorzystnie wpływa na procesy przemiany materii, skutecznie ją spowalniając. Ale to nie jedyne przyczyny powstawania skórki pomarańczowej.

Jak widać przyczyn powstawania cellulitu jest wiele i niestety często mimo starań trudno jest go uniknąć. Brak ruchu, nieprawidłowa dieta, stres, a nawet zaburzenia hormonalne i geny wszystko to przyczynia się do powstawania pofałdowań na skórze. Walczyć z cellulitem jest trudno. Trzeba przede wszystkim zmienić styl życia, zastosować właściwą dietę, ograniczyć stres i stosować właściwe kosmetyki antycellulitowe by zahamować jego rozwój.

Rodzaje cellulitu


Chociaż, jak już wiemy, problem cellulitu dotyczy ponad 80% kobiet, nie oznacza to, że każda z nich cierpi na ten sam rodzaj schorzenia. W zależności od etapu rozwoju i nasilenia, sposobu powstawania oraz twardości skóry możemy wyróżnić kilka rodzajów skórki pomarańczowej.

Podział cellulitu ze względu na etap rozwoju:

·         faza I – podczas stania i leżenia skóra jest właściwie gładka, dopiero po jej ściśnięciu zaobserwować można niewielkie bruzdy i górki. Jest to spowodowane zastojem krwi żylnej i wzrostem przepuszczalności naczyń żylnych.

·         faza II – podczas leżenia i stania zauważyć można lekkie uwypuklenia na skórze przypominające „ skórkę pomarańczową". Po ujęciu skóry w fałd, wyczuwamy drobne guzki i grudki. W tej fazie charakterystyczny jest także obrzęk.

·         faza III – podczas stania i leżenia uwypuklenia na ciele są dosyć widoczne, zagłębienia są jeszcze bardziej wyraźne przy napinaniu mięśni. W tym wypadku możemy mówić o tzw. „samoistnym objawie cellulitu”.

·         faza IV – zaobserwować można efekt tzw. „skóry leopardziej" tj. liczne grudki i guzki na powierzchni ciała. W tym wypadku powszechna jest nasilona patologia obejmująca wszystkie składowe skórki pomarańczowej tzn.: naczynia żylne, komórki tłuszczowe, tkankę łączną.

·         faza V – objawia się licznymi, dużymi guzami. Można tutaj mówić o całkowitej patologii, która wyraźnie zmniejsza komfort życia powodując ból w miejscach zaatakowanych przez cellulit.

Podział cellulitu ze względu na sposób powstawania:

·         tłuszczowy (lipidowy) – powstaje w skutek gromadzenia się kwasów tłuszczowych się w tkankach i w skórze. Z kwasów tłuszczowych powstają trójglicerydy, które w przypadku nie rozłożenia się i nie wydalenia, gromadzą się w komórkach.Skutkuje to powstawaniem wgłębień i wyczuwalnych guzków na powierzchni skóry. Łatwo rozpoznać ten rodzaj cellulitu - przy ściśnięciu ciała powoduje on ból spowodowany uciskiem zakończeń nerwowych przez komórki tłuszczowe. Najczęściej występuje w takich partiach ciała jak uda, biodra i łydki.

·         wodny – ten rodzaj cellulitu powstaje na skutek nieprawidłowego krążenia krwi i limfy wewnątrz tkanek. Powodują go także zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa dieta. Jest lekko bolesny w dotyku, jednak nie aż tak jak cellulit tłuszczowy. Dotyka głównie osoby szczupłe.

·         cyrkulacyjny – łączy cechy dwóch wyżej wspomnianych rodzajów cellulitu.

Podział cellulitu ze względu na twardość skóry:

·         twardy– widoczny jest tylko podczas szczypania i uciskania skóry. Występuje z reguły u młodych kobiet, które są regularnie ćwiczą i prowadzą aktywny tryb życia. W przypadku nieleczenia, ten rodzaj skórki pomarańczowej może przekształcić się w cięższą postać.

·         wiotki – stanowi najcięższą odmianę cellulitu i występuje stosunkowo rzadko. Jego oznakami jest cienka i blada skóra a także opuchnięte, obolałe nogi.

·         obrzękowy – łączy cechy dwóch wyżej wspomnianych rodzajów cellulitu.

Kogo dotyka problem cellulitu?

Chcielibyśmy teraz wyjaśnić, dlaczego problem skórki pomarańczowej dotyczy właściwe wyłącznie kobiet. Płeć piękna jest najbardziej narażona na cellulit z powodu specyficznej budowy tkanki łącznej. U mężczyzn przybiera ona formę gęstej i zwartej siateczki. Włókna tkanki łącznej u kobiet są zaś luźne i rozciągliwe. To właśnie dzięki temu skóra może się odpowiednio rozciągać podczas ciąży. Ma to jednak także negatywne skutki – komórki tłuszczowe mają wystarczająco dużo miejsca, aby nierównomiernie się rozrastać i tworzyć grudki oraz wgłębienia na powierzchni ud, pośladów i innych partii ciała.


Jak wiadomo, płeć piękna przez całe życie narażona jest na hormonalne burze. Powodują one wzrost estrogenów we krwi, co przyspiesza tycie i sprzyja występowaniu cellulitu. Dlaczego się tak dzieje? Wzmożone wydzielanie żeńskich hormonów zwiększa elastyczność tkanki łącznej. To z kolei powoduje zaburzenie działania układu limfatycznego i gromadzenie się w organizmie toksyn. Podsumowując, w okresach takich jak dojrzewanie, ciąża, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i w końcu menopauza, kobiety są szczególnie narażone na występowanie skórki pomarańczowej.

 

Cellulit i mężczyźni

 

Okazuje się jednak, że z problemem cellulitu czasem borykać się muszą także mężczyźni. Zwłaszcza ostatnio wzrasta ilość przedstawicieli płci brzydkiej, którzy na powierzchni skóry mogą zaobserwować skórkę pomarańczową. Zgodnie z opiniami ekspertów, przyczynami tego zjawiska są m.in. zbyt tłusta i kaloryczna dieta, skłonność do używek takich jak alkohol i kawa czy niezdrowy, głównie siedzący tryb życia. Ostatnimi czasy zrobiło się głośno na temat zawartych w spożywanych przez nas potrawach żeńskich hormonów, które rozluźniają strukturę tkanki łącznej i przyczyniają się do powstawania cellulitu.

Skórka pomarańczowa jest problemem dotyczącym w większości tylko kobiet. Należy jednak mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach, kiedy zapominamy o zdrowym odżywianiu i odpowiedniej ilości ruchu, cellulit może dotknąć także mężczyzn, a nawet dzieci.

 

Dane statystyczne

 

Na koniec warto przytoczyć kilka danych statystycznych. 64% kobiet z problemem cellulitu ma także kłopoty z krążeniem, co się z kolei wiąże z obrzękiem nóg i wrażeniem ciężkości. 48% osób dotkniętych schorzeniem, jakim jest skórka pomarańczowa cierpi jednocześnie na nadwagę. Cellulitowi towarzyszy także psychiczny niepokój (93% przypadków) oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego z silnymi bólami i obrzękami ciała (85% przypadków). Zależność występowania skórki pomarańczowej od zmian hormonalnych potwierdza fakt, że 50% kobiet z lipodystrofią przyjmuje tabletki hormonalne.

 

Cellulit a dieta

Każda osoba, która zaobserwowała u siebie cellulit, powinna stopniowo zmienić nawyki żywieniowe. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest rozpoczęcie odchudzającego programu żywieniowego. Jak już wiemy, skórka pomarańczowa dotyka także osoby szczupłe, nie mające skłonności do tycia, które nie muszą wcale stosować rygorystycznych diet. Wspominaliśmy jednak, że sposób odżywiania ma wpływ na występowanie lub nie cellulitu, dlatego warto dowiedzieć się, co jeść a czego unikać, aby pohamować rozwój skórki pomarańczowej. Trzeba wiedzieć, że dieta na cellulit może powodować ubytek wagi, co jest związane z wyeliminowaniem tuczących i niezdrowych składników menu. Nie oznacza to jednak, że stosowanie dowolnego programu odchudzającego zapewni nam redukcję skórki pomarańczowej. Ważny jest przede wszystkim umiar, zdrowe odżywianie a także wspieranie diety dużą ilością ruchu i ogólnie pojętą aktywnością fizyczną.

Czego unikać?

 

Dieta antycellulitowa nie jest restrykcyjna i nie wymaga od nas skrupulatnego liczenia kalorii. Istnieją jednak produkty, które powinniśmy po prostu wyeliminować z naszego menu. W pierwszym etapie diety dobrze jest zrezygnować z alkoholu i słodyczy. Pamiętajmy, że nie oznacza to, że już nigdy nie będziemy mogli sięgnąć po te produkty, jednak starajmy się, w miarę możliwości, maksymalnie je ograniczać.

Jeśli chcemy sięgnąć po alkohol, wybieramy lampkę czerwonego lub białego wina lub, ewentualnie, lekkie drinki ze świeżo wyciśniętych soków. Ze słodyczy najbardziej polecana jest gorzka czekolada o jak największej zawartości kakao. Doskonałą przekąską mogą też być suszone owoce. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na czekoladowe foundee (ulubione owoce maczane w roztopionej, gorzkiej czekoladzie).

Należy całkowicie wyeliminować z menu dosładzane serki, mleczne desery, cukier w czystej postaci i dania gotowe. Dobrze jest ograniczyć spożycie soli. Do przyprawiania potraw używajmy lepiej świeżych i suszonych ziół. Na liście niedozwolonych produktów znajduje się także czerwone mięso oraz wędliny. Zalecane jest znaczne ograniczenie spożycia sera żółtego. Jeżeli zaś chodzi o napoje – zapomnijmy o dosładzanych sokach z kartonów i napojach gazowanych.

Co jeść?

 

Podczas stosowania diety antycellulitowej najbardziej kluczowa jest zasada racjonalnego odżywiania. Podstawą naszego codziennego menu powinny być białka pochodzące z chudego mięsa (głównie drobiowego), ryb, przetworów mlecznych oraz jaj. Dobrym źródłem białka są także warzywa, a w szczególności awokado, soja i soczewica. Warto też sięgać po owoce – najbardziej polecane są bogate w witaminę C cytrusy. Wspomagają one odtwarzanie włókien kolagenu, co wpływa pozytywnie na wygląd skóry. Na szczególną uwagę zasługuje dieta grapefruitowa, która jest idealnym programem żywieniowym pomagającym zwalczyć cellulit.


Oczywiście, tak jak podczas stosowania każdej innej diety, nie możemy zapominać o przyjmowaniu dużej ilości płynów(co najmniej 1,5 litra dziennie). Wybierajmy wodę mineralną, napary z ziół, zieloną i czerwoną herbatę. Napoje możemy wzbogacić cytryną, miodem lub orientalnymi przyprawami (np. cynamon czy goździki).

Domowe sposoby zwalczania

·                      Pijmy co najmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie a także dużo zielonej herbaty. To najprostszy i najlepszy sposób na oczyszczanie organizmu. Szczególnie polecane jest picie wody z plasterkiem cytryny – zawarta w niej witamina C powoduje odbudowę kolagenu, więc jest także sprzyjającym środkiem do walki ze skórką pomarańczową.

·                      Pamiętajmy o aktywności fizycznej – wybierajmy schody zamiast windy, spacer zamiast przejażdżki samochodem, jazdę na rowerze lub na rolkach zamiast przesiadywania przed telewizorem. W ten sposób nie tylko wspomagamy walkę z cellulitem, lecz także jesteśmy na dobrej drodze ku wymarzonej figurze i dobrej kondycji.

·                      Koniecznie ograniczmy spożycie soli – zatrzymuje ona wodę w organizmie i utrudnia wydalanie toksyn. Pamiętajmy, że nie wystarczy unikanie samej soli, lecz także produktów w nią bogatych – w szczególności chipsów i posiłków typu fast food.

·                      Unikajmy opalania (szczególnie tego sztucznego, tj. w solariach) – sprawia ono, że skóra staje się mniej jędrna i wiotczeje.

·                      Podczas kąpieli stosujmy na przemian raz zimny, raz ciepły prysznic na partie ciała dotknięte cellulitem. Zapomnijmy także o gorących kąpielach. Stosujmy zimne natryski, które najlepiej zakończyć masażem ud i pośladków wykonanym zimną wodą lejącą się z prysznica pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób ujędrniamy skórę i przygotowujemy ją do nałożenia balsamu antycellulitowego.

 

 

Przejdźmy teraz do konkretnych sposobów zwalczania skórki pomarańczowej. Ich wykonanie nie zajmie nam ani dużo czasu, ani nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Maseczka z bluszczu i olejku migdałowego:

Bluszcz stosowany zewnętrznie wygładza skórę i przyspiesza odnowę komórkową, dzięki czemu jest szeroko stosowanym środkiem w przemyśle kosmetycznym, który wspomaga walkę z cellulitem. Olejek migdałowy zaś znany jest z właściwości natłuszczających, wygładzających i zmiękczających. Pomaga on także wzmocnić lipidową barierę skóry. Proponujemy połączenie tych dwóch zbawiennych składników w prostej maseczce antycellulitowej. Aby przygotować ten domowej roboty kosmetyk, potrzebujemy około 10 liści bluszczu a także olejek migdałowy. Bluszcz zalewamy około pół litra wrzątku i pozostawiamy na 20 minut. Następnie oddzielamy liście od naparu. Liście bluszczu miksujemy ze 100 ml olejku migdałowego, aż powstanie gładka, gęsta masa. W ten sposób powstaje maseczka, którą należy nałożyć na partie ciała dotknięte skórką pomarańczową. Po około pół godzinie zmywamy papkę – najlepiej pod strumieniem zimnej wody.

Antycellulitowa maseczka z aloesem:

Miąższ z aloesu jest jednym z najbardziej skutecznych środków wspomagających walkę z cellulitem. Wspomaga on regulację procesu przemiany materii ogólnie, a także miejscowo. Aloes pomaga oczyścić tkanki z toksyn. Polisacharydy z miąższu tej rośliny wykazują szczególnie przydatną właściwość przywierania do zewnętrznych membran komórkowych, dzięki czemu poprawia się ich naturalna przepuszczalność i tak usprawnia się proces dostarczania substancji odżywczych a także dotlenienia komórek. Wszystko to sprawia, że aloes stał się ostatnio jednym z najpopularniejszych składników środków wspomagających zwalczanie cellulitu. Poniżej przedstawiamy sposób wykonania domowej maseczki na skórkę pomarańczową. Aloes w formie rośliny doniczkowej możemy kupić w niemal każdej kwiaciarni. Do przygotowania kosmetyku potrzebujemy około 18 liści tej rośliny. Miażdżymy je i mieszamy z odrobiną mąki ziemniaczanej, aż powstanie gęsta papka. Po nałożeniu maseczki na skórę, owijamy ciało folią aluminiową. Po około pół godzinie zmywamy kosmetyk zimną wodą.

Słodki antycellulitowy masaż

Do wykonania tego masażu potrzebujemy kilku składników znanych z właściwości wspomagających walkę z cellulitem. Jest to: olejek grapefruitowy, olejek lawendowy, olejek z migdałów oraz napar z bluszczu. Z tych właśnie składników stworzymy domowej roboty słodki olejek. Aby przygotować napar z bluszczu, należy zalać 2 liście tej rośliny 100 ml wrzątku. Napar parzymy pod przykryciem przez około 20 minut, po czym odcedzamy. Pół łyżeczki naparu łączymy z 5 kroplami olejku grapefruitowego, 5 kroplami olejku lawendowego i szklanką olejku migdałowego. W ten sposób powstaje słodki olejek, który nakładamy na partie ciała dotknięte skórką pomarańczową i energicznie masujemy przez co najmniej 10 minut. Po takiej kuracji myjemy ciało zimną wodą.

 

Kawowy peeling

Wiele kosmetyków przeznaczonych do walki z cellulitem zawiera podobne składniki, z których jednym z najczęściej powtarzających się jest kofeina. Ma ona wiele korzystnych właściwości – ujędrnia skórę, poprawia krążenie a także ogranicza powstawanie tłuszczu i stymuluje proces jego spalania.
Przygotujemy 4 łyżeczki sypanej kawy i zalejmy ją szklanką wody. Po 15 minutach parzenia oddzielmy fusy od naparu. Do fusów dodajmy szczyptę cynamonu, łyżkę cukru oraz dwie łyżki oliwy z oliwek. Tak powstałym peelingiem masujmy partie ciała dotknięte cellulitem a następnie spłuczmy je zimną wodą.

Kosmetyki antycellulitowe


Rynek kosmetyków antycellulitowych jest właściwie tematem - rzeką. W sklepach i aptekach oferowane są setki rozmaitych preparatów mających wspomagać walkę z cellulitem. Reklamy obiecują nam, ze dany krem czy żel pozwoli pozbyć się skórki pomarańczowej i znacznie zmniejszyć obwód ud w przeciągu zaledwie dwóch tygodni czy miesiąca. Na sklepowych półkach leżą rozmaite preparaty, których etykiety informują o rewelacyjnych rezultatach możliwych do uzyskania dzięki zastosowaniu w kosmetyku najnowocześniejszej, innowacyjnej formuły…

Czy powinniśmy bezwzględnie wierzyć w obietnice producentów preparatów antycellulitowych? Oczywiście, odpowiedź brzmi nie. Tak jak niemożliwe jest zwalczenie intensywnych zmarszczek jedynie przy pomocy kremu, tak nie uda nam się całkowicie pozbyć cellulitu tylko poprzez wcieranie w skórę danego specyfiku. Czy to jednak oznacza, że kosmetyki antycellulitowe są bezużyteczne i lepiej z nich zrezygnować? Tutaj odpowiedź także jest przecząca. Chociaż nie można całkowicie wierzyć w zapewnienia producentów o niezwykle efektywnych skutkach działania kosmetyku, rozmaite preparaty są z całą pewnością pomocne w walce ze skórką pomarańczową. Najważniejszy jest dobór odpowiednich środków zawierających składniki wspierające redukcję cellulitu oraz regularność ich stosowania. Nie należy zapominać, że pozytywne działanie kosmetyków zauważymy tylko w wypadku, gdy ich używanie uzupełnimy dużą ilością ruchu i zdrową dietą.
Wybierając środki wspomagające redukcję skorki pomarańczowej, dobrze jest wiedzieć, jakich rezultatów można się po nich spodziewać. Dlatego właśnie, zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat najpopularniejszych składników aktywnych, które zawarte są w kremach, żelach, peelingach lub innych preparatach.

 

Wśród innych popularnych składników kosmetyków, które wykazują działanie redukujące skórkę pomarańczową znajdują się: rozkurczający włókna kolagenowe mangan, stymulujące przemianę materii, bogate w składniki mineralne czerwone algi, wzmacniający naczynka: ginko, nostrzyk , ruszczyk i fescyna, regulujący krążenie: tarnina, rozmaryn, witamina C i E, a także wspomagające detoksykację i drenaż skóry: bluszcz, zielona herbata, lukrecja czy wyciąg z bzu. Oczywiście, eksperci z dziedziny kosmetologii wciąż opracowują nowe receptury bazujące na składnikach wykazujących działanie antycellulitowe, dlatego też ciężko jest zamknąć powyższą listę.

·         guarana– ta pochodząca z Brazylii roślina zdobywa popularność na całym świecie dzięki szerokiemu zastosowaniu i skuteczności w walce z cellulitem. Produkty kosmetyczne zawierające ten właśnie aktywny składnik wykazują właściwości pobudzające energię, odżywcze i nawilżające. Ponadto, guarana wspomaga metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej.

·         kofeina – wśród efektów działania tego popularnego składnika środków kosmetycznych jest m.in. redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprawa krążenia poprzez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach, pomoc w wydalaniu toksyn i pobudzanie rozkładu substancji tłuszczowych.

·         L-karnityna – to kolejny popularny „spalacz” tłuszczu. Ten aktywny składnik powoduje przyśpieszenie metabolizmu, dzięki czemu możliwa jest redukcja zmagazynowanego pod skórą nadmiaru tłuszczu i zahamowanie gromadzenia się substancji w komórkach tłuszczowych.

·         borowina...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin