Makijaż permanentny.doc

(101 KB) Pobierz
Wpływ suplementów diety na urodę

Makijaż permanentny



 

Makijaż permanentny


 

Która z nas nie marzyła choć raz, aby móc wyjść rano z domu bez konieczności wykonywania codziennego makijażu, albo wyglądać świetnie nawet po wyjściu z basenu. taką możliwość daje makijaż permanentny.

Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu o bardzo płytkim przenikaniu barwnika. Jest znacznie delikatniejszy niż tatuaż tradycyjny. Tatuaż ten nie przekracza granicy naskórka, natomiast przy tatuażu tradycyjnym pigment wprowadzany jest pod naskórek, aż do skóry właściwej, do jej warstwy brodawkowej.

Dlatego też trwałość makijażu permanentnego jest dużo krótsza niż tatuażu tradycyjnego i zazwyczaj zanika on po około 2 latach.

Makijaż permanentny jest od bardzo dawna znany i stosowany w różnych kulturach. Pierwsze wzmianki o tym makijażu pojawiają się w Chinach, jako metoda ozdabiania twarzy i znany był już 2000 lat temu. Wówczas stosowano barwniki wyłącznie roślinne i wprowadzano go do naskórka za pomocą specjalnego aparatu z jedną lub kilkoma igłami.
Od kilku lat w kosmetyce stosuje się ten rodzaj makijażu. Sam aparat do wykonywania zabiegu jest tak zaprojektowany, że igła dostaje się tylko do drugiej warstwy naskórka (naskórek ma pięć warstw), do warstwy jasnej, czyli warstwy znajdującej się zaraz pod warstwą rogową naskórka. Warstwa rogowa to jest warstwa najbardziej zewnętrzna naszego naskórka. Ponieważ w warstwie jasnej naskórka nie ma zakończeń nerwowych ani naczyń krwionośnych zabieg jest bezkrwawy i niemalże bezbolesny. Ważne jest także to, że podczas zabiegu ani po nim bardzo rzadko dochodzi do opuchnięcia.
Przed przystąpieniem do implantowania barwnika w naskórek należy wykonać próbę uczuleniową. Zazwyczaj wykonuje się ją w okolicy pachy lub za uchem. Próba ta polega na wprowadzeniu niewielkiej ilości barwnika pod naskórek, uzyskując tym samym tzw. punkt próbny, który jest wielkości pieprzyka. Po okresie czterech tygodni należy sprawdzić, czy nie wystąpił odczyn alergiczny. Jeśli tak się nie stało, można przystąpić do zabiegu, po wcześniejszym omówieniu z kosmetyczką wszystkich istotnych kwestii dotyczących makijażu.

ETAPY ZABIEGU

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejsc przeznaczonych do wykonania zabiegu. Zazwyczaj stosuje się znieczulający krem, który pozostawia się na około 60-90 minut. Ze wzglądu na fakt, iż należy odczekać ponad godzinę, aby zaczął on w pełni działać, zazwyczaj zaleca się zastosowanie go pacjentce w domu przed zabiegiem. Następnie w gabinecie, za pomocą specjalnego aparatu wprowadza się barwniki do powierzchniowej warstwy naskórka. Po wykonaniu makijażu skórę należy zdezynfekować i nałożyć krem o działaniu łagodzącym oraz przeciwzapalnym.
Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może powrócić do swoich zajęć, ewentualna opuchlizna zejdzie w przeciągu kilku godzin. Uzyskany kolor zaraz po zabiegu jest bardzo intensywny, właściwej barwy nabierze po około tygodniu.

Osoba wykonująca ten typ tatuażu powinna posiadać ukończony właściwy kurs makijażu permamentnego a sprzęt, którym się posługuje musi posiadać odpowiednie certyfikaty (oznakowanie CE) i być stale konserwowany. Pracować należy igłami jednorazowego użytku, z maską na twarzy i ochronnym czepku na głowie. Kosmetyczka wykonująca taki zabieg musi posiadać zdolności plastyczne, umiejętnie dobierać kolory i kształty. Musi być osobą cierpliwą, dokładną i ostrożną.

·         Konturowanie brwi - nadanie brwiom właściwego kształtu jest bardzo ważne przy makijażu, a zwłaszcza przy makijażu permanentnym. Każdy człowiek ma nadany kształt brwi i nie należy go radykalnie zmieniać, wskazane jest jedynie wykonywanie korekty np. brwi za krótkich lub uzupełnianie brwi w miejscu ich braku np. w miejscu gdzie znajduje się blizna.

·         Konturowanie ust - kształt ust jest bardzo ważnym elementem urody i zazwyczaj każda z nas pragnie, aby ich kształt był idealny. Kształt ust powinien zawsze harmonizować z kształtem twarzy i jej kolorytem. Grubość warg powinna być taka sama dla wargi górnej jak i dolnej. Biorąc pod uwagę naturalny kształt ust można je albo delikatnie powiększyć lub zwęzić.

·         Korekta kształtu oka- zazwyczaj polega ona na namalowaniu delikatnej kreski na linii rzęs tak, aby była ona prawie niewidoczna. Najlepszy efekt uzyskuje się stosując kolor barwnika w tej samej tonacji, co kolor rzęs. Po nałożeniu tuszu już w makijażu tradycyjnym daje to efekt pogrubienia rzęs, a oczy nabierają wyrazistości.

PO ZABIEGU

W pierwszych godzinach po zabiegu miejsca, które były mu poddane są bardziej wrażliwe niż zwykle. Podczas pielęgnacji skóry należy pilnować, aby nie miała ona kontaktu z mydłami i olejkami. Nie należy za często dotykać skóry ani wykonywać peelingu. Podczas regeneracji należy stosować preparaty pielęgnujące i łagodzące. Szczególnej pielęgnacji wymagają kontury ust. Przez pierwszych kilka dni po każdym posiłku należy spryskiwać usta specjalnym tonikiem i dezynfekować. Należy unikać przebywania na słońcu, płyny przyjmować przez słomkę, zrezygnować przez pierwszych kilka tygodni z sauny i kąpieli w basenie.

Po wykonaniu makijażu permanentnego mogą wystąpić pewne powikłania i spowodowane są one głównie niefachowym personelem, niezachowaniem wymogów higieny. Decydując się na makijaż permanentny należy zawsze udać się do znanego i poleconego gabinetu. A przede wszystkim należy dobrze się zastanowić, czy faktycznie taki typ makijażu nam odpowiada. W końcu kobieta zmienną jest i to, co dziś wydaje się nam modne i atrakcyjne, za jakiś czas może nas po prostu znudzić.

 

 

 

Makijaż permanentny jest już zabiegiem coraz częściej wykonywanym w gabinetach kosmetycznych. Nowoczesne kobiety cenią sobie ten sposób upiększania. Jest to duża wygoda oraz oszczędność czasu. Pozwala na podkreślenie urody, a efekt jest bardzo naturalny. Zabieg staje się coraz bardziej popularny i dostępny.

Zastanówmy się jednak, czy wiedza na ten temat jest wystarczająca. Rzetelna informacja o wykonywanych zabiegach powoduje wzrost  zaufania klientów, a to w znacznym stopniu wpływa na ich ilość trafiającą do gabinetu. Zrozumienie procesów zachodzących podczas zabiegu i wyjaśnienie ich w przystępny sposób klientce pomoże też uniknąć nieporozumień i pretensji, gdy na efekty  trzeba poczekać.

 


dugotrway_makija3.jpg
Po pierwsze, zabieg ten może nosić różne nazwy: makijaż permanentny, mikropigmentacja czy makijaż trwały. Wszystkie trzy oznaczają dokładnie to samo. Korzenie makijażu permanentnego wywodzą się z technik tatuażu, choć urządzenia, igły i pigmenty są inne, a cel i efekty końcowe zupełnie różne. Polega na implantacji pigmentu w głąb naskórka do przestrzeni komórkowych przy użyciu nowoczesnych aparatów elektronicznych. Jego zadaniem jest upiększenie i korekta niedoskonałości urody lub kamuflaż defektów powstałych w wyniku wypadku lub choroby. Wprowadzony podczas tego procesu pigment ulega utrwaleniu w ciągu 28-30 dni, a jego ilość może być zwiększona podczas zabiegu uzupełniającego. Efekt utrzymuje się w zależności od typu i kolorytu skóry od 1 do 5 lat oraz wymaga okresowego wzmacniania. Z jednej strony ulega stopniowemu wchłanianiu, z drugiej podlega naturalnym procesom regeneracji naskórka.

Co istotne, efekty końcowe nie są i nie mogą być takie same dla wszystkich klientów. Istnieje kilka elementów, które wpływają na ilość przyjętego pigmentu i czas utrzymania makijażu.

Można je podzielić na czynniki od strony profesjonalisty oraz od strony klienta.. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, to z pewnością należy do nich doświadczenie osoby wykonującej zabieg, rodzaj urządzenia i jego wyposażenie, wybór rodzaju pigmentu, koloru i jego intensywności, technika pracy, jaka została zastosowana, a co za tym idzie głębokość nakłuć i ilość wprowadzonego pigmentu. Od strony klienta będą o tym decydowały cechy morfologiczne i fizjologiczne skóry, jej kolor, grubość, jakość. Istotny wpływ mają wiek i intensywność zmian związanych ze starzeniem się skóry.

 


dugotrway_makija2.jpg
Aby to zrozumieć, należy poznać procesy zachodzące w skórze, które decydują o efektywności zabiegu. Jak już wspomniałam pigment wprowadzany jest w naskórek, którego grubość w zależności od okolicy oraz jego stanu wynosi od 0, 04 do 1, 5 mm. Ważna jest też ilość komórek w martwych i żywych warstwach naskórka oraz jej struktura warstwie brodawkowatej. Tak więc głębokość nakłuwania nie jest zawsze taka sama, a wysunięcie igły nie ma na to żadnego wpływu. Decyduje o tym nacisk, jaki wywiera ręka osoby wykonującej makijaż.

Wprowadzenie pigmentu w skórę wywołuje uraz spowodowany penetracją igły. To inicjuje procesy obronne w organizmie, a co za tym idzie eliminację pigmentu. Tutaj dużą rolę odgrywają limfocyty i fagocyty. W procesie fagocytozy dochodzi do pochłonięcia części pigmentu i jego usunięcia z organizmu, a to właśnie decyduje, ile pigmentu zostanie w efekcie końcowym i jak długo będzie się utrzymywać. W większym urazie dochodzi do wzmożonego wydzielania histaminy, a co za tym idzie, rozszerzenia naczyń włosowatych i większej ich przepuszczalności. Dochodzi do obrzęku i większej eliminacji pigmentu.

Dlatego niezwykle ważna jest praca jak najmniej urazowymi technikami i zakończenie pracy w jak najkrótszym czasie, aby te procesy miały jak najmniejszy wpływ na efekt finalny.

Przez kilka dni po zabiegu następuje naturalny proces gojenia, a kolor wydaje się ciemniejszy od wyjściowego. Następnie pigment, który został w wyższych partiach naskórka zostaje usunięty w procesie złuszczania, co powoduje, że implantowany pigment staje się jaśniejszy, a nawet, w niektórych przypadkach niewidoczny.


dugotrway_makija1.jpg
Po 3 tygodniach od wykonania makijażu pojawiają się nowe komórki. Część pigmentu jest wyeliminowana przez naczynia krwionośne i limfatyczne poprzez proces fagocytozy, a cząsteczki pigmentu leżące w pobliżu mieszków włosowych są eliminowane przez ujścia gruczołów łojowych. Do ok 28-30 dnia od zabiegu, kiedy proces regeneracji zostaje zakończony, pozostała cześć pigmentu zostaje utrwalona w naskórku. Dopiero po tym okresie należy zweryfikować wykonaną pracę i zadecydować o ewentualnej korekcie.

Różnice w długotrwałości makijażu permanentnego pojawiają się zależności od wieku fizjologicznego skóry. W skórze młodej następują prawidłowe procesy immunologiczne i regeneracyjne, a wiec eliminacja pigmentu jest szybsza. W skórze dojrzałej procesy obronne są zaburzone, ulegają spowolnieniu, struktura ulega spłaszczeniu, ilość warstw żywych naskórka drastycznie spada. Skóra jest cienka, w konsekwencji czego pigment jest implantowany głębiej i dłużej utrzymuje się w skórze.

Podsumowując chciałbym podkreślić, że efekty zabiegu nie są definitywne. Nie można określić dokładnie, czy efekt będzie zadowalający po pierwszej, drugiej czy trzeciej wizycie i jak długo będzie się utrzymywać.  Wpływają na to wyżej wymienione przeze mnie elementy, ale również właściwa lub niewłaściwa pielęgnacja, naturalne procesy starzenia się, obecność procesów chorobowych, problemy endokrynologiczne, szkodliwe działanie promieni UV.

Makijaż wymaga również regularnego wzmacniania. Właściwe podejście i podanie klientowi kompetentnych informacji  zwiąże go z nami na lata i przyniesie satysfakcję wykonywanego zabiegu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin