ZATWIERDZAM
.........................................
(stopień, imię i nazwisko)
(data)
Zezwalam na ponowne wykorzystanie
PLAN-KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z kształcenia obywatelskiego w dniu...................
z żołnierzami kompanii obsługi lotnisk.
TEMAT: Wyznaczniki polskiej tożsamości narodowej. Zachowanie tożsamości narodowej a europejskie procesy integracyjne.
CEL: zapoznać żołnierzy z wyżej wymienionym tematem
CZAS:…………….
FORMA: wykład
METODA: zajęcia prowadzić metodą podającą (słowne i poglądowe), angażując środki audiowizualne
MIEJSCE: Sala wykładowa
ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE:
Wyznaczniki polskiej tożsamości narodowej. Zachowanie tożsamości narodowej a europejskie procesy integracyjne
POMOCE SZKOLENIOWE:
- materiały z intrnetu.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
a) w czasie przygotowania
- zapoznać się z materiałami dotyczącymi tematu,
b) w toku zajęć:
- szczególną uwagę zwrócić na formę prowadzenia zajęć,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp.
Zagadnienie
Czas
(min)
Treść
Wskazówki
organizacyjno
- metodyczne
1.
2.
3.
4.
5.
I.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
5’
- przyjęcie meldunku,
- sprawdzenie i odnotowanie obecności,
- podanie tematu i celu zajęć,
- zapoznanie z organizacją zajęć.
Jeszcze nigdy nie mówiło się tak dużo o tożsamości narodowej, jak przy okazji referendum i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tożsamość narodowa to pewne właściwości i predyspozycje występujące w narodzie na tyle często i z taką siłą, że odróżniają jedną społeczność od innej.
Na początku warto uświadomić sobie, jakie czynniki zagrażają tożsamości narodowej. Po pierwsze – mass media czyli środki masowego przekazu (telewizja, prasa), a także internet i telefonia. Plusem dzisiejszych środków masowego przekazu jest szybka komunikacja, stwarzająca poczucie jedności z odległymi społecznościami i kontynentami. Stacje telewizyjne prześcigają się w szybkości przekazywanych informacji. Niemal natychmiast dowiadujemy się o katastrofach, kataklizmach, wydarzeniach wojennych, zamachach, itp. W telewizji oglądamy reportaże, filmy podróżnicze i przyrodnicze, poznajemy zwyczaje i kulturę innych ludów. Oglądamy filmy światowej produkcji i dajemy dzieciom imiona głównych bohaterów; przejmujemy lansowaną modę, poznajemy światową literaturę i produkcję filmową. Najodleglejsze zakamarki świata nie są tajemnicą – poznajemy je i wiemy o nich. Dzięki temu wiele ludzi żyje tymi samymi problemami bez względu na odległość, co w konsekwencji przyczynia się do globalizacji, do zatarcia odrębności i różnorodności kulturowych. Świat staje się globalną wioską, w której wszyscy o wszystkim wiedzą, żyją tymi samymi problemami, przeżywają podobne odczucia i wrażenia, ale niestety zatracają swoją tożsamość narodową.
Po drugie – szybka komunikacja. Świat stał się całkiem mały. Połączenia lotnicze, autostrady umożliwiają szybkie, komfortowe i sprawne przemieszczanie się. Ileż to z naszych znajomych było w Rzymie, Turcji, Egipcie, a nie było np. w Starej Hucie lub Kowalach w naszej gminie? Łatwo dziś dotrzeć na inny kontynent, a podróż dookoła świata już nie musi trwać 40 dni, ale 40 godzin.Po trzecie – ujednolicenie waluty, możliwość płacenia kartami kredytowymi to także dogodny czynniki w przemieszczaniu się, swobodnym przebywaniu w różnych częściach świata. Po czwarte – znajomość języków obcych, która ułatwia przełamywanie barier etnicznych. Po piąte – internet, który umożliwi w każdej chwili dotarcie do informacji najbardziej odległej i niegdyś nieosiągalnej.
Te wszystkie czynniki wpływają na to, że stajemy się obywatelami świata, nie czujemy się obco w innych krajach i na świecie, wiemy jak się zachować. Niebezpieczne jest jednak to, że zatracamy nasz narodowy charakter. Przejmujemy zwyczaje i mody światowe zapominając o naszych, rodzimych tradycjach i wartościach.
W kulturze każdego społeczeństwa istnieją wartości, które odgrywają szczególną rolę, są szczególnie cenne, są ponadczasowe i ponadprzestrzenne. Występują bez względu na epokę. Świadczą o tym, że Polak jest inny, niż Niemiec czy Chińczyk.
Co to znaczy być Polakiem, jakie wartości centralne charakteryzują Polaków? Co cechuje Polaków na całym świecie? Z badań nad polską kulturą zarówno Polacy jak i obcokrajowcy do fundamentalnych cech naszej narodowej tożsamości zaliczyli.
Rodzinność. Główną cechą Polaków jest rodzinność, budowanie życia wokół ogniska domowego, wokół rodziny. Z rodziną obchodzi się wszystkie święta i uroczystości, rocznice i jubileusze. Rodzina to bastion tradycji, kultury i wartości moralnych. Każdy przeciwnik doskonale wie o tym, że chcąc zniszczyć, kraj należy najpierw zniszczyć rodzinę, jej więzi i strukturę.
Umiłowanie dziecka i znacząca rola kobiety. Wiemy jak przedmiotowo bywają traktowane kobiety w krajach afrykańskich, azjatyckich. Polska zawsze słynęła z tego, że kobieta była czczona, honorowana, była damą serca. Kobieta – jako matka, jako żona – opiewana w poezji, literaturze, pieśniach. Kobiety patriotki, którym drogi był los nie tylko rodziny, ale i ojczyzny. Krzywdy wyrządzane wdowom i sierotom były wyjątkowo okrutnie potępiane.
Część końcowa.
- omówienie zajęć
- pytania z przerobionego tematu
- podanie tematu i terminu kolejnych zajęć
OPRACOWAŁ
................................
1
lewaPnaP