polowy aparat telefoniczny.doc

(42 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAN  KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z łączności

 

 

 

 

TEMAT 1: POLOWY APARAT TELEFONICZNY.

 

 

CELE:

-          zapoznać szkolonych z przeznaczeniem i działaniem polowego aparatu telefonicznego;

-          zapoznać szkolonych z budową polowego aparatu telefonicznego.

-          zapoznać szkolonych z czynnościami obsługowymi podczas eksploatacji aparatu telefonicznego

 

 

CZAS I MIEJSCE:     x 45’ - świetlica.

 

 

METODA: Wykład.

 

 

ZAGADNIENIA:                            

1. Budowa AP - 82.

                                          2. Działanie i przeznaczenie AP – 82.

                                          3. Czynności obsługowe aparatów telefonicznych.

 

                            .

LITERATURA:              

 

Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych, wyd. MON, 1971.

 

 

 

 

 

 

 

Lp.

Treść zagadnienia

Czas

Wskazówki organizacyjno-metodyczne

  1.  

CZĘŚĆ WSTĘPNA

-         Przyjęcie meldunku;

-         sprawdzenie obecności;

-         podanie tematu i celu zajęć.

 

.

 

 

Nakazuję wykonać zbiórkę baterii w miejscu rozpoczęcia zajęć. Sprawdzam obecność i podaję temat oraz cel zajęć.

  1.  

CZĘŚĆ GŁÓWNA

ZAGADNIENIE 1- Budowa AP – 82

Każdy polowy aparat telefoniczny składa się z trzech zasadniczych części:

-          skrzynka aparatu (obudowa);

-          płyta montażowa z zamontowanymi elementami (min. Induktor, odgromniki, dzwonek, dławiki, zaciski liniowe);

-          mikrotelefon (słuchawka);

-          pas nośny.

Skrzynka:

-  otwierane wieczko z zamkiem i sprężyną dociskającą;

-  na przedniej ściance znajdują się otwory na sznur mikrotelefonu, przewody liniowe i uziemienie;

-  na górze skrzynki znajdują się: przycisk do położenia mikrotelefonu, przełącznik MB – CB, gniazdo złącza mikrotelefonu, zaciski liniowe L1, L2 i Lk;

-  na tylnej ściance znajduje się gniazdko do podłączenia zewnętrznego zasilania.

Płyta montażowa:

-  induktor;

-  stabilizator napięcia zewnętrznego;

-  wzmacniacz tranzystorowy;

-  układy zabezpieczające.

Mikrotelefon:

-       rączka, w której znajduje się wkładka mikrofonowa i słuchawka z układem hybrydowym;

przycisk – tangenta z przekaźnikami kontraktonowymi.

ZAGADNINIE 2 Działanie i przeznaczenie AP – 82

Polowe aparaty telefoniczne AP – 82 przeznaczone są do zapewnienia łączności telefonicznej na wszystkich szczeblach dowodzenia w kanałach telefonicznych w naturalnym paśmie częstotliwości (300Hz – 3400Hz) tworzonych za pomocą radiowych, radioliniowych i przewodowych linii łączności oraz łączy bezpośrednich.

AP – 82 jest to aparat z wywołaniem induktorowym przystosowany do: - współpracy z innym aparatem systemu MB (miejscowej baterii) z wywołaniem induktorowym; - pracy w sieci dowolnej centrali systemu MB z wywołaniem induktorowym, systemu CB (centralnej baterii); - obsługi łącznic telefonicznych; - urządzania punktów kontrolno – telefonicznych (PKT).

Zasięg łączności w km:

-          Dla linii kablowej PKL – 2                  do 25;

-          Dla linii kablowej PKA                        do 40;

-          Dla linii kablowej PKD                         do 60.

Zasilanie aparatu – 3 baterie R – 20 do 3-4,5V; 3 akumularory KRs-35/62; napięcie podawane z zewnątrz (bez akumulatorków w aparacie) 12V.

Ciężar aparatu 3 kg.

 

ZAGADNIENIE 3 Czynności obsługowe aparatów telefonicznych.

Sprawdzenie aparatu polega na:

-  sprawdzeniu obwodów rozmównego i antylokalnego przez dmuchnięcie w słuchawkę i sprawdzenie czy jest przedmuch;

-  sprawdzenie obwodów nadawania zewu przez zwarcie zacisków liniowych L1 i L2 i kręcenie korbką. Jeżeli korba kręci się ciężko i dzwonek dzwoni to aparat jest sprawny;

-  podłączeniu do drugiego sprawnego aparatu i pokręcenie korbką. Jeżeli drugi aparat dzwoni i słychać w jego słuchawce głos to obwód nadawania zewu jest sprawny;

-  wysłać sygnał zewu z drugiego aparatu, jeżeli nasz aparat dzwoni to obwód odbioru zewu jest sprawny.

 

 

 

 

Omawiam zagadnienie osobiście. Nakazuję zapisać w notatkach Po zapisaniu nakazuję jednemu ze szkolonych przeczytać notatki i omówić budowę AP-82.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagadnienie prowadzę jak wyżej kontrolując zapisywanie wiadomości w notatkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagadnienie prowadzę jak wyżej kontrolując zapisywanie wiadomości w notatkach.

  1.  

CZĘŚĆ KOŃCOWA

-         Zakończenie i podsumowanie zajęć.

-         Wskazanie słabo opanowanych  elementów;

-         Przedstawienie zagadnień do samokształcenia

 

Omawiam zajęcia. Podaję temat następnych zajęć. Podaję zagadnienia do samokształcenia.

 

 

 

 

OPRACOWAŁ:

 

      .....................................

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin