Jak sobie radzić z zaparciami.doc

(159 KB) Pobierz
Jak sobie radzić z zaparciami

Jak sobie radzić z zaparciami

 

Jak sobie radzić z zaparciami? Zaparcia to problem, który może przydarzyć się każdemu. Na szczęście mamy dostęp do szerokiego wachlarza możliwości jeśli idzie o radzenie sobie z tym problemem. Zarówno w kwestii leków dostępnych w aptekach, jak i domowych sposobów, którymi to dzisiaj się zajmiemy. 






I nie mówię tutaj o przygotowywanych w największej tajemnicy napojach o dziwnych recepturach, ale o bardzo banalnych sposobach, które nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku. Zacznijmy o suszonych owoców. Przede wszystkim są one doskonałą przekąską, która może być zamiennikiem dla chipsów, czy paluszków. Dodatkowo jedzone przed snem skutecznie chronią nas przed zaparciami. Z kolei kiedy obudzimy się rano, powinniśmy mieć przygotowaną przy łóżku szklankę wody z łyżką rozpuszczonego w środku miodu. 

Najlepszą jednak metodą walki z zaparciami jest oczywiście profilaktyka, którą możemy poczynić również w domu. Chodzi o to, aby tak zmienić swój jadłospis, aby zawierał dużo produktów zawierających błonnik, który to jak wiadomo reguluje metabolizm. Dodatkowo oczyszcza on nasz organizm z toksyn, a to dość istotne przy problemach z zaparciami. Dodajmy więc do naszej diety chleb razowy, otręby, marchewkę, jabłka i groch. Z tym ostatnim jednak uważajmy. Istnieją również konkretne przepisy pochodzące prosto z domowej spiżarni, które mają bezpośrednio pomóc z zaparciami. Dobrym przykładem jest dość oryginalna na pierwszy rzut oka receptura. Ścieramy na tarce buraki (w zasadzie wystarczą 2-3) i dodajemy do niego kminek. Codziennie przed śniadaniem zjadamy około 10 łyżeczek. Problem powinien ustąpić już po trzech dniach. Oczywiście nie można zapomnieć o ziołach wśród których znajdziemy też te nadające się dla osób mających problem z zaparciami. Takie mieszanki można kupić, albo przygotować samemu. Ich podstawą są najczęściej kora wierzby, drapacz, czy ziele dziurawca.

To oczywiście tylko niewielki procent sposobów na zaparcia, ale doskonale pokazujący, że po pierwsze wcale nie jesteśmy na nie skazani, a po drugie wcale nie musimy – jeśli już do nich dojdzie - biec od razu do apteki i wydawać dużych pieniędzy na leki. 

 

 

Domowe środki przeczyszczające

 

Zaparcia należą do dość powszechnych dolegliwości w dzisiejszych czasach. Nieodpowiednia dieta, stres i nadmiar używek to jedynie kilka powodów zaparć. Domowe środki przeczyszczające pozwolą pozbyć się tego niewygodnego problemu.





Najczęściej są one skutkiem braku błonnika w diecie, który chłonie wodę jak gąbka i nie oddaje jej do organizmu. To on zapewnia regularne wypróżnianie. Nie wolno dopuścić do zbyt długotrwałych zaparć, oto kilka domowych środków przeczyszczających:

1. Wywar z cebuli – cebulę pokroić i zalać szklanką wody, przed wypiciem napój odcedzić. Pić rano i wieczorem.

2. Wywar z owsa – dużą łyżkę owsa zalać szklanką wody i zagotować. Po wystudzeniu odcedzić, pić rano i wieczorem po pół szklanki płynu.

3. Napój z migdałów – 10 migdałów pokroić i rozgnieść, zalać szklanką wystudzonej i przegotowanej wody, odstawić na godzinę. Pić rano i wieczorem po ½ szklanki.

4. Napar z rodzynek – garść rodzynek zalać wrzątkiem, po 15 minutach pić ciepły napar, po 2-3 razy dziennie.

5. Śliwki suszone – można jeść je w każdej postaci. Zalać garść śliwek chłodną przegotowaną wodą, wypić po kilku godzinach kiedy śliwki zmiękną.

 

Jak skutecznie pozbyć się zaparć

 

Problemy tego typu są dość powszechne i jednocześnie częste przez nas ukrywane, bo jest to jednak dość wstydliwa sprawa. Warto jednak postarać się zaparć pozbyć, bo o ile nie są one żadną chorobą, to są oznaką tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. 





Najpierw powinniśmy skupić się na znalezieniu przyczyny częstych zaparć. Zazwyczaj winni jesteśmy my sami. Chodzi o to co i w jaki sposób jemy. Im więcej i częściej jadamy "na mieście", korzystając z usług licznych fast foodów, tym większe prawdopodobieństwo, że takie problemy nas dopadną. Do tego, zróbmy sobie takie prywatny rachunek sumienia, czy przypadkiem nie jadamy zbyt często tłustych i ciężkostrawnych potraw, mięs, czy kapusty. 

Co więc zrobić aby samemu w domowych warunkach zmniejszyć ryzyko, a nawet całkowicie wyeliminować zaparcia? No przede wszystkim zmieńmy dietę. Powinniśmy wprowadzić do naszego jadłospisu jedzenie, które zawiera duże ilości błonnika. Można również przyjmować go w postaci soków, których zresztą tak samo, jak i wody mineralnej powinniśmy pić dużo. W żadnym jednak wypadku nie mogą to być napoje gazowane. Jeśli mamy możliwość dodawajmy do każdego posiłku w ramach powiedzmy podwieczorku, jakieś surowe warzywa i owoce. 

Jedzenie to jednak nie wszystko, dość istotnym elementem w walce z zaparciami jest ruch. Nie ma co siedzieć w domu przed telewizorem. Trzeba zwiększyć naszą aktywność. Nie oznacza to od razu, że musimy zapisać się na siłownię i wylewać tam litry potu. Chociaż tam by było najłatwiej wzmocnić mięśnie brzucha, a to dość ważne jeśli chcemy pozbyć się zaparć. Co do aktywności fizycznej, tak naprawdę wystarczy rower, bieganie, czy w ostateczności zwykły spacer. Ważne, abyśmy w miarę regularnie "męczyli" nasz organizm. 

Metodą na skróty są wszelkiej maści herbatki odchudzające, czy przeczyszczające. Problem z nimi polega na tym, że dobre są one jedynie na parę razy. Potem nasz organizm się do nich przyzwyczaja i trzeba ich pić coraz więcej, a to już niedobrze. Dodatkowo jelita w momencie kiedy pijemy je często nie mogą już bez nich normalnie funkcjonować. Lepiej więc dbać o nasz organizm bez takich wspomagaczy. 

 

Zaparcia, jak z nimi walczyć?

 

O kłopotach z zaparciami można mówić wtedy, gdy do toalety chodzimy rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Zaparcia wiążą się z problemami związanymi ze skurczami jelit. Mogą one stać się przyczyną poddenerwowania, kłopotów z cerą. Jak należy z nimi walczyć, żeby wybrany sposób walczenia z zaparciami był dla nas skuteczny? 



Błonnik

Jednym ze sposobów walki z zaparciami spowodowanymi leniwymi jelitami jest włączenie do naszego pożywienia produktów zawierających błonnik. Błonnik ma właściwości wchłaniania wody, powoduje pęcznienie resztek pokarmowych na końcowym etapie jelita grubego. Dziennie potrzebujemy 35 – 40 gramów tej substancji. Błonnik znajduje się np. w razowym pieczywie, kaszy gryczanej, owocach, otrębach. Nie można także przyjmować go za dużo, gdyż mogą się pojawić bóle brzucha czy wzdęcia. Żeby błonnik był jak najlepiej wykorzystywany przez organizm należy pamiętać o tym, żeby pić dużo wody, nawet do dwóch litrów dziennie. Wskazanie jest picie kefirów, jogurtów, bakterie w nich zawarte pomagają przyspieszyć trawienie. Nie wskazane jest natomiast spożywanie białego ryżu, białego pieczywa i słodyczy, gdyż one rozleniwiają nasze jelita.

Ruch

Ruch jest także dobrym sposobem na prawidłową pracę jelit. Musimy pamiętać o tym, żeby codziennie ruszać się przynajmniej przez pół godziny. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze. Można też wykonywać tak zwane brzuszki żeby poprawić pracę jelit.

Pośpiech

Jeżeli cierpimy na zaparcia, nie może być mowy o pośpiechu w toalecie. Trzeba pamiętać także o tym, żeby do toalety chodzić zawsze o tej samej porze, najlepiej jeszcze przed godziną siódmą rano, gdyż wtedy aktywność naszego jelita grubego jest największa. Trzeba też posiedzieć na sedesie co najmniej pięć minut w pozycji kucznej, w której to jelita najlepiej pracują najaktywniej. Jeżeli to nie pomoże dobrze jest się zaopatrzyć w aptece w czopek glicerynowy, który aplikujemy sobie na noc.

Stres

Nieraz powodem tego, że nie potrafimy się załatwić w toaletach publicznych jest po prostu stres z tym związany. W pokonywaniu takich barier pomogą nam techniki relaksacyjne, których powinniśmy się nauczyć w takim przypadku. Nie należy się denerwować tym, że kolejna wizyta w toalecie zakończyła się bezowocnie.

Woda

Możemy cierpieć także na zaparcia nawykowe jeżeli wypijamy za mało płynów w ciągu dnia. Stolec nie zalega w jelitach tylko wtedy gdy składa się z 75 % z wody. Tak więc picie dużej ilości wody jest bardzo ważne dla organizmu i dla procesu wydalania. Powinniśmy wypijać około 2 – 2,5 litrów płynów codziennie. Można także spróbować wypijać na czczo szklankę ciepłej, przegotowanej wody z cytryną. Najlepsza do picia jest woda niegazowana.

Zioła

Na zaparcia utrzymujące się przez dłuższy czas dobre są niektóre zioła. Mogą nam pomóc z tym problemem takie zioła jak: 
- siemię lniane, które działa pobudzająco na układ pokarmowy, tym samym usprawnia procesy trawienia,
- mięta pieprzowa, która pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu przyspiesza trawienie oraz wpływa dobroczynnie na pracę jelit,
- rumianek pomaga pozbyć się zaparć oraz działa uspokajająco.

Ćwiczenia

Doskonałym sposobem na pozbycie się zaparć są specjalne ćwiczenia np.
- kołysanie biodrami w prawo i w lewo, zrobienie ustami „dziubka” i wypuszczenie powietrza,
- wciągnięcie powietrza przez otwarte usta, rozluźnienie brzucha i pośladków.

Aby te ćwiczenia przyniosły jakiś efekt powinny być powtórzone co najmniej 5 razy.

 

Sposoby na zaparcia

 

Artykuł opisuje przyczyny i objawy zaparć. Zaparcia zdarzają się nie tylko u dorosłych czy kobiet w ciąży ale i u dzieci. Jest kilka domowych sposobów na zaparcia a jeśli nie zadziałają być może dobrze byłoby udać się do lekarza.





Od czasu do czasu ma je każdy. Są dokuczliwe i bardzo niezdrowe. Wywołane najczęściej złą dietą, przejedzeniem oraz brakiem aktywności fizycznej. Zaparcia – bo o nich mowa – stały się częstym problemem wielu Polaków. 

Częstość odwiedzania toalety powinna być przez człowieka umiarkowana. Nie jest dobrze, kiedy odwiedzamy ją zbyt często, problemem są też zbyt rzadkie odwiedziny. I tak jak biegunka może być spowodowana szeregiem przyczyn ze strony układu pokarmowego, tak zaparcia są odpowiedzią na zły tryb życia. Pozornie problem ten jest nic nie znaczący, lecz zaleganie szkodliwych substancji w jelitach może prowadzić do bardzo wielu schorzeń a także ciężkich chorób. 

Niepokojące objawy

Regularne wypróżnianie się ma ogromne znacznie dla całego naszego organizmu, zarówno jego strony fizycznej jak i psychicznej. Regularna praca jelit zapewnia prawidłowe wchłaniane substancji zdrowych i nieszkodliwych i wydalanie tych, które nie są potrzebne naszemu organizmowi bądź są po prostu dla niego niekorzystne. O kłopotach z ich funkcjonowaniem a jednocześnie o występowaniu zaparć możemy mówić, kiedy nie wypróżniamy się co najmniej trzy razy w tygodniu. Ponadto, bardzo często występują wtedy bóle brzucha oraz uciążliwe wzdęcia. Wraz z upływem czasu swoją pracę osłabiają jelita oraz okrężnica. Stopniowo spowalniane są ruchy jelit, które bardzo trudno ponownie pobudzić. 

W tym okresie resztki jedzenia, które powinny zostać po kolejnych etapach trawienia wydalone na zewnątrz, zalegają dalej w jelitach i fermentują. 

Stan ten doprowadza do wielu niekorzystnych skutków w naszym organizmie. Prócz objawów ze strony układu pokarmowego, mogą również wystąpić niekorzystne zmiany skórne, szczególnie na twarzy oraz zmęczenie, stan senności i ociężenia organizmu. Czujemy także silny dyskomfort psychiczny. Brak od wielu dni dłuższej obecności w toalecie zaczyna nas po prostu niepokoić oraz utrudnia skupienie się na ważnych, codziennych czynnościach. 

Przyczyny

Specjaliści z zakresu żywienia podkreślają, że zazwyczaj odpowiedzialne za zaparcia są dwa rodzaje zjawisk. Pierwszy to zła dieta i nieregularny tryb życia. Organizm ludzki lubi bowiem rutynę i na wszelkie zaburzenia reaguje bardzo różnie. Wiele osób właśnie z tego powodu walczy z zaparciami. 

Najważniejsza dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Pomimo wielu wartości odżywczych, które dieta powinna zawierać, wzbogacona powinna być także o błonnik. Element ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jelit a co za tym idzie wzmacnia proces trawienia. Wielu specjalistów uważa, że błonnik jest po prostu peelingiem jelita cienkiego i grubego, które zabezpiecza przez odkładaniem przy jego ścianach resztek pokarmu i fermentowaniem. 

Pokarmy wzbogacone o błonnik przede wszystkim zwiększają objętość masy kałowej a tym samym zwiększają skurcze okrężnicy. Pomaga to znacznie podczas zaparć. Ponadto, błonnik wchłania wodę. Dzięki takim właściwościom, resztki pokarmowe, które przy diecie niskobłonnikowej zalegają w uchyłkach jelit, teraz pęcznieją i są wydalane z organizmu. 

O cudownych właściwościach błonnikach można by bardzo dużo pisać. Warto także zapoznać się z prawidłowymi dawkami a także zapamiętać, które produkty zawierają go najwięcej. 

Dzienna dawka tej substancji w diecie powinna wahać się pomiędzy 35 a 40 gram. Warto więc czytać etykiety produktów, które informują ile składnika znajduje się w 100 gramach produktu. Najwięcej błonnika znajduje się w pieczywie razowym, mesli, płatkach zbożowych, innych produktach zbożowych, warzywach, owocach (zarówno świeżych jak i suszonych), otrębach. Jak łatwo można zauważyć, najwięcej błonnika znajduje się w produktach, których na ogół unikamy. W dobie fast foodów, białego pieczywa oraz słodkich napojów nie trudno o problemy z układem trawiennym. Dlatego warto zastanowić się nad solidną zmiana diety i wybierać te produkty, które zawierają zwiększone ilości błonnika. Uwaga, dietę należy zmieniać stopniowo. Nadmiar błonnika zaserwowany w krótkim czasie może powodować wzdęcia i bóle brzucha. 

Kolejnym elementem, który należy wprowadzić do nowej lepszej diety jest woda mineralna. Regularnie spożywana przede wszystkim uaktywnia sam błonnik, aby sprawnie wykonywał wszystkie niezbędne funkcje w organizmie. Woda skutecznie także wypłukuje szkodliwe i zalegające w jelitach substancje. Warto także pić kefir, maślankę i jogurty, które zawierają priobiotyki, czyli pożyteczne bakterie przyspieszające trawienie. 

Drugą przyczyną jest brak czasu na porządne odwiedziny toalety. Zazwyczaj większość z nas wpada tam dosłownie na chwilę, nie poświęcając więcej czasu swojej fizjologii. A ta bardzo tego czasu potrzebuje. Toaletę najlepiej odwiedzać o stałej porze dnia. Bardzo skuteczna porą jest czas przed godziną siódmą rano, gdyż wtedy właśnie aktywność jelita grubego jest najsilniejsza. Żeby zachęcić jelita do działania należy posiedzieć na sedesie około pięciu minut. Osobom, które mają silne problemu z wypróżnianiem się poleca się zakup małego stołka, na którym można oprzeć nogi. Zwiększy to napięcie mięśni brzucha na jelita, co przyczyni się do zwiększenia ich pracy. Warto także pochylić się lekko do przodu. W trudnych sytuacja pomaga także oddychanie brzuszne, które również uaktywnia pracę mięśni brzucha. 

Na problemy z wydalaniem pokarmów możemy narazić się także, gdy w naszym życiu jest za mało ruchu. Regularnie (czyli codziennie) uprawiane ćwiczenia sportowe potrafią zdziałać cuda. Nie chodzi jedynie o spalanie tkanki tłuszczowej, ale pobudzanie całego organizmu do wydania ze swego wnętrza toksyn. Wzmacnianie mięśni poprzez sport to także wzmacnianie mięśni jelit, co przyspiesza trawienie. Warto wybrać formę ruchu idealną dla siebie i swoich bliskich, Wspólne uprawianie sportu działa podwójnie, ponieważ wzbogacone jest zazwyczaj o dobrą zabawę. Może to być intensywny pół godzinny spacer, jazda na rowerze, wspólny z przyjaciółkami wypad do siłowni lub na zajęcia fitness. Najważniejsze, żeby wybrać taką formę, aby nie trzeba było się do niej zmuszać. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nic nie poprawia tak bardzo perystaltyki jelit jak popularne „brzuszki”. 

Kiedy udać się do lekarza

Same zaparcia nie są zazwyczaj szkodliwe dla organizmu. Od czasu do czasu przydarzają się wszystkim i nie powinno to być zjawisko niepokojące. Stać się takie może, kiedy zaparcia notorycznie się powtarzają, bądź utrzymują przez dłuższy czas. Długo trwające mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych, takich jak nietrzymanie moczu lub zapalenie uchyłków jelita. Bardzo niepokojącym objawem są bolesne dolegliwości podczas oddawania stolca oraz krwawienia z odbytu. W tej sytuacji natychmiast powinniśmy udać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć np. o rozwoju nowotworu jelita grubego, lub innych poważnych schorzeniach. W tym przypadku – jak ze wszystkimi dolegliwościami – im wcześniej trafimy do specjalisty tym lepiej.

Specjalista, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu, przeprowadzi badania per rectum (przez odbyt). W zależności od wstępnej diagnozy może również zalecić wykonanie kolanoskopii, które umożliwia sprawdzenie stanu jelita grubego. 

Zaparcia to przede wszystkim dyskomfort dla każdego człowieka. Pomimo, poważnych schorzeń, które utrzymujące się problemy w tej dziedzinie mogą spowodować, to właśnie kwestia dobrego samopoczucia jest dla nas najważniejsza. Z tego tez powodu warto zmienić swoją dietę i tryb życia, aby zabezpieczyć się przed nurtującym nas problemem. Wystarczy wprowadzić do diety większą ilość błonnika a męczony problem może zniknąć na długi czas. 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin