Induktor(1).doc

(24 KB) Pobierz
Induktor pozwala otrzymywać napięcia, rzędu kilkudziesięciu tysięcy woltów przy użyciu nawet jednego akumulatora



Induktor pozwala otrzymywać napięcia, rzędu kilkudziesięciu tysięcy woltów przy użyciu nawet jednego akumulatora.

 

Na rdzeniu AB, wykonanym z ułożonych równolegle drutów z miękkiej stali, są nawinięte dwa solenoidy. Pierwszy –  

( grubsza linia ) składa się z niewielkiej liczby zwojów grubego drutu. Przez przerywacz soleniod ten jest połączony ze źródłem prądu o napięciu kilku voltów. Na pierwszy soleniod nawinięty jest drugi, składający się z bardzo wielkiej liczby zwojów cienkiego drutu. Końcówki przewodu drugiego solenoidu są doprowadzone do zacisków Z.

 

 

Wskutek działania przerywacza w obwodzie tym będzie płyną prąd o zmieniającym się natężeniu. W chwilach zamykania obwodu natężenie będzie wzrastać. Indukcja własna powoduje jednak, że natężenia prądu rośnie powoli. Przy wyłączaniu natężenia nagle spada do zera. W chwilach otwierania obwodu przez przerywacz, powstaje w miejscu S wysokie napięcie. Może ono spowodować wyładowanie przez warstewkę powietrza. Wysokie napięcie na stykach powstaje dopiero po naładowaniu kondensatora, na co potrzebny jest pewien czas. W ciągu tego czasu styki dostatecznie oddalają się od siebie.

 

Wskutek zmian pola magnetycznego w rdzeniu w każdym zwoju drugiego solenoidu powstaje siła elektromotoryczna indukcji. Ponieważ tych zwoi jest bardzo dużo i są połączone szeregowo, więc całkowita siła elektromotoryczna będzie bardzo duża.

 

Otrzymane wysokie napięcie przy dostatecznym zbliżeniu końcówek wtórnego obwodu powoduje przeskok iskry między tymi końcówkami; znalazło to zastosowanie do zapłonu mieszanki w cylindrach niektórych silników spalinowych. Otrzymane napięcie jest jednokierunkowe.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin