Scenariusz 7.doc

(455 KB) Pobierz
Przykładowy scenariusze zajęć prowadzony z użyciem elementów

Przykładowy scenariusze zajęć prowadzony z użyciem elementów

Metody Dobrego Startu


Temat: Opracowanie wzoru graficznego 1D do piosenki pt.: „Maszerują dzieci”

 

1D

CELE OPERACYJNE:

DZIECKO:

·         poznaje słowa i melodię piosenki „Maszerują dzieci” oraz wzór graficzny 1D,

·         potrafi wczuć się w rytm i nastrój muzyki, ruchem oddać jej charakter,

·         doskonali koordynację ruchowo- słuchowo-wzrokową,

·         uderza rytmicznie w wałeczek zgodnie z poleceniem nauczyciela

·         rysuje w powietrzu, na dywanie, na tackach z kaszą, na kartce A4,

·         przetwarza obraz ruchowy na graficzny,

·         maluje kreski poziome symbolizujące drogę marszu dzieci

·         potrafi spokojnie w ciszy obejrzeć wszystkie prace plastyczne.


POMOCE:

tablica tematyczna z ilustracją z zestawu pomocy dydaktycznych „Maszerują dzieci”, szarfy dla kilku chłopców, woreczki, wzór graficzny do piosenki, tacka z kaszą, kartki A4, kredki świecowe, magnetofon z płytą CD utw. 11.

LITERATURA:

Komplet:

1. M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka:, „Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania”. Gdańsk 2007 – wydanie II. Wyd. Harmonia

2. M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka: „Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania”. Zestaw pomocy dydaktycznych. Wyd. Harmonia

3. M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka: „Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania”. Ćwiczenia. Wyd. Harmonia

 

 

PRZEBIEG ZAJECIA:
 

1.      Zajęcia wprowadzające:

 

A)    Ćwiczenia rozwijające orientację w schemacie ciała:

·         marsz do muzyki, na przerwę witają się części ciała powitanie się dzieci;

·         Powitanie - ćwiczenia ruchowe:  
prawa rączka wita prawe ucho,   
lewa pięta wita prawe kolano,
prawa łydka wita lewą dłoń,
lewe kolano wita prawy łokieć.

 

B)    Rozmowa na temat obrazka pt. „Maszerują dzieci

-        Ile dzieci idzie drogą?

-        Ile jest dziewczynek?

-        Ile chłopców?

-        Jak myślicie, czy te dzieci mogłyby stanąć parami?

-        Zastanówcie się, co by się musiało wydarzyć, żeby dzieci mogły iść parami?

C)    Słuchanie piosenki pt. „Maszerują dzieci” (CD utw. 11)

Idzie Jaś, idzie Staś

Idzie też Marysia.
Wszyscy dziś grzeczni są

I nie tylko dzisiaj.

D)    Rozmowa na temat piosenki:

-        O kim opowiada piosenka?

-        Co wiemy o tych dzieciach: jakie one są?

-        Wymieńcie imiona dzieci, o których opowiada piosenka?

-        Czy rodzice nazywają Was tak samo jak koledzy?

-        Czy macie jakieś przezwiska, które lubicie?

-        Wymieńcie je. Kto się tak do Was zwraca?

-        Spróbujcie wymienić imiona swoich rodziców, rodzeństwa, dziadków.

-        Posłuchajcie i odpowiedzcie , czy te imiona się rymują: Jaś – Staś, Jaś – Ewa, Kasia – Basia, Mirek – Jarek.

-        Niech każdy z Was podzieli na sylaby swoje imię – każdą sylabę zaznaczcie klaśnięciem.

 

2. Zajęcia właściwe:

A)    Ćwiczenia ruchowe:

·         Zabawa „Marysia i Staś

-        Wszystkie dziewczynki będą „Marysiami”, a chłopcy z szarfami – „Stasiami”, a pozostali – „Jasiami”.

-        Słuchanie piosenki i wykonywanie poleceń: „Marysie” – biegają, „Stasie” – podskakują obunóż, a „Jasie” stoją na jednej nodze.

·         Zabawa paluszkami – dzieci siadają „po turecku” - Wasze paluszki są dziećmi, które spacerują i wesoło biegają.

 

B)    Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:

·         Dzieci siedzą przy stoliku, gdzie przygotowane są woreczki (dwa mniejsze). Śpiewają piosenkę i wystukują rytm:

-        rytmiczne uderzanie w woreczki brzegiem raz jednej dłoni, raz drugiej,

-        pięściami;

C)    Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:

·         Demonstracja wzoru, zestawienie go z obrazkiem umieszczonego na tablicy tematycznej, omówienie go. Wzór prezentowany jest jako znak opracowanej piosenki.

·         Omówienie wzoru:

-        Czy linie wzoru „leżą” czy „stoją”? („Leżące” linie nazywamy się poziomymi – są to linie poziome).

-        Ile ich jest?

-        Czy obie są takie same?

·         Demonstracja sposobu wykonania ćwiczenia wraz ze śpiewem piosenki; Linie poziome rysuje się od lewej strony do prawej.

   1       2      1      2

Idzie/ Jaś// idzie/ Staś//

Idzie/ też Ma// ry/sia//
Wszyscy/ dziś// grzeczni/ są//

I nie/ tylko// dzi/siaj//

 

·         Wykonanie ćwiczenia:

-        rysowanie linii palcem na karcie ze wzorem

-        rysowanie wraz ze śpiewem piosenki (dzieci wykonują zadanie indywidualne na planszach);

·         Próby samodzielnego odtworzenia ruchem rytmu piosenki: kreślenie w powietrzu, rysowanie palcem po dywanie (dzieci jednocześnie śpiewają piosenkę).

·         Odtworzenie wzoru piosenki na tackach z kaszą, próby samodzielnego
śpiewania piosenki.

·         Odtworzenie wzoru przy piosence „Maszerują dzieci”. Prace na kartkach A4 – malowanie rysowanie kredką świecową na kartce z bloku w rytm śpiewanej melodii.

·         Dorysowanie dzieci (Jasia, Stasia i Małgosi) idących drogą.

·         Organizacja wystawki prac.

 

3. Zajęcia końcowe:

·         Ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające: dzieci – dzieci podczas spaceru na łące nazbierały dużo pachnących kwiatków. Każde dziecko wyobraża sobie, że trzyma bukiecik kwiatów. Zamykają oczy i wciągają nosem dużo powietrza i powoli wypuszczają ustami. Powtarzają kilka razy.

 

 

 

Załącznik:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe ćwiczenia:

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin