Marta Książek – KołodziejczykPrzedszkole Nr 7 w Świdniku
Temat: „W wielkanocnej krainie” -scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5-letnich.
Cele:-poznaje tradycje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych;-uczy się prawidłowo budować zdania i posługiwać się w mowie wiązanej;-potrafi współpracować z innymi dziećmi i rodzicami;-doskonali umiejętność posługiwania się przyborem podczas rysowania, malowania, wycinania;-potrafi łączyć różne elementy w całość za pomocą różnych technik;-uczy się planować i organizować pracę z zachowaniem ładu i porządku;-doskonali umiejętność składania obrazka w jedną całość;-uczy się czytać globalnie wyrazy;Metody:-podające: objaśnienie, pokaz; -poszukujące: rozmowa kierowana, pogadanka;-aktywizujące: zagadki, zabawy dydaktyczne, zabawy integracyjne;-praktycznego działania: metoda zadań;Formy: -indywidualna;-zbiorowa;-zespołowa;Środki dydaktyczne: koszyk wielkanocny, pisanki kraszanki, wydmuszki, jajka, wędlina, chleb, sól, pieprz, barwinek, serwetka, baranek, kurczak, zając, papierowe pisanki z napisem Wielkanoc, papierowe kurczaki z napisem baranek, makaron, klej, bibuła, papier kolorowy;
PRZEBIEG:1. „Szukamy jajek” – rebus literowy.
W sali ukryte są wycięte z papieru kolorowe jajka. Zadaniem dzieci jest odnajdowanie jajek ukrytych w sali i przyczepienie do tablicy na której są już jajka tej samej wielkości i koloru.
Na jajkach są litery, które utworzą napis „WIELKANOC”
-Dzisiejsze zajęcia będą pełne niespodzianek. Zabiorę was dzisiaj do niezwykłej krainy o nazwie „Wielkanocna kraina.” Trwają w niej przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy.
2.Zabawa „Mój koszyczek wielkanocny”
Nauczyciel stawia na środku koszyk w którym są rzeczy związane ze Świętami Wielkanocnymi (palma, pisanka, barwinek, kurczaczek, zajączek, serwetka, sól, pieprz itd......) oraz piłka, klocek, lalka, miś...koperta.
-Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest święcenie potraw, w Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem do kościoła w którym znajdują się różne rzeczy. Ale czy wszystko to powinno być w wielkanocnym koszyku? Pomóżcie mi
-Jest tu jeszcze koperta co w niej jest?
W kopercie jest krótka rymowanka i kurczaki na których są literki ułożone od najmniejszego do największego dadzą hasło: „baranek”.
- „Kurczaki miały stać gęsiego, od najmniejszego do największego.
Gdyby tak grzecznie stały, to co by wtedy napisały?”
-Brakuje nam jeszcze baranka do koszyka. Ciekawe gdzie on się ukrył?
3.Recytowanie wiersza przez dzieci pt. „Wielkanoc” 4.Zabawa ruchowa „Wesołe powitanie”
Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, gdy muzyka milknie witają się różnymi częściami ciała, np. kolanami łokciami, dłońmi itd.
5.Zabawa „Jajeczko”
W kole siedzą rodzice wraz z dziećmi. Zabawa polega na tym iż osoba trzymająca jajeczko mówi: „To jest jajeczko, ja mam na imię Marta, jajeczko daję Tobie” i tak po kolei aż jajeczko zatoczy krąg.
6.Zabawa „Nie stłucz jajek”
W kole podawana jest miseczka z dwoma jajkami. Trzeba ją tak podawać aby nie zbić jajek w misce
7. Zabawa „Wielkanocne jajko”
Dzieci wraz z rodzicami są w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole.
8.Zabawa „Pytania do wybrania”
Pytania schowane są w kolorowym pudełku.(Pudełko jest podzielone na dwie części)
Dziecko losuje rodzicowi kolorową pisankę na której jest pytanie i trzy odpowiedzi. Rodzic czyta i ma na zadane pytanie odpowiedzieć.
-Niedawno był u nas gość (listonosz) zostawił mi paczkę. Jak myślicie co może być w niej?
9.Zabawa „Ułóż puzzle”
Puzzle schowane są w pudełku, żeby można było otworzyć pudełko dzieci muszą zaśpiewać piosenkę pt. „Czary mary”.
W pudełku ukryte są koperty z pociętymi kartkami świątecznymi.
10.Zabawa „Dokończ zdanie”
„Wielkanoc jest radosna, ponieważ....”
lub
„Lubię Wielkanoc, bo...”
11.Wykonywanie wraz z rodzicami pisanek, kraszanek, palemek, koszyków, itd.
WIELKANOC
CELE OGÓLNE:
· wzbogacanie wiadomości o staropolskich zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z Wielka- nocą
· budzenie potrzeby wiedzy o kulturze regionalnej i narodowej
· wzbogacanie słownika dzieci o następujące pojęcia:palma, pisanka, kraszanka,święconka,bazie, zajaczek kurczatko ,jajko,zytko,rzezucha,baba, mazurek
· rozwijanie wyobrazni twórczej,pomysłowosci oraz umiejetnosci wyrazania ich w roznych formach ekspresji
· bogacenie przezyć estetycznych
· wzmacnianie wiezi emocjonalnej z rodzina
CELE OPERACYJNE:Dziecko-
· zna-zwyczaje i tradycje wielkanocne
· rozumie znaczenie nowopoznanych wyrazów
· wykazuje sie wyobraznią i inwencją twórczą
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
o biała serwetka-by przypominała o poranku Zmartwychwstania o wschodzie słońca
o coś zielonego(zytko,rzezucha)-bo to przeciez wiosna, cała przyroda budzi się do zycia po zimie, wszędzie kiełkuje nowe zycie
o jajka-w Wielkanoc chrześcijanie czczą Chrystusa zyjącego, tego dnia ofiarujemy sobie wzajemnie jajka - symbol zycia
o chleb-bo to najwazniejsze pozywienie człowieka
o baranek wielkanocny-poniewaz Pana Jezusa nazywamy Barankiem Bozym
o odrobina soli-bo Jezus nakazał nam być solą ziemi , to znaczy nadawać smak zyciu:taką solą moze być nasza radość,praca,trud, miłość....
o babka wielkanocna,wędlina-by prosić Boga o to ,zeby nigdy nie zabrakło nam pozywienia, a najlepiej, zeby zawsze było coś smacznego !
o palma-by uchroniła nas od nieszczęść i chorób
o ucieranie pałką masła
o wbijanie jajek
o przesiewanie mąki
o ugniatanie ciasta
o wałkowanie
o dekorowanie bitą śmietaną
o wycinamy wzory z folii samoprzylepnej
o oklejamy kolorową włóczką
o naklejamy kolorowe bibułkowe kuleczki
o malujemy kolorowymi farbami i oklejamy wzorkami z plasteliny
o wycinamy wzorki z materiałów
Ozdobione jajka wkladamy do koszyczków wykonanych metodą origami.
Na stole pisanki
pięknie malowane.Wśród zieleni trawycukrowy baranek.Bazie w wazoniku,ciasta i wędliny..Wielkanoc – i wielkiespotkanie rodziny.
JAJKA – to symbol sił, odradzającej się na wiosnę przyrody.
Jak nazywają się święta, które są symbolem zmartwychwstania Jezusa?
a. Święta Wielkanocne
b. Święta Bożego Narodzenia
c. Boże Ciało
W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła?
a. w poniedziałek
b. w sobotę
c. w środę
Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego?
a. baranek
b. chleb
c. karp
Jak nazywają się malowane jajka?
a. kraszanki
b. malowanki
c. pisanki
B) Rysowanie na kartonie kurczaczka.
C) Kolorowanie tych przedmiotów na kartach pracy, które nie pasują do Świąt Wielkanocnych.
D)„Zgaduj – zgadula” cd.
Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?
a. zupa grzybowa,karp,
b. jajka, babka
c. jabłka, ser
Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?
a. bazie kiciaczki
b. bazie kotki
c. bazie krówki
Jak nazywają się wydrapywane jajka?
a. pisanki
b. wydrapywanki
c. kraszanki
Jak nazywa się dzień kiedy idziemy do kościoła z palemką do święcenia?
a. wtorek palmowy
b. niedziela palmowa
c. sobota palmowa
an28