TEMAT 6.docx

(12 KB) Pobierz

TEMAT 6 – KULTURA EGIPTU

 

PISMO

Egipcjanie stworzyli oryginalne pismo. Opracowali aż trzy jego odmiany: hieroglificzne, hieratyczne i demotyczne. Pismo hieroglificzne, najbardziej kojarzące się z Egiptem. Jego odmianą, stosowaną przez kapłanów do pisania na papirusie, było pismo hieratyczne. Najprostsze było natomiast pismo demotyczne. Niebywale rozwinęła się literatura. Bogactwem jej form Egipcjanie prześcignęli do­robek Mezopotamii. Zapoczątkowali takie gatunki literackie, jak pieśń miłosna i biesiadna, bajka, przysłowia i przypowieści, opowiadania historyczne i fanta­styczne.

 

NAUKA

Egipcjanie zapisali na swoim koncie znaczne osiągnięcia naukowe, zwłaszcza zaś w astronomii, matematyce, geometrii i medycynie - mumifikowanie zwłok. Potrafili dokonywać trepanacji czaszki, orientowali się w budowie serca i jego funkcjach biologicznych. Nasz kalendarz w prostej linii wywodzi się z tradycji egipskiej.

 

RELIGIA

Religia Egipcjan miała charakter politeistyczny. W swojej istocie była to religia solarna, a więc oparta na kulcie boga słońca, który występował pod wieloma imionami: Re, Amon, Atum, Aton. Często bóstwa te przedstawiano jako zwierzęta lub postacie ludzkie z głową zwierząt. Hathor, boginię świata zmarłych, a zarazem opiekunkę miłości i tańca, przedstawiano jako kobietę z głową krowy, bóg - stwórca Ptah wcielał się w czarnego byka Apisa z białym trójkątem na czole. Szczególną czcią darzyli Egipcjanie boską parę - Izydę i Ozyrysa, symbolizujących witalne siły przyrody. Ozyrys był bogiem państwa umarłych, który po śmierci zmartwychwstał. Izyda była jego małżonką. Wierzono, że życie doczesne stanowi tylko część pełnej egzystencji. Jej drugi etap to przejście Tam, czyli do świata zmarłych. Aby zmarły mógł przejść „na drugą stronę", czyli do krainy śmierci, i kiedyś odnaleźć drogę powrotu, należało zapewnić mu trwanie jego materialnego kształtu, czyli ciała. Stąd wziął się, zwyczaj mumifikowania zwłok.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin