Bombka retro- świateczny decoupage.doc

(1440 KB) Pobierz

Bombka retro- świąteczny decoupage

 

 

Święta to czas, kiedy obdarowujemy się prezentami. Kiedy nie mamy pomysłu na prezent z pomocą może przyjść decoupage. Własnoręcznie wykonana ozdoba świąteczna może być prezentem nie tylko w chwili jej wręczenia, ale będzie przypominać obdarowanej osobie o nas w każde kolejne święta. Wspaniałym podarkiem może stać się np. świąteczny stroik z własnoręcznie wykonaną bombką w stylu retro. I to wykonaną w bardzo prosty sposób.

1. Do wykonania bombki potrzebne nam będą:

Bombka z plastiku lub plexi

Serwetka z motywem świątecznym

Nożyczki

Gąbka do tapowania

Pędzle z nylonowym włosiem

Podkład tzw. Primer

Klej do decoupage

Jasna farba akrylowa

Złota farba akrylowa

Bitum na bazie żywicy 

Lakier szklący 

Lakier akrylowy do decoupage matowy

Relief w konturówce złoty 

 

1

 

2. Przystępujemy do pracy. Demontujemy zawieszkę bombki. Przy pomocy pędzelka pokrywamy bombkę podkładem do farb akrylowych. Gdy preparat wyschnie na jego powierzchni z łatwością wyznaczymy ołówkiem miejsca na dole i na górze bombki, tak aby były one symetryczne.

 

 

 

1

 

1

 

3. Obszar pośrodku bombki pokrywamy tapując gąbeczką z użyciem jasnej farby akrylowej.

 

 

1

 

 

4. Następnie używając pędzelka malujemy miejsca u góry i na dole bombki złotą farbą. Warto pokryć te miejsca dwa razy, aby farba dobrze pokryła bombkę. Tutaj ewentualne nierówności powstałe przy nakładaniu farby pędzlem i jej wysychaniu będą raczej dodatkowym atutem dla pożądanego dla nas efektu retro.

 

 

1

 

 

5. Z serwetki wycinamy motyw i rozdzielamy warstwy wykorzystując tylko warstwę górną z nadrukiem.

 

 

1

 

 

6. Po wyschnięciu farb jasną część bombki pokrywamy klejem do decoupage. Przyklejamy motyw z serwetki i pokrywamy go delikatnie klejem, uważając aby go nie podrzeć i aby w całości dokładnie przylegał do podłoża.

 

 

1

 

1

 

1

 

 

7. Następnie na części pomalowane złotem nakładamy bitum i rozcieramy szmatką lub papierowym ręcznikiem kuchennym. Pamiętajmy, że ten rodzaj patyny szybko wysycha więc musimy przemyśleć naszą pracę, ponieważ nie będziemy mogli robić takich poprawek jak w przypadku patyn oleistych. W ten sam sposób bitum nakładamy na bombkę w miejscach przy motywie i rozcieramy.

 

 

1

 

1

 

1

 

 

8. Po wyschnięciu preparatu przystępujemy do lakierowania. Aby nasza bombka miała charakter nieco wiekowego starego złota obszary złote polrywamy lakierem matowym o aksamitnym dotyku. Po tym zabiegu wygląd staje się niezwykle oryginalny i do złudzenia przypomina zaśniedziały szlachetny metal.

 

 

1

 

1

 

 

9. Kolejnym krokiem będzie pokrycie części z motywem lakierem szklącym . Lakier nie kapie i dobrze pokrywa kulistą powierzchnię. Pamiętajmy jednak by nałożyć raczej dwie cieńsze warstwy zamiast jednej grubej. Nie jest to lakier akrylowy więc użyte narzędzia należy myć w specjalnych płynach czy rozpuszczalnikach.

 

 

1

 

 

10. Kiedy bombka jest już sucha ostatnim krokiem jest ozdabianie reliefem. Można to zrobić za pomocą bardzo wygodnej "konturówki " w kolorze złotym. Konturówką malujemy dowolny wzór (np.gałązki) na styku pola jasnego i złotego.

 

 

1

 

 

11. Ostatnim zabiegiem jest ponowne użycie bitumu. Kiedy nasz wzór wyschnie i zrobi się twardy nakładamy na niego bitum i podobnie jak wcześniej rozcieramy. Dzięki temu wzór stworzy spójną całość z naszą pracą.

 

 

1

 

1

 

 

12. A oto efekt końcowy naszej pracy.

 

 

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin