zimne polewania metodą kneippa.doc

(28 KB) Pobierz
Zależnie od schorzeń Kneipp zalecał kąpiele, okłady, polewanie i obmywanie wodą

Zimne polewania metodą Kneipp’a.

 

Zależnie od schorzeń Kneipp zalecał kąpiele, okłady, polewanie i obmywanie wodą
o temperaturze wyższej lub niższej od naturalnej ciepłoty ciała.

Kneipp zaznaczał, że termin „woda” oznacza zawsze w jego przepisach wodę zimną, studzienną, źródlaną czy rzeczną, jeśli wyraźnie nie zaznaczył, iż idzie o wodę chłodną, letnią albo gorącą. „Im zimniej, tym lepiej”. W zimie zalecał mieszać śnieg z wodą do polewań osób zdrowych. Ale jak dalej pisał – nie jest nieubłagany i początkującym, bardzo młodym, starym, chorym, niedokrewnym i nerwowym zezwala z początku używać wody letniej 17,5 do 18,75 stopni Celsjusza.

 

Polewania:

Są to zabiegi, w których wykorzystuję się oddziaływanie na skórę czynnika termicznego w postaci strumienia zimnej wody o niskim ciśnieniu.

 

• Zimne polewania aplikowano najczęściej w przypadku takich schorzeń jak:

- żylaki kończyn dolnych,

- osłabienie nóg,

- przewlekłe choroby zapalne,

- pobudzenie przemiany materii,

- hartowanie silnych osób ze zdrowym sercem,

- zaburzenia ukrwienia tkanek,

- osłabienie mięśnia sercowego,

- wyczerpanie, znużenie,

- skłonność do nieżytów dróg oddechowych,

- zmęczenie umysłowe.

 

Odróżniamy polewania całkowite lub częściowe. Zabiegi częściowe wykonuję się, co codziennie, natomiast całościowe, co drugi dzień.

      

Polewanie częściowe:

- Karku, wpływa na pogłębienie oddechu i zmniejszenie duszności w napadzie dychawicy oskrzelowej. Zabieg trwa od 1 do 2 minut.

- Ramion, wykonuje się w nerwicy, bezsenności oraz kurczu pisarskim. Czas zabiegu wynosi od 2 do 3 minut.

- Klatki piersiowej i kończyn górnych, wykonuje się przewlekłych nieżytach oskrzeli, dychawicy oskrzelowej i rozedmie płuc. Czas zabiegu wynosi od 1 do 2 minut.

- Brzucha, wykonuje się w stanach upośledzonej czynności ruchowej jelit, oraz w nieżytach żołądka i jelit. Nie można stosować zabiegu w stanach zapalnych pęcherza moczowego.

- Kończyn dolnych, wykonuje się w leczeniu nerwobólu nerwu kulszowego, niektórych chorobach gośćcowych, w żylakowatości kończyn oraz przewlekłych nieżytach nosa i gardła.

 

Polewania całkowite:

Zasadą jest równomierne pokrycie całego ciała płaszczem spływającej wody. W czasie polewania chory rozciera ramiona i klatkę piersiową. Zabiegi te wykonuje się w chorobach przemiany materii, nerwicach oraz w celu zahartowania.

 

Uwagi:

- Nie wolno stosować wody zimnej, gdy się ma dreszcze.

- Zabiegi trzeba przeprowadzać szybko i bez bojaźni.

- Zimna kąpiel całkowita z rozbieraniem się i ubieraniem winna trwać nie dłużej niż 4 do 5 minut.

- Ciała, z wyjątkiem głowy i rąk, przed ubraniem się nie należy wycierać. Według twórcy tej metody, po każdym zabiegu zalecany jest intensywny ruch tak długo, aż ciało samo wyschnie i będzie ciepłe. Np. Kwadrans szybkiego marszu.

 

Działanie:

Gdy polewamy ciało wodą zimną, powodujemy niejako, że wszystkie naczynia krwionośne tuż pod skórą ulegają zwężeniu, a mięśnie napinają się. W efekcie takiego działania wytwarza się hormon o nazwie kortyzol, który ma za zadanie łagodzić wszelakie bóle i stany zapalne.

 

Sposób wykonywania:

Zabieg polewania niejednokrotnie, nie będąc tego świadomi, wykonujemy sami w domu, biorąc prysznic. I tu opiszę, kilka zasad, które powinniśmy przestrzegać, chcąc uzyskać zamierzony efekt.

Otóż, nie jest wskazane, aby polewanie trwało dłużej niż dwie minuty – w przypadku chłodnej lub zimnej wody – im ta woda jest zimniejsza, tym zabieg trzeba wcześniej przerwać, a już niezwłocznie w momencie, gdy skóra stanie się czerwona, a my sami dostaniemy dreszcze na ciele.

Polewanie należy rozpocząć w dolnych partiach ciała, a więc w okolicach stóp oraz pięt, kończąc na klatce piersiowej, a więc w okolicy serca.

Wężyk nie powinien być zbyt szeroki, gdyż nie jest wskazane, by wylatująca z niego woda miała zbyt wysokie ciśnienie, gdyż wówczas nie jest w stanie rozlać się swobodnie, równo po całym ciele.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin