Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 5-latki
Nauczyciel prowadzący: Marianna Feller
Temat bloku: W marcu jak w garncu.
Temat dnia aktywności: Recytujemy wiersz pt. „W marcu”.
Temat do dziennika: Nauka wiersza pt. „W marcu” oraz wspólne jego recytowanie. Zabawa ruchowa pt. „Świeci słońce, pada deszcz”.
Cele ogólne:
- nauczenie na pamięć wiersza I Suchorzewskiej pt. „W marcu.
Cele operacyjne:
dziecko:
- recytuje z pamięci wiersz I. Suchorzewskiej pt. „W marcu”;
- wypowiada się na temat treści wiersza.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- woreczki, tamburyno;
- wiersz I. Suchorzewskiej pt. „W marcu”.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, prośba o rozłożenie przez dzieci woreczków na podłodze);
- prowadzenie ćwiczeń porannych:
(1) zabawa pt. „Omiń woreczki”;
(2) zabawa pt. „Woreczek pokazuje…” (wypowiadanie komend, np.: „woreczek pokazuje głowę!”);
- wprowadzanie dzieci w błąd (wypowiadanie oraz wskazywanie innych części ciała);
(3) zabawa pt. „Nie zgub woreczka”;
(4) zabawa pt. „Podrzuć i złap”;
(5) zabawa pt. „Przeskocz woreczek”;
(6) zabawa pt. „Zmień miejsce”;
- czynności organizacyjne (prośba o odłożenie woreczków).
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- czytanie dzieciom wiersza pt. „W marcu”;
- rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem (nauczenie się wiersza na pamięć);
- prośba dzieci o powtarzanie kolejnych, czytanych fragmentów wiersza (kilkakrotnie);
- prośba o samodzielne mówienie kolejnych, zapamiętanych zwrotek wiersza;
- (po opanowaniu całego wiersza) prośba o zaprezentowanie przez wszystkie dzieci nauczonego wiersza (pomoc w mówieniu wiersza);
- prośba o ostatnie, wspólne zarecytowanie całego wiersza.
4.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, podzielenie dzieci na połowę);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Świeci słońce, pada deszcz”.
- granie na tamburynie oraz wydawanie komend: „Świeci słońce!” i „Pada deszcz!”.
- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez niego pytania.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie oraz rozkładają swoje woreczki na podłodze;
- dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, omijając rozłożone na podłodze woreczki. Na przerwę, przykucają obok wybranego woreczka;
- dzieci wskazują woreczkiem trzymanym w ręce różne części ciała, których nazwy wypowiada i pokazuje nauczyciel;
- dzieci poruszają się po sali w różnych kierunkach, wykonując pięć kroków z woreczkiem na głowie. Co pewien czas przykucają, wstają i zmieniają kierunek ruchu;
- dzieci chodzą po sali, podrzucając i łapiąc woreczki dwoma rękami, a następnie jedną;
- dzieci przeskakują przez woreczek leżący na podłodze, do przodu, do tyłu i na boki;
- dzieci maszerują w rytm tamburyna w przeciwnych kierunkach, w dwóch współśrodkowych kołach. Na przerwę w grze, zatrzymują się i zamieniają woreczkami i miejscami z dzieckiem stojącym naprzeciwko. Utrzymują kierunek ruchu (koło wewnętrzne w lewo, zewnętrzne w prawo);
- dzieci odkładają woreczki na swoje miejsce.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela;
- dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat wysłuchanego wiersza;
- dzieci kilkakrotnie powtarzają kolejne, czytane przez nauczyciela fragmenty wiersza;
- dzieci samodzielnie mówią kolejne, zapamiętane zwrotki wiersza;
- dzieci kolejno recytują nowo zapamiętany wiersz;
- wszystkie dzieci wspólnie z nauczycielem recytują wiersz.
- dzieci rozstawiają się na dywanie w dwóch grupach;
- połowa dzieci naśladuje parasole, które rozstawiają się po całej sali z wyciągniętymi wysoko przed siebie rękami; druga połowa dzieci słysząc dźwięk tamburyna oraz komendę nauczyciela: „Świeci słońce!” – biegają po całej sali. Gdy dźwięk tamburyna ucichnie, a dzieci usłyszą komendę: „Pada deszcz!” – natychmiast muszą skryć się pod którymś parasolem. W tym momencie jeden z parasoli staje się biegającym dzieckiem, a zabawa toczy się dalej, jednak osoba, której podczas deszczu zabraknie parasola odpada z gry, a kolejny z parasoli staje się dzieckiem, itd, aż do momentu, gdy zabawę wygra jedna osoba.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- woreczki, tamburyno.
- wiersz pt. „W marcu”.
- tamburyno.
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 1 -
Monami_25