W ciąży u kosmetyczki.doc

(34 KB) Pobierz
W ciąży u kosmetyczki

W ciąży u kosmetyczki

 

Stoisz przed lustrem i nagle z twoich ust wyrywają się słowa: O nie! Jak ja wyglądam? Jakieś plamy na twarzy! Czuję się gruba i brzydka!. Dodatkowo chce ci się płakać. I co teraz z tym zrobić? Ciąża to cudowny okres dla każdej kobiety (chyba) - ale oprócz swego uroku, ma też w grafiku gorsze dni - właśnie takie, kiedy czujesz się ociężała i nieładna.

Dziś o tym co może zrobić przyszła mama, aby polepszyć swoje samopoczucie. Kiedy poczujesz się piękna wtedy również poczujesz się szczęśliwa. Możesz wybrać się na spacer z mężem, możesz pójść na zakupy (jeśli masz na to siłę i ochotę) ale możesz też zorganizować wspólny wypad (z koleżankami) do kosmetyczki. W ciąży z pewnych zabiegów kosmetycznych musisz zrezygnować. Co jest naprawdę zakazane w ciągu 9 cudownych miesięcy (tzn. 40 tygodni ciąży)?
Różne krążą opinie na ten temat - np. można leżeć na słońcu cały dzień, warto zażywać różne witaminy - bo nigdy nie jest ich za wiele. Czy aby na pewno tak jest? Oczywiście to tylko mity. Oto kilka „zakazanych owoców”:

 

Zabiegi z użyciem prądu

Możesz zażyczyć sobie oczyszczenie skóry, ale do zamknięcia rozszerzonych porów kosmetyczka nie może zastosować galwanizatora czyli prądu. Zamiast tego może zastosować odpowiednią maseczkę. Powinnaś też unikać elektrolizy (depilacja za pomocą prądu). Tego typu depilacja polega na tym, że mieszek włosowy jest niszczony za pomocą igły elektrycznej. Jako przyszła mama zrezygnuj z zabiegu elektrolizy ponieważ może powodować ropne zapalenie mieszków lub przebarwienia.

 

Kremy z retinolem

Generalnie ciąża to stan, w którym poprawia się wygląd cery! Czasami jednak zdarza się tak, że gra hormonów (ciążowych) spowoduje wystąpienie trądziku lub wzmożonego łojotoku. Na pewno twoja kosmetyczka wie co z tym zrobić. Pamiętaj, aby nie stosować kremów, które w składzie zawierają retinol lub witaminę A (nadmiar witaminy A w ciąży może być przyczyną wad wrodzonych płodu, retinol również ma negatywny wpływ na płód).

Algi
Przyszła mama musi z nich zrezygnować ze względu na ich zapach oraz to, że przenikają do krwiobiegu. Preparaty, które zawierają algi mają też dużo jodu, który to może być szkodliwy dla twojego maluszka.

UWAGA!!
Dotyczy to preparatów stosowanych w gabinetach kosmetycznych (specjalistyczne okłady i maski).

Solarium

Chyba najwięcej kontrowersji krąży na ten temat - korzystać z solarium czy nie korzystać? Jedni mówią:” Oczywiście, a czemu by nie?”, drudzy: „Absolutnie nie!”. Gdzie jest złoty środek? Może tkwi on w „środku” samej ciężarnej? Podczas ciąży zrezygnuj jednak z korzystania z długiego opalania się na plaży (stosuj kremy ochronne, okrycie głowy, okulary i nie opalaj się w godzinach kiedy to promienie słoneczne są bardzo intensywne tzn. 12.00- 16.00) oraz z solarium. Wysoka temperatura może mieć szkodliwy wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Natomiast zmiany ciśnienia mogą negatywnie wpływać na płód. Promienie UV (także sztuczne) mogą doprowadzić do powstawania ostudy tzn. plam pigmentacyjnych. Przy okazji solarium wspomnę o gorących kąpielach w wannie. Jeśli bardzo lubisz wygrzewać się w wannie godzinami, to niestety na czas ciąży musisz się z nimi pożegnać. W czasie ciąży najlepiej brać prysznic, ale jeśli chcesz możesz skorzystać z kąpieli (około 15 minut) w wannie. Woda jednak nie powinna być gorąca (temperatura nie powinna przekroczyć 39 stopni Celsjusza).

 

Depilacja woskiem

Ciąża to okres wielu zmian - zachodzą one między innymi w układzie krwionośnym. Zwiększa się ilość krwi krążącej. Także dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów, a to powoduje, że żyły tracą elastyczność. Jeśli się zdecydujesz na zabieg depilacji woskiem, musisz się liczyć z tym, że na twoich nogach mogą pojawić się żylaki. Ciekawa, skąd bierze się takie ryzyko? Już wyjaśniam.

Wysoka temperatura (rozgrzanego) wosku sprawia, że żyły się rozszerzają, to prowadzi do tego, że krew ma trudności z odpływaniem z nóg w kierunku serca i może „stać” gdzieś nieruchomo w nodze - powstaje tam żylak.

Zabiegi wyszczuplające i drenujące

Unikaj drenażu limfatycznego oraz masażu odchudzającego ponieważ podwyższają ciśnienie krwi. Możesz jednak stosować preparaty na cellulitis czy rozstępy (kupuj je jednak z pewnych źródeł np. apteki). Stosuj tylko te preparaty, które dozwolone są dla przyszłych mam.

 

Sauna

„Co kraj to obyczaj”. Fińscy i niemieccy lekarze uważają, że pobyt w saunie to dobra gimnastyka dla serca; również dla serca ciężarnych, a co za tym idzie również dla serduszka maluszka. Dziwne... Ja jednak zachęcam do stosowania zasad polskich tzn.”naszych” lekarzy. Zawsze przypominają o tym, że wysoka temperatura w saunie może powodować:

·         powstawanie żylaków,

·         zasłabnięcie,

·         przyśpieszenie pracy serca,

·         zmiany ciśnienia.

Jeśli masz ochotę skorzystać z sauny to zapamiętaj te wszystkie punkciki,. a dodatkowo:
WYSOKA TEMPERATURA W SAUNIE MOŻE DZIAŁAĆ PORONNIE! W CIĄŻY MUSISZ UNIKAĆ GWAŁTOWNEGO WZROSTU CIŚNIENIA - A TAK SIĘ WŁAŚNIE DZIEJE GDY WYCHODZISZ Z CIEPŁEGO MIEJSCA I BIERZESZ CHŁODNY PRYSZNIC.

Aby uniknąć „spożywania zakazanych owoców” - wybierz kosmetyczkę, która jest profesjonalistką (a nie tylko zarabia pieniążki) i zaraz po wejściu do jej gabinetu powiedz, że spodziewasz się maluszka. Dla dobra twojego skarba „jedz tylko dobre owoce”.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin