rozmowa kwalifikacyjna-pytania.doc

(165 KB) Pobierz
PYTANIA Z ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

PY­TA­NIA  Z  ROZ­MOWY  KWA­LIFIKACYJNEJ

 

 

 

P: Czy miał pan/pani trudności ze znalezieniem siedziby naszej firmy ?

 

Jeśli spóźniłeś się na rozmowę, staraj się uniknąć komentarzy dotyczących niedokładnych wskazówek dojazdu do budynku firmy. Weź na siebie odpowiedzialność za konsekwencje, które mogą nastąpić. Aby uniknąć niedomówień, podczas ustalania terminu spotkania zawsze umawiaj się na konkretną godzinę, nigdy na przybycie w czasie „od do”.

 

O:

Przepraszam bardzo za spóźnienie, powinienem był wziąć pod uwagę wzmożony w tych godzinach ruch na ulicach. Jeśli to stanowi jakiś problem, możemy przełożyć nasze spotkanie na inny, dogodny dla pana termin. Wtedy z pewnością przybędę na czas.

 

 

P:

Pochodzi pan/pani z bardzo małej miejscowości, jak się mieszka w tak małym mieście ?

 

Myśl pozytywnie, nawet jeśli uważasz, że mieszkasz w najgorszym miejscu na ziemi.

 

O:

Myślę, że jest to całkiem przyjemna miejscowość, chociażby dlatego, że nie potrzebuję samochodu żeby przemierzyć miasto z jednego końca na drugi. Poza tym miejscowość ta jest położona w wyjątkowo malowniczym terenie, a stosunkowo dobre połączenie komunikacyjne ułatwia dojazdy do okolicznych większych miast.

 

 

 

P:

Czy napije się pan/pani herbaty lub kawy ? A może zechciałby pan/pani zapalić papierosa ?

 

Decyzja należy do Ciebie. Jednakże niektórzy uważają, iż filiżanka kawy czy herbaty może być zaakceptowana dopiero na dalszych szczeblach nawiązywania kontaktów. Bezpiecznie będzie więc odmówić. Jeśli chodzi o palenie papierosów, tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Chociażby osoba, z którą rozmawiasz paliła, ty zdecydowanie powinieneś(aś) zrezygnować.

 

 

 

P:

Proszę opowiedzieć coś o sobie.

 

Jest to jedno z mniej udanych pytań, jednakże dość często zadawane. Ważne jest, żeby mieć wcześniej przygotowaną odpowiedź, która nie powinna jednakże trwać dłużej niż dwie minuty.

 

Jeśli ubiegasz się o pracę po dłuższej przerwie, możesz odpowiedzieć w następujący sposób :

 

O:

Mam doświadczenie zarówno w sferze budżetowej jak również w prywatnej firmie. Podczas przerwy w pracy w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy zajmowałam się moim synem, często byłam zaangażowana w różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne w MOK. Dzięki temu mogłam śledzić zachodzące zmiany, zarówno w sferze gospodarki jak również w sferze podatkowej i ubezpieczeń społecznych. W związku z tym wszystkie nowe przepisy, które zostały wprowadzone w życie w ciągu ostatnich kilku lat są mi bardzo dobrze znane.

 

 

Jeśli zmieniasz miejsce pracy, nie zmieniając dotychczasowego kierunku kariery zawodowej, możesz odpowiedzieć w następujący sposób :

 

O:

Karierę zawodowa rozpocząłem od pracy w Zakładach Produkcyjnych „Matrix”. Początkowo byłem tylko młodszym asystentem, ale szybko awansowałem. Następnie zaproponowano mi pracę w jednym z oddziałów firmy produkcyjnej Carson`s na stanowisku kierowniczym. Skorzystałem z oferty. Aktualnie jednak firma, w której jestem zatrudniony zamierza zmienić swą lokalizację. Dlatego też jestem zainteresowany podjęciem pracy w pańskiej firmie.

 

Jeśli zamierzasz zmienić kierunek swojej dotychczasowej kariery zawodowej, możesz odpowiedzieć następująco :

 

O:

Po ukończeniu Uniwersytetu i uzyskaniu tytułu inżyniera zacząłem pracować dla firmy ABC w Krakowie. Po pięciu latach bardzo trudnej i odpowiedzialnej pracy zrezygnowałem. Znalazłem zatrudnienie w firmie Cool Air w Krakowie, specjalizującej się w klimatyzacji. W tej chwili firma ta zamierza zmienić dotychczasowy kierunek działalności i wycofać się z tego terenu. Wobec zaistniałej sytuacji chciałbym podjąć pracę w pańskiej firmie.

 

 

 

P:

Dlaczego zmienia pan/pani obecną pracę ? Dlaczego zdecydował się pan/pani na zmianę poprzedniej pracy ?

 

Bądź konsekwentny(a). Pamiętaj o tym, co napisałeś(aś) w liście motywacyjnym i cv, a także o tym co mówiłeś(aś) do osoby, za poręczeniem której zostałeś(aś) zaproszony(a) na rozmowę. Dodatkowo, jeśli jeszcze pracujesz, lub jesteś w trakcie wypowiedzenia, najlepiej aby obydwie historie – twoja i twojego pracodawcy, pokrywały się ze sobą. W przypadku gdyby ktoś chciał sprawdzić referencje, twoje słowa będą miały pokrycie.

 

Bez względu na odpowiedź jakiej udzielisz, pamiętaj o utrzymaniu pewnego tonu głosu i podkreśleniu w swojej wypowiedzi wszystkich pozytywnych walorów, doświadczeń i okoliczności związanych z wcześniej wykonywaną pracą, nawet gdyby przyczyną zakończenia pracy było zwolnienie Cię. Nigdy nie staraj się kłamać, ale pamiętaj o kontrolowaniu tego, co mówisz i w jaki sposób wyrażasz swoją opinię.

 

Pracodawcy, którzy prawdopodobnie nie będą w stanie lub nie zechcą podjąć się próby zrozumienia faktycznych okoliczności  towarzyszących wydarzeniom, które miały miejsce w poprzednim miejscu pracy, będą nastawieni przede wszystkim na twoje osiągnięcia i doświadczenia w poprzedniej pracy.

 

 

 

P:

Co zadecydowało o tym, że  postanowił pan/pani zmienić miejsce pracy ?

 

Możesz posłużyć się przedstawionymi poniżej przykładami :

 

O:

Zmiana profilu działalności firmy. Zmiany technologiczne zachodzące w owym czasie spowodowały, iż produkt firmy ABC, w której obecnie pracuję, jest już przestarzały. Obawiam się więc, że wkrótce firma zacznie wycofywać się z rynku.

 

O:

Zmiany organizacyjne. Firma, dla której pracuję, rezygnuje z dalszej działalności. Została zakupiona przez inwestorów zagranicznych. Nastąpiła restrukturyzacja przedsiębiorstwa.

 

 

 

O:

Zmiana miejsca wykonywania działalności. Firma przenosi swoją działalność do Gdańska. Wobec takiej sytuacji moja dalsza praca w tej firmie wiązałaby się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania a także zmiany miejsca pracy przez moją małżonkę.

 

O:

Aspiracje zawodowe. Osiągnąłem najwyższe szczeble w strukturze organizacyjnej, na które pozwalają moje predyspozycje zawodowe.

 

Nigdy natomiast nie odpowiadaj w następujący sposób :

 

O:

Nauczyłem się już wszystkiego i właściwie w tej chwili nie widzę możliwości dalszego rozwoju zawodowego w tej firmie.

 

Jeśli tak sformułujesz swoją odpowiedź, twój przyszły pracodawca może przypuszczać, iż w przypadku gdy nie będziesz mieć możliwości stałego podnoszenia kwalifikacji, po prostu zmienisz pracę.

 

 

 

P:

Od jak dawna poszukuje pan/pani pracy ?

 

Im dłużej poszukujesz pracy, tym wydajesz się być słabszym kandydatem dla danej firmy. Osoby zatrudniające zaczną się zastanawiać dlaczego nikt przez tak długi czas nie zdecydował się ciebie zatrudnić i właściwie dlaczego oni mieliby to zrobić ?

 

Nie będzie jednak błędem udzielenie takiej odpowiedzi :

 

O:

Szukam pracy od dłuższego czasu, gdyż chciałbym dokonać najlepszego wyboru. Otrzymałem różne propozycje zatrudnienia, ale jak dotąd żądna z nich nie spełniła moich oczekiwań.

 

 

 

P:

Jakie są pana/pani oczekiwania w związku z zatrudnieniem w naszej firmie ?

 

Krótko przedstaw sytuację, która wykazywałaby twoje powiązania z daną firmą, np.:

 

O:

Poszukuję pracy, w której mógłbym rozwinąć swoje umiejętności, wykorzystać zdobyte do tej pory doświadczenie zawodowe, które mogłoby przyczynić się w znaczny sposób do rozwoju państwa firmy.

 

 

 

P:

Proszę opisać jakie cechy posiadał pana/pani najlepszy kierownik, przełożony ?

 

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej weź pod uwagę opis przełożonego, dla którego poprzednio pracowałeś i którego darzyłeś największym zaufaniem. Sporządź notatki dotyczące tej osoby, skupiając się przede wszystkim na cechach, które według ciebie okazały się najbardziej efektywne w zarządzaniu personelem. Jeśli w ten sposób przygotowałeś  się do tego pytania, odpowiedź nie będzie trudna. W przeciwnym wypadku zrób krótką przerwę i dokładnie przemyśl swoją odpowiedź. Nie jest to proste pytanie. Pamiętaj – jeśli cechy managera oraz styl zarządzania przedstawiony przez ciebie będzie zgodny z założeniami firmy, w której starasz się o pracę – zyskasz dodatkowe punkty.

 

 

 

P:

Jak ocenia pan/pani progres swojej kariery zawodowej ?

 

Bez względu na to, co rzeczywiście myślisz na temat swojej kariery zawodowej, powinieneś wykazać zadowolenie z osiągniętych rezultatów.

 

 

 

P:

Z jakimi ludźmi pan/pani lubi najbardziej pracować ? Jaki typ osobowości jest według pana/pani najłatwiejszy we współpracy, a jaki najtrudniejszy ?

 

Tego typu pytanie pozwoli rozmówcy na zbadanie twoich umiejętności współpracy z innymi. Czy preferujesz styl pracy całkowicie kontrolowany czy może wolisz autonomię i delegowanie obowiązków. Na pytanie : z kim współpraca układa ci się najtrudniej? – odpowiedz :

 

O:

Z osobami, które odmawiają zostania po godzinach, kiedy wystąpi jakiś problem i należy go szybko rozwiązać.

 

O:

Z osobami, które poprzez tempo swojej pracy opóźniają wykonanie powierzonego zadania, za które jesteśmy odpowiedzialni grupowo.

 

O:

Z kimś, kto próbuje uniknąć odpowiedzialności za nieterminowość w wykonywaniu swoich obowiązków.

 

 

 

P:

Jakie są pana/pani dalekosiężne plany zawodowe ?

 

Bądź praktyczny i realny w swojej wypowiedzi. Przedstaw siebie jako osobę ze ściśle określonymi zamierzeniami na przyszłość.

 

O:

Chciałbym mieć swój udział w rozwoju i sukcesie firmy. Poszukuję pracy, w której miałbym możliwość pełnego wykorzystania moich dotychczasowych umiejętności oraz rozwinięcia nowych.

 

 

 

P:

Jakie są pana/pani silne strony ? Jakie są pana/pani słabe strony ?

 

Odpowiadając na te pytania masz możliwość przedstawienia swoich cech osobowości, które mają znaczenie dla późniejszego wykonywania danego zawodu. Lojalność, etyka zawodowa, bardzo dobre umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, odpowiedzialność za wykonywaną pracę – to rzeczy które każdy pracodawca chciałby usłyszeć. Przygotuj sobie przykład opisujący sytuację, która potwierdzałaby przedstawione przez ciebie cechy.

 

O:

Moje silne strony dotyczą przede wszystkim zdolności interpersonalnych. Posiadam dużą siłę perswazji, potrafię szybko i celnie ocenić sytuację a przede wszystkim ludzi, z którymi mam do czynienia. Intuicja pomaga mi w określeniu ich talentu i ich możliwości w rozwiązywaniu jakiegoś problemu. Wydaje mi się, że te umiejętności są bezpośrednio związane z wykonywaną przeze mnie pracą.

 

 

 

Przedstaw swoje słabe strony, ale zrób to dyplomatycznie. Wskaż przede wszystkim tylko te słabostki, które nie mają zbyt dużego znaczenia w związku z oferowaną pracą. W żadnym wypadku nie mów, że takowych nie posiadasz. Ten rodzaj odpowiedzi prawdopodobnie wyeliminowałby twoją kandydaturę z dalszych rozważań.

 

O:

Jestem niecierpliwy w stosunku do osób, które wykazują brak uwagi w powierzonych obowiązkach lub też czynności, które wykonują są pozbawione sensu.

 

O:

Często nadmiernie spieszę się z wykonywaniem powierzonego zadania, aby zdążyć przed terminem.

 

O:

Moją największą słabością jest chęć bycia perfekcjonistą, a przecież wiadomo, że nikt tak naprawdę nim nie jest. Bardzo sumiennie, z przesadną gorliwością podchodzę do moich obowiązków. Lubię, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Czasem jednak należy zająć się tym, co w danym momencie jest najważniejsze i zignorować resztę. W ten sposób włożony przez nas wysiłek przynosi jeszcze lepsze efekty.

 

 

 

P:

Jakie są pana/pani największe osiągnięcia ?

 

O:

Moim największym sukcesem było przekonanie dyrekcji co do przystąpienia do projektu wartego kilkaset tysięcy złotych, który w rezultacie okazał się bardzo opłacalny.

 

Jest to bardzo dobre pytanie, jeśli możemy udzielić takiej odpowiedzi. Niestety, większość z nas nie może pochwalić się tego typu osiągnięciami. Zastanów się dobrze i postaraj się sformułować najlepszą odpowiedź. Jeśli nie przychodzi ci nic do głowy, dyplomatycznie opowiedz jakąś krótką historię, która mogłaby zainteresować twojego rozmówcę, na przykład na temat : studiów, odnowy domu, wspaniałej rodziny itp., a która potwierdzałaby twoje osiągnięcia.

Im bardziej jednak twoja wypowiedź będzie dotyczyć spraw związanych z zawodem, tym większe twoje szanse. Rekrutujący będzie miał dowody na to, że jesteś osobą, która osiąga zamierzony cel.

 

 

 

P:

Co chciałby pan/pani osiągnąć w ciągu następnych pięciu lat ?

 

Pytanie to wymaga przemyślanej odpowiedzi. Na pewno ryzykowna byłaby : „chciałbym zostać pańskim szefem”. Ale z kolei udzielenie odpowiedzi typu : „chciałbym pozostać w tym samym miejscu mojej kariery zawodowej, w którym jestem obecnie, albo wygrać w lotto i oglądać telewizję do końca życia” – wyrażałaby kompletny brak ambicji.

Dobrze przygotowany kandydat powinien wykazać umiarkowane ambicje zawodowe.

 

O:

Liczę, że praca w pańskiej firmie da mi możliwość podnoszenia kwalifikacji. Życzyłbym sobie , aby moje zaangażowanie i wkład miały wymierny efekt w postaci bardzo dobrych wyników na polskim rynku.

 

 

 

P:

Czy chciałby pan/pani być zatrudnionym na stanowisku swojego przyszłego przełożonego ?

 

O:

Chciałbym skoncentrować się na stanowisku, które jest mi obecnie oferowane. Myślę, że ta praca jest na tyle zajmująca, iż będzie wymagała ode mnie pełnego zaangażowania przez dłuższy czas. Z pewnością więc, na zajęcie stanowiska mojego przełożonego będę musiał jeszcze trochę poczekać.

P:

Dlaczego zdecydował się pan/pani na pracę w tej branży ?

 

Opowiedz, kiedy po raz pierwszy zainteresowałeś się tego typu pracą. Wykaż podobieństwo między stanowiskiem o które ubiegasz się, a ostatnio wykonywanym zawodem.

 

O:

Zawsze chciałem pracować w firmie, która produkuje narzędzia tak wysokiej klasy. Jednym z moich hobby jest tworzenie projektów przebudowy wnętrz, dlatego też przez kilka lat gromadziłem narzędzia konstrukcyjne, produkowane między innymi przez pańską firmę. Z pewnością mógłbym znaleźć zatrudnienie w konkurencyjnych firmach, ale wolę pracować dla przedsiębiorstwa, którego jakość produktów jest najlepsza.

 

 

 

P:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin