Buraki.rtf

(2 KB) Pobierz

Buraki

Buraki zawierają sporo makro- i mikroelementów, głównie wapnia, potasu i magnezu oraz żelaza i kobaltu (przyczyniają się do tworzenia czerwonych ciałek krwi). Swój intensywny kolor buraki zawdzięczają barwnikom, antocyjanom, którym przypisuje się działanie antyrakowe.

Zarówno surowe buraki, jak i gotowane są dobrym źródłem kwasu foliowego. Są wybitnie zasadotwórcze, dlatego dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej podaje się je często jako dodatek do potraw kwasotwórczych, np. mięsnych. Równie wartościowe jak korzeń są liście buraka, które zawierają m.in. beta-karoten, kwas foliowy, potas. Korzenie i liście buraka zaleca się zwłaszcza osobom anemicznym, zagrożonym osteoporozą oraz kobietom planującym ciążę.

Syrop z buraka

W oczyszczonym surowym buraku wydrążyć tak duży otwór, by zmieściło się w nim kilka łyżeczek cukru. Burak wstawić do nagrzanego piekarnika i wyjąć, gdy cukier całkowicie się rozpuści i utworzy się syrop. Można go podawać przeziębionym i kaszlącym dzieciom,

także niemowlętom.

Sok

Sporządza się z surowych lub ugotowanych buraków. Po umyciu obiera się je ze skórki, trze na tarce o małych oczkach lub miksuje i przez czystą ściereczkę odciska sok (można do tego też użyć sokowirówki). Picie soku z buraków pomaga przy uporczywym kaszlu, chrypce i zalegającej flegmie. Poleca się go też rekonwalescentom. Sok wcześniej należy ogrzać, np. w naczyniu z ciepłą wodą, potem popijać małymi łyczkami, przetrzymując każdy łyk przez dwie minuty w ustach. Wzmacniający napój z buraka jest smaczniejszy, jeśli doda się do niego sok z marchwi

Buraki pomagają też przy zaparciach. Najlepiej wtedy pić koktajl z pół szklanki soku z buraków, ćwierć szklanki soku z selera i szczypty mielonego kminku. Koktajl najlepiej pić rano, przed śniadanie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin