LEKI ANTYARYTMICZNE.doc

(27 KB) Pobierz
LEKI ANTYARYTMICZNE

LEKI  ANTYARYTMICZNE

 

              Według kryteriów elektrofizjologicznych leki antyarytmiczne można podzielić na następujące grupy :

GRUPA I – są to leki hamujące pompę sodową. Nazywane są „stabilizatorami błony komórkowej”. Dzielimy je na 3 podgrupy :

*I A – zwalniają przewodzenie w pęczku Hisa i włóknach Purkinjego                    oraz mięśniu przedsionków i komór, zmniejszają automatyzm drugo-                                  i trzeciorzędowych ośrodków bodźcotwórczych, zmniejszają siłę skurczu mięśnia sercowego. Stosowane są w skurczach dodatkowych, częstoskurczu nadkomorowym i komorowym oraz migotaniu i trzepotaniu przedsionków. Preparaty to :

CHINIDYNA – Chinidinum sulfuricum, Kinidin, Kinitard

PROKAINAMID – Procainamid

DIZOPIRAMID – Disocor, Rythmodan, Rythmilen

 

*I B – nieznacznie hamują depolaryzację, skracają potencjał czynnościowy, zmniejszają automatyzm serca. Stosowane są w leczeniu ekstrasystolii komorowej, częstoskurczu komorowego, zespołów MAS, zaburzeń rytmu wynikających z przenaparstnicowania oraz w zapobieganiu migotaniu komór              i innym zaburzeniom rytmu. Preparaty to :

LIDOKAINA – Lignocainum, Lidocain, Xylocain

MEKSYLETYNA – Mexitil, Mexicord

FENYTOINA – Phenytoinum, Epanutin

 

*I C – silnie hamują depolaryzację, działają stabilizująco na błonę komórkową. Stosowane są w częstoskurczu komorowym i nadkomorowym, przedwczesnych skurczach dodatkowych i zespole WPW. Preparat to :

              PROPAFENON – Rythmonorm, Polfenon

 

GRUPA  II – należą do niej leki beta – adrenolityczne (beta – blokery),       które blokują receptory beta 1 adrenergiczne uwalniając w ten sposób serce           od stymulacji współczulnej. Oprócz zaburzeń rytmu serca mają zastosowanie            w dusznicy bolesnej i nadciśnieniu tętniczym. Preparaty to :

              PROPRANOLOL – Propranolol

              ATENOLOL – Atenolol

              METOPROLOL – Metoprolol, Metocard, Betaloc

              BISOPROLOL – Bisocard, Concor

              ACEBUTOLOL – Abutol, Sectral

              SOTALOL – Biosotal, Sotahexal

              CARVEDILOL – Dilatrend, Vivacor

 

 

GRUPA  III – wydłużają one czas trwania potencjału mięśni przedsionków             i komór, hamują automatyzm węzła zatokowego, działają hamująco na receptory alfa i beta adrenergiczne. Stosowane są w częstoskurczu nadkomorowym, przedwczesnych pobudzeniach komorowych, zatruciu naparstnicą oraz zaburzeniach rytmu opornych na inne leki. Preparaty to :

              AMIODARON – Cordarone, Opacorden

              BRETYLIUM – Bretylate, Bretylol

 

GRUPA  IV – są to leki blokujące „wolne kanały wapniowe”, hamują pobieranie jonów wapnia przez komórki mięśnia sercowego. Preparaty to :

              WERAPAMIL – Isoptin, Lekoptin, Staveran

              DILTIAZEM – Diltiazem, Dilzem, Oxycardil

 

 

LEKI  POBUDZAJĄCE  OŚRODKI  BODŹCOTWÓRCZE                             I  PRZEWODNICTWO  ( ZWIĘKSZAJĄCE  AUTOMATYZM  SERCA )

 

              Leki te są stosowane w zaburzeniach rytmu serca będących następstwem upośledzenia przewodnictwa w układzie bodźcoprzewodzącym (bloki przedsionkowo – komorowe i zatokowo – przedsionkowe ) oraz w bradykardii :

              ORCYPRENALINA – Astmopent, Alupent

              EPINEFRYNA – Adrenalina

              ATROPINA – Atropinum sulfuricum

 

 

LEKI  O  DZIAŁANIU  POMOCNICZYM

 

1.     Leki anksjolityczne (przeciwlękowe) – znoszą niepokój psychiczny towarzyszący z reguły zaburzeniom rytmu serca, zwłaszcza o charakterze napadowym,

2.     Glikozydy nasercowe – zmniejszają pobudliwość węzła zatokowego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin