Bohaterowie ulubionych bajek.doc

(59 KB) Pobierz

„Bohaterowie ulubionych bajek”
(konspekt zajęć hospitowanych)

 

Cel główny:

-        Utrwalenie i wykorzystanie wiadomości na temat bajek w czasie wykonywanych zadań.

-        Rozwijanie procesów poznawczych u dzieci.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-        Rozwiązuje zagadki.

-        Podejmuje zadania twórcze.

-        Zna wybrane bajki i ich bohaterów.

-        Współdziała w zespole.

-        Wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu.

Metody: rozmowa kierowana, słowna – instruktaż, czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania, praktyczna – działalność dziecka.

Formy: indywidualna, praca z całą grupą.

Środki: zagadki czarodzieja Kadabry, jabłko, sylwetki: Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi, Calineczki, papierowe pierniki różnych kształtów, puzzle do układania: chomik, jaskółka, mysz, żaba, kukiełki: Czerwony Kapturek, babcia, wilk, leśniczy, fragmenty tekstów kilku bajek, ilustracje z różnych bajek, karteczki z ich tytułami, karta pracy dla każdego dziecka, żetony z papieru, narysowana chatka krasnoludków, namalowany domek (kwiatek) Calineczki, Baby Jagi, klej, kredki.

Miejsce: świetlica szkolna.

Termin realizacji: kwiecień 2008 r.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsca w kręgu podanie tematu zajęć.

 

2.      Rozmowa kierowana dotycząca bajek.

Nauczyciel kieruje rozmową zadając dzieciom pytania:

-        Co to jest bajka? (wymyślone opowiadania, postacie, które nie istnieją w rzeczywistości).

-        Jakie znacie bajki?

-        Jakich znacie bohaterów bajek?

 

3.      Zaproszenie do świata bajek.

Prowadząca zaprasza wszystkie dzieci do krainy bajek. Mówi:

„Idzie, idzie bajka w świat

w czarodziejskiej szacie.

Przyjrzyjcie się dobrze – może ją poznacie?”

 

4.      Opowiadanie nauczyciela.

Na krainę bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nią klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało:

Ø      Królewna Śnieżka wypadła ze swej bajki.

Ø      Wilk zgubił się w lesie.

Ø      Jaś i Małgosia nie lubią już pierników.

Ø      Czerwony Kapturek zgubił koszyczek.

 

Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne
i smutne, ale jest na to rada. Naszym bohaterom mogą pomóc dzieci, które dobrze znają bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry.

 

5.      Zagadki Kadabry.

 

Zagadka A

Jestem królewną,

lecz nie mieszkam w pałacu.

Moje imię podobne jest do śniegowego płatka.

Kto je odgadnie – ten dobry koleżka.

Nazywam się królewna ………. (Śnieżka)

 

·         Już wiemy, o kogo chodzi, ale Śnieżka uwięziona jest wśród innych postaci. Teraz zapraszam trzech odważnych śmiałków. Jeżeli w 4 minuty zjecie jabłko zawieszone na sznurku (bez pomocy rąk) uwolnicie z czarów Śnieżkę i będzie mogła wrócić do chatki krasnoludków.

 

Wybrane dzieci wykonują zadanie. Po wykonaniu przypinają sylwetę Śnieżki obok narysowanego domku krasnoludków.

 

Zagadka B

Z jakiej wyszliśmy bajki?

To my – brat i siostrzyczka.

Znaleźliśmy w lesie „słodką” chatkę

i zjedliśmy z jej dachu pierniczka.

Nie mamy na imię Staś i Zosia,

bo my jesteśmy ………. (Jaś i Małgosia)

 

·         Jeśli chcecie by Jaś i Małgosia byli wolni, musicie pomóc naprawić im dach domku Baby Jagi. Trzeba wśród wielu pierników wyszukać te, które mają kształt serca.

 

Dzieci – ochotnicy wyszukują papierowe pierniki w kształcie serca małego i dużego, przyklejają je na dachu narysowanego domku. Jeżeli dach domku będzie cały naprawiony, to sylwetę Jasia i Małgosi można przypiąć obok domku Baby Jagi.

 

Zagadka C

Mała jak paluszek w płatkach róży spała

gdy spadła do ogrodu

żaba ją porwała.

Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? ………. (Calineczka)

 

·         Calineczka wróci do swojej bajki, jeśli odgadniecie, jakie postacie z tej bajki schowały się w kopertach. Musicie je ułożyć z puzzli i nazwać.

 

Dzieci podzielone na 4 grupy układają z pociętych części postacie: chomika, jaskółki, myszy i żaby. Po wykonaniu zadań sylweta Calineczki może być przypięta obok narysowanego domku – kwiatka.

 

Zagadka D

Szła do chorej babci, wilka się nie bała.

Czerwoną czapeczkę na głowie miała ………. (Czerwony Kapturek)

 

Tak, to ja – Czerwony Kapturek (nauczycielka pokazuje kukiełkę). Tak się boję, zbłądziłam w lesie i nie wiem, jak mam wrócić do mojej bajki. A może Wam uda się wymyślić nową bajkę o mnie?

 

·         Kto chce pomóc Czerwonemu Kapturkowi? Zapraszam do mnie – oto kukiełki przedstawiające główne postacie bajki.

 

Nauczycielka zaczyna opowiadać bajkę w sposób tradycyjny, bez wprowadzania zmian, dalej wybrane dzieci układają nowe przygody Czerwonego Kapturka, używając kukiełek.

 

6.      Prawda czy fałsz?

Teraz zły czarodziej chce się dowiedzieć czy naprawdę znacie bajki. Prowadzący opowiada krótkie fragmenty bajek – często zmieniając bohaterów i myląc fakty. Po wysłuchaniu danego fragmentu dzieci oceniają czy mówi prawdę. Jeżeli tak, to klaszczą
w dłonie, jeżeli nie – kładą dłonie na kolanach.

 

7.      Co to za bajka?

Dzieci podzielone na dwie grupy podchodzą do stołów, na których są przygotowane obrazki z różnych bajek oraz karteczki z ich tytułami. Grupy muszą prawidłowo dołączyć tytuł bajki do obrazka.

 

8.      Praca indywidualna przy stolikach.

Dzieci rozwiązują „bajkowy” rebus. Na kartach pracy umieszczone są postacie z bajek. Dzieci wklejają obrazek – symbol związany z daną bajką, np.:

Ø      Kopciuszek – pantofelek,

Ø      Czerwony Kapturek – koszyczek,

Ø      Śnieżka – jabłko,

Ø      Jaś i Małgosia – piernik.

 

9.      Powrót bohaterów do krainy bajek.

Nauczyciel podsumowuje wykonanie zadań przez dzieci, dziękując im, że pomogły wszystkim postaciom wrócić do swoich bajek.

 

10.  Zakończenie.

Z przygotowanych żetonów uczestnicy zajęcia rysują „buźkę”, która oddaje ich nastrój po zajęciach i przypinają w wyznaczonym miejscu.

 

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin