Dlaczego warto spożywać aronię.rtf

(2888 KB) Pobierz

Dlaczego warto spożywać aronię?

Badania potwierdziły, że regularne spożywanie aronii przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Warto więc poświęcić chwilę i dowiedzieć się, w jakiej postaci można przyjmować tę roślinę. W końcu jest ona bardzo popularna i bez problemu można ją dostać.

Dobroczynne działanie aronii wynika głównie z tego, że zawiera ona substancje antyrodnikowe i to w znacznych ilościach. Mówiąc innymi słowy – aronia bardzo dobrze wpływa na proces pozbywania się wolnych rodników. Oprócz tego owoce aronii bogate są także w witaminy (między innymi C, E, A) i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastki.
Dobrze przyrządzona aronia pobudza cały układ odpornościowy, co z kolei sprawia, że osoba taka rzadziej choruje. Czy to już jednak wszystkie niezwykłe właściwość tej pospolitej rośliny?

Okazuje się, że nie!

Zawarte w niej bioflawonoidy oraz rutyna pozytywnie wpływają na naczynia krwionośne i nawet jeżeli powyższe argumenty kogoś nie przekonały, ten z pewnością to odmieni.

Aronię można spożywać na wiele rozmaitych sposobów. Najpopularniejsze są oczywiście soki i nieprzetworzone owoce, ale ze względu na swoją cierpkość, nie mają one zbyt wielu miłośników.

Dlatego też dobrym pomysłem może być przyrządzenie z aronii syropu. Jego wykonanie jest naprawdę proste. Niezbędne będą:
- pół kilograma aronii,
- sok z czarnych porzeczek,
- 1,5 szklanki wody

Najpierw należy dokładnie umyć i osuszyć aronię. Później trzeba ją zmiksować i dolać soku z czarnych porzeczek, dzięki któremu końcowy syrop będzie o wiele smaczniejszy. Oprócz soku warto dodać 1,5 szklanki wody i wszystko pogotować przez kilka minut. Syrop można dodatkowo dosłodzić.

Profilaktycznie zażywa się każdego dnia 2 łyżeczki syropu dolane do herbaty.

Jeżeli wśród domowników znajdują się starsze osoby, to z pewnością zamiast syropu będą wolały nalewkę. Składniki niezbędne do jej przygotowania:
- 1 kilogram aronii,
- 2 litry wody,
- liście wiśni,
- 1 kilogram cukru,
- 1 cytryna,
- spirytus

Na początku przez kilkanaście godzin trzeba przemrozić w zamrażalniku aronię. Następnie przez około 40 minut należy gotować liście z wiśni. Woda musi zostać ostudzona, po czym trzeba dodać zmrożoną aronię i ponownie gotować (około 30 minut). Całość powinna zostać ostudzona, odcedzona i w tym momencie należy dosypać cukru i dolać soku z cytryny. Gotować do momentu, w którym wszystko się dobrze wymiesza. Na koniec trzeba wszystko ostudzić i wymieszać ze spirytusem.

Wystarczy spożywać kilkanaście kropli nalewki dziennie, najlepiej przed snem.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin