Milczenie.doc

(69 KB) Pobierz
Asertywność



Milczenie

 

© Copyright by Andy Kirby 1992. Authorized translation from the English language edition published by Gower Publishing Company Limited

© Copyright for the Polish edition by Oficyna Ekonomiczna, Oddział Polskich Wydawnictw Profesjonalnych Sp. z o.o. 2002

 


Ćwiczenie grupowe, w którym nie używa się słów.

 

Budowanie zespołu.

Trening komunikacji niewerbalnej.

 

Przerwa na posiłek i możliwość wyjścia na dwór.

 

90 minut.

 

1.                            Powiedz uczestnikom, że pracując w zespołach, członkowie grupy są tak bardzo zorientowani na wykonanie zadania, iż nie reagują na siebie wzajemnie jako jednostki. Zapoznaj uczestników z ćwiczeniem, które rozpocznie się w czasie przerwy na posiłek i będzie próbą odbudowania ich wzajemnej wrażliwości.

2.                            Wyjaśnij, że oprócz wizyt w toalecie grupa pozostanie ze sobą przez następne dziewięćdziesiąt minut. W tym czasie uczestnicy nie mogą ze sobą w ogóle rozmawiać. Nie mogą również pisać do siebie. Komunikacja powinna być zarówno niewerbalna, jak
i niewokalna. Wyraź nadzieję, że uczestnicy mile spędzą ten czas ze sobą. Zachęć ich także do przemyśleń związanych z doświadczeniami i odczuciami, jakie będą mieli w tym czasie.
W trakcie trwania ćwiczenia grupa zje wspólnie posiłek, może również wybrać się na wspólny spacer. Rozpocznijcie na sygnał któregokolwiek z członków grupy.

3.                            Pozostań z grupą w trakcie posiłku i spaceru, cały czas zachowując ciszę.

 

Streszczenie

 

Cele

 

 

Materiały

 

Czas trwania

 

Procedura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.                            Kiedy wrócicie do sali wykładowej, poczekaj, aż zakończy się cisza. Trener nie powinien być pierwszą osobą, która ją przerwie. Kiedy już to się stanie, rozpocznij dyskusję na temat odczuć i doświadczeń uczestników. Jak czuli się w takiej sytuacji? Czy dobrze się bawili? W jaki sposób, ich zdaniem, byli postrzegani przez innych? Czego nauczyli się o sobie i o umiejętności funkcjonowania w grupie?

 

Upewnij się, że uczestnicy wiedzą dokładnie, czego się spodziewać, gdyż trudno będzie im to wyjaśnić w czasie trwania ćwiczenia. Uczestnicy często odnotowują wzmożone doznania, takie jak smak potraw w czasie posiłku. W czasie spaceru mogą trzymać się za ręce. Trener musi pilnować, aby zachowanie grupy nie przyciągnęło niepotrzebnej uwagi innych ludzi. Zachowanie grupy nie powinno przysparzać żadnych problemów. Ważne jest, aby być świadomym odbioru przez innych ludzi. Postronni ludzie mogą zdawać sobie sprawę, że „coś się dzieje”, ale może zabrać im sporo czasu, zanim zorientują się, co.

 

Uczestnicy mogą podejmować dodatkowe działania, takie jak różnorodne gry, zarówno w sali, jak i na powietrzu, nie mogą jednak wymagać one czytania lub ograniczać kontaktu wzrokowego. Dobrym przykładem jest gra Jak rozwiązać problemy (s. 97).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modyfikacja

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin