Gitara i Komuputer.doc

(5 KB) Pobierz

Do podłączenia gitary do komputera wystarczy kabel gitarowy i przejściówka z dużego jacka na mały. Przy gitarach elektrycznych najlepiej podpinać do wejścia mikrofonowego – sygnał w wejściu liniowym bez wzmocnienia może być zbyt mały. Gitary z aktywnymi przetwornikami lub preampem (elektroakustyki) lepiej będzie podpiąć najpierw w wejście liniowe i jeśli sygnał będzie zbyt słaby, dopiero do mikrofonowego.

Oczywiście dźwięk gitary będzie brzmiał sucho. W wielu kartach dźwiękowych można dodać pogłos (reverb), który pogłębi brzmienie instrumentu. Wciąż jednak może być problem z przesterem

Gitara=>piec=>karta dźwiękowa

 

Jeśli piec ma wyjście liniowe, można podpiąć go do komputera w wejście liniowe, wtedy dźwięk będzie szedł już z przerobionym brzmieniem – dodanym przesterem i efektami z pieca. Nie będzie to jednak brzmieć aż tak dobrze.

Gitara=>multiefekt=>karta dźwiękowa

 

Jeśli macie multiefekt, to będzie najlepsza metoda nagrywania gitary na kompie małym kosztem – bez wydawania forsy na głośniki. Pod 2.0, PodXT, Guitarport, Toneport – to akurat efekty jednej firmy – Line6 – ale z pewnością potrafią dać doskonałe brzmienie, w bardzo przystępnej cenie – gitara będzie miała profesjonalny zestaw symulacji efektów, wzmacniaczy i kolumn – nagrywana i na żywo będzie brzmieć tak samo jak w nagraniu – oczywiście najlepiej mieć dobre głośniki do kompa (ja sam miałem Guitarport i na podłączonej do kompa wieży brzmiał świetnie).

Nie słychać dźwięku/gitary (Windows)

 

a) kliknij dwukrotnie głośniczek w prawym dolnym rogu ekranu

b) w zakładce „wejście liniowe” lub „mikrofon” wyłącz wyciszenie i przesuń suwak do góry

c) jeśli nie pomogło, wejdź do panelu sterowania->dźwięk i urządzenia audio->głos->nagrywanie głosu/głośność->sprawdźcie, czy suwaczki są ustawione na maksa do góry.

d) jeśli to nie pomogło, włączcie „Mic boost” w ustawieniach zaawansowanych.

e) jeśli nadal nie ma dźwięku sprawdźcie jeszcze raz połączenie – czy wszystko jest dociśnięte, czy właściwie wejścia są podłączone, czy są włączone głośniki, czy odkręcone na maksa potencjometry w gitarze (bardzo często się o nich zapomina)

f) jeśli wciąż nic nie ma, sprawdźcie, czy inne urządzenia podłączone do linii/mikrofonu zadziałają

 

Jak sam podłączam gitarę do wejścia, to ona nigdy nie jest super-hiper głośno, zawsze trzeba trochę mocniej odkręcić głośniki niż normalnie. Do tego zawsze też można użyć opcji wzmocnienia (amplify) w programie do nagrywania. Mogą się wybić szumy z tła, ale można spróbować je usunąć. Na domowe potrzeby wystarczy. Na coś lepszej jakość patrz punkt 3.

Programy do nakładania efektów real-time.

 

Zazwyczaj warunkiem prawidłowego działania programu jest posiadanie karty dźwiękowej, która obsługuje ASIO – na kartach zintegrowanych na płycie głównej granie w czasie rzeczywistym jest praktycznie niemożliwe – dzięki sterownikom Asio4All można symulować prawdziwe ASIO, ale najmniejsze opóźnienie jakie miałem, to 25ms – o wiele za dużo dla komfortowej gry.

Jeśli macie dobrą kartę obsługującą ASIO możecie spróbować pobawić się programami w stylu Amplitube czy Guitar Rig. Moim zdaniem jednak nie warto się w to bawić, bo efekty nie będą zbyt dobre. Znacznie lepiej niż w nową kartę dźwiękową zainwestować w używanego Guitarporta (~350 pln na allegro, jak ktoś ma odwagę i chce sprowadzić ze stanów i uda się używkę bez cła to wyjdzie ~250 złotych).

Tutaj przydałyby się informacje od kogoś, kto z tego korzysta z powodzeniem

Programy do nagrywania

 

Najpopularniejszy i darmowy – Audacity. Równie popularny i najczęściej piracony – Cool Edit Pro 2. Można też korzystać z jeszcze droższych, ale obsługujących VST – np. Cubase, ale jak Was złapią z piratami tego, to do końca życia się nie spłacicie. ;) Wszystkie one są wielościeżkowe – możecie sobie nagrać podkład, albo wstawić gotowy i nagrywać do niego.

Ktoś chce coś napisać o poszczególnych programach?

Nagrywanie gitary przez mikrofon.

 

za około 1000-1200 złotych można nagrać gitarę akustyczną w świetnej jakości. Tutaj może Bluegrass się wypowie, bo on przetestował już dwa sposoby w tej cenie. Jeden to Toneport UX2 + dwa mikrofony pojemnościowe (niestety trzeba sprowadzać z USA, bo w Polsce o wiele za drogo). Drugi to nagrywarka ręczna – Zoom H4.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin