Snikers.doc

(136 KB) Pobierz
Snikers

 

Snikers

Składniki:

Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka cukru
20 dag masła
2 jajka
2 łyżki miodu
2 łyżeczki sody oczyszczonej (rozpuszczonej w dwóch łyżkach ciepłego mleka)
Masa orzechowa:
30 dag orzechów włoskich
2 łyżki miodu
10 dag cukru
10 dag masła
Krem budyniowy:
1 płaska łyżeczka mąki pszennej
½ szklanki mleka
2 żółtka
½ szklanki cukru
15 dag masła
½ łyżki kakao

 

Sposób wykonania:

Do mąki pszennej dodać cukier, masło, jajka, miód, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w ciepłym mleku. Zagnieść ciasto i podzielić na 2 części. Jedną cześć ciasta rozłożyć na wyłożonej papierem do pieczenia prostokątnej formie o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do piekarnika i piec około 20 minut w temperaturze 170-180 °C. Następnie jeszcze ciepłe ciasto wyjąć z formy. Gdy forma ostygnie ponownie wyłożyć ją nowym papierem do pieczenia, a na nim rozłożyć drugą część ciasta, i na to surowe ciasto wyłożyć masę orzechową i razem dopiero upiec.

Orzechy włoskie pokroić i przełożyć do garnka. Do nich dodać miód, cukier i masło. Podgrzać do wrzenia, po czym gorącą masę wyłożyć na jedną część surowego ciasta. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 20 minut w temperaturze 180 °C.

Z mąki pszennej, mleka i cukru waniliowego ugotować budyń. Żółtka wymieszać z cukrem i powoli wlewać do budyniu. Ciągle mieszając podgrzewać, aż masa zgęstnieje. Po wystygnięciu połączyć z masłem i dodać kakao.

Suchy upieczony placek posmarować kremem budyniowym i przykryć plackiem z masą orzechową. Snikers najlepszy jest na drugi, trzeci dzień.

Smacznego.

Lub:

Biszkopt

·         8 jaj

·         3/4 szklanki cukru

·         25 dag mąki

·         2 duże łyżki kakao

·         1 łyżeczka proszku do pieczenia

·         2 łyżki wody

Wykonanie

Białka ubić z cukrem, dodawać po jednym żółtku. Mąkę, kakao i proszek do pieczenia przesiać przez sito do ubitych jaj. Na koniec dodać zimna wodę i całość lekko zamieszać. Upiec biszkopt na blaszce 24x 42cm w temperaturze 175 stopni około 25-30 minut. Blaszkę dobrze nasmarować i piec na papierze do pieczenia.

Ciasto orzechowe

·         25 dag orzechów grubo pokrojonych

·         5 białek

·         1 szklanka cukru

·         1 łyżka miodu

·         1 łyżka mąki

·         1 łyżka maki ziemniaczanej

·         1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie

Białka ubić z cukrem, dodać resztę składników i piec na blaszce tej samej wielkości co biszkopt. Ciasto piec na papierze i papier zdjąć jeszcze z gorącego placka. Piec w temperaturze 175 stopni około 25 minut.

Krem

·         1,5 szklanki mleka

·         5 żółtek (z ciasta orzechowego)

·         1/2 szklanki cukru

·         1 cukier waniliowy

·         1 kopiata łyżka mąki ziemniaczanej

·         2 kostki masła (margaryna+masło)

·         2 łyżki kakao

Wykonanie

Z mleka, cukru, żółtek i maki ziemniaczanej ugotować budyń - odstawić do wystudzenia. Masło utrzeć na gładko, dodawać po łyżce budyniu. Utrzeć na pulchną masę. Można dodać kieliszek spirytusu. Masę podzielić na dwie części, do jednej dodać kakao. Odłożyć 2-3 łyżki kremu do dekoracji.

Złożenie ciasta

Połowa biszkoptu - połowa kremu - ciasto orzechowe - druga połowa kremu - druga połowa biszkoptu - pozostały krem, posypać startą czekoladą.


Sernik Po Wiedeńsku

http://zpierwszegotloczenia.pl/przepisy/sernik-po-wiedensku/

Zwykle na święta korzystam z wypróbowanych przepisów , żeby nie było przykrej niespodzianki , jednak tym razem zaufałam Alinerce i upiekłam sernik według jej receptury. Nie zawiodłam się , a co więcej , przepis dodałam na listę swoich ulubionych - polecam :-)

Składniki:
- 1 kg sera tłustego
- 8 jajek
- 25 dag masła
- 2 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 średnie ugotowane ziemniaki
- 1 cukier waniliowy lub aromat
- bakalie (dałam tylko rodzynki)

Ser i ziemniaki zemleć. Masło utrzeć na puch z cukrem pudrem i cukrem waniliowym , dodawać kolejno żółtka , a następnie ser z ziemniakami, wymieszać. Dodać przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz bakalie. Na końcu dodać ubite białka i delikatnie wymieszać. Masę wylać do średniej wielkości blaszki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką (użyłam pokruszonych herbatników). Piec w temp. 175 st.C. około 1 godzinę.
Wystudzony sernik można oblać polewą czekoladową lub polukrować.

 

Sernik wiedeński

Właściwie nie potrafię powiedzieć, dlaczego ma opinię takiego trudnego ciasta, bo mojego sernika wiedeńskiego w zasadzie nie sposób zepsuć. Nawet jeśli zdarza mu się trochę opaść, wcale się tym nie przejmuję, bo nadal jest pyszny.

Przygotuj

kilogram dobrze odciśniętego tłustego białego sera (nie może być kwaśny. Możesz też ułatwić sobie zadanie i kupić zmielony już ser),

dwie niepełne szklanki cukru,

8 jaj,

kostkę masła,

budyń waniliowy,

olejek waniliowy lub 3-4 torebki cukru waniliowego a jeszcze lepiej laskę prawdziwej wanilii, którą kroi się drobno, cytrynę i bakalie: torebkę (10 dag) rodzynek, 3 dag płatków migdałowych, 5 dag smażonej skórki pomarańczowej. Jeśli nie lubisz skórki, kup olejek pomarańczowy.

Będą ci też potrzebne

mikser, duża gliniana miska z rowkowanym wnętrzem zwana makutrą, maszynka do mięsa lub mocne metalowe sito, garnuszek na białka, rondelek, deseczka, duża tortownica

1. Na dobry początek

Najpierw przygotowujesz bakalie. Płuczesz rodzynki, odsączasz i razem z płatkami migdałowymi wsypujesz do miseczki. Przepuszczasz ser przez maszynkę lub przecierasz przez sito przecierakiem z okrągłą główką i odstawiasz. W rondelku na małym ogniu topisz masło pokrojone na małe kawałki. Ciepłe masło (niech się, broń Boże, nie przypali!) odstawiasz do wystygnięcia. Smarujesz tortownicę masłem, wysypujesz bułką tartą, odstawiasz na bok, żeby nie przeszkadzała. Rozbijasz jajka nad garnkiem, w którym potem ubijesz pianę. Białka lądują w garnku, żółtka - w makutrze. Garnek z białkami wstawiasz do lodówki. Do żółtek dodajesz cukier, szczyptę soli, drobno pokrojoną wanilię, któryś z dodatków aromatycznych, sok z połówki cytryny. Ucierasz puszysty kogel-mogel, używając odpowiednich końcówek miksera.

2. Utrzyj masę serową

Do kogla-mogla dodajesz porcjami zmielony ser i proszek budyniowy, wciąż ucierając masę. Chodzi o to, żeby była gładka jak aksamit i w miarę możliwości puszysta. Teraz wlewasz do masy zimne masło i ucierasz ją do chwili, gdy całkowicie wchłonie tłuszcz. Wsypujesz do makutry bakalie i starannie mieszasz je łyżką z masą serową.

Włączasz piekarnik, bo ma być rozgrzany do 180°C, gdy będziesz do niego wkładać tortownicę.

3. Ubij pianę i połącz z masą

Wyjmujesz z lodówki garnek z białkami i ubijasz je mikserem na sztywną pianę. Odstawiasz potem mikser na bok, nie będzie ci już potrzebny. Ściśle mówiąc, od teraz nie wolno ci go używać! Delikatnie mieszając łyżką, powoli łączysz pianę z masą serową i nie zwlekając, zgarniasz do przygotowanej wcześniej tortownicy, wygładzasz wierzch.

4. Upiecz sernik

Jeżeli piekarnik osiągnął już właściwą temperaturę, wkładasz sernik na środkowy poziom. Nie otwierasz drzwiczek, nie zaglądasz do wnętrza co 5 min. Po 40 min zerkasz przez szybkę, czy aby sernik z wierzchu nie za bardzo zbrązowiał. Jeśli tak, otwierasz na moment piekarnik, wyciągasz delikatnie tortownicę (nie zapomnij o włożeniu rękawicy) i przykrywasz ciasto płatem folii aluminiowej. Szybko wsuwasz ciasto z powrotem i zamykasz drzwiczki piekarnika, uważając, by nie klapnęły, bo sernik może "się przestraszyć" i opaść. Gdy minie dalsze 10-20 min, wyłączasz dopływ ciepła i uchylasz drzwiczki, żeby trochę zahartować sernik i uchronić przed opadnięciem przy gwałtownej zmianie temperatury. Po 10 min wyjmujesz ciasto na blat - niech powoli stygnie w pokojowej, a - ściśle mówiąc - kuchennej temperaturze.

Zanim rozluźnisz boki tortownicy, przeciągnij ostrzem noża między jej ściankami a zimnym już sernikiem, potem zsuń go na płaską paterę do ciast. Dobrze byłoby, żeby przed krojeniem jeszcze trochę stężał w chłodzie, ale nie wiem, czy twoi domownicy wykażą tyle cierpliwości.

 


Sernik wiedeński z czekoladą
Sernik wiedeński z czekoladą

 

·         Czas: powyżej 60 minut

·         Poziom trudności: łatwe

·         Koszty: tanie

·         Dla ilu osób: powyżej 4

Składniki

·         1 kg niekwaśnego

·         dobrze odciśniętego białego sera

·         6 jajek

·         10 dag masła

·         1 szklanka cukru

·         1 łyżka mąki ziemniaczanej

·         15 dag rodzynek namoczonych w rumie

·         2 łyżeczki proszku do pieczenia

·         1 mała torebka cukru waniliowego

·         ew. 1 polewa czekoladowa

Sposób przygotowania

Ser przepuść 3 razy przez maszynkę do mięsa i utrzyj mikserem z miękkim masłem. W oddzielnej misce utrzyj żółtka z cukrem (odłóż łyżkę cukru) na jasnokremową masę. Dodaj do masy serowej razem z mąką ziemniaczaną (możesz zastąpić ją jednym niewielkim ziemniakiem ugotowanym w mundurku, obranym i zmielonym), proszkiem do pieczenia, cukrem waniliowym oraz osączonymi rodzynkami. Kto lubi, może część rodzynek zastąpić innymi bakaliami, na przykład kandyzowaną skórką pomarańczową albo orzechami. Nie dodawaj jednak zbyt dużo bakalii, bo sernik nie będzie puszysty. Ubij białka, wsypując pod koniec ubijania odłożony cukier. Delikatnie połącz sztywną pianę z masą serową. Tortownicę posmaruj masłem i wysyp mąką, napełnij masą serową i piecz ok. 40 minut w temperaturze 180°C. Sprawdź, czy sernik nie przypala się na wierzchu. Jeśli jest zbyt brązowy, przykryj go kawałkiem folii aluminiowej. Piecz jeszcze 10-20 minut, a potem wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i pozostaw sernik w środku jeszcze na 10 minut. Potem wyjmij i ostudź w formie, a przed wyjęciem z tortownicy okrój ciasto nożem. Zimny sernik możesz oblać polewą czekoladową.

 

 

Rodzynkowiec

 

Składniki:

Kakaowy biszkopt:
6 jajek
1 szklanka cukru
½ szklanki mąki pszennej
2 czubate łyżki kakao do ciast
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
Masa czekoladowa:
2 ½ szklanki mleka
2 budynie czekoladowe
25 dag margaryny Kasia
4 łyżki cukru
Polewa:
10-12 dag masła
10 dag gorzkiej czekolady (1 tabliczka)
10 dag mlecznej czekolady (1 tabliczka)
Ponadto:
dżem porzeczkowy
40 dag rodzynek
ok. ¾ szklanki wódki

 

 

Sposób wykonania:

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać cukier i ubijać aż cukier się rozpuści. Następnie dodać żółtka i dalej ubijać. Mąkę pszenną wymieszać z kakao do ciast i z proszkiem do pieczenia. Wsypać do ubitych jajek i delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do wyłożonej papierem do pieczenia prostokątnej formy o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez około 25 minut w temperaturze 180 °C. Po upieczeniu ostudzić i przekroić na połowę. Biszkopt najlepiej jest upiec dzień wcześniej, a na drugi dzień dopiero go przekroić – wtedy biszkopt się nie kruszy.

1 szklankę mleka zagotować. W pozostałym mleku rozpuścić budynie czekoladowe i dokładnie rozmieszać. Wlać do gotującego się mleka i ugotować budyń. Ostudzić. Margarynę utrzeć na puszystą masę z cukrem, dalej ucierając dodawać ostudzony budyń czekoladowy. Gotową masę czekoladową podzielić na połowę.

Do rondelka przełożyć masło, gorzką i mleczną czekoladę. Wszystko razem rozpuścić na małym ogniu i wymieszać łyżką do połączenia się składników. Pozostawić do ostudzenia.

Rodzynki sparzyć i ostudzić. Następnie przełożyć do miseczki i zalać wódką. Wymieszać i zostawić pod przykryciem (najlepiej na 24 godziny, dlatego warto zalać je wódką dzień wcześniej). Później rodzynki osączyć i do pozostałej wódki dodać np. 2 łyżki przegotowanej zimnej wody i wymieszać.

Jedną część biszkoptu nasączyć ponczem (wódka z osączonych rodzynek + woda), posmarować dżemem porzeczkowym, rozłożyć połowę masy czekoladowej, na to położyć drugą część biszkoptu, a na niej drugą część masy czekoladowej. Na wierzch rozłożyć rodzynki i polać ostudzoną polewą. Ciasto włożyć do lodówki do schłodzenia.

Smacznego.

 

 

Kukułka

 

Składniki:

Ciemny biszkopt:
7 jajek
1 szklanka cukru
½ szklanki mąki pszennej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Jasny biszkopt:
4 jajka
½ szklanki cukru
½ szklanki mąki pszennej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Masa czekoladowa:
3 łyżki kawy rozpuszczalnej
10 dag mlecznej czekolady
10 dag gorzkiej czekolady
4 łyżki cukru
4 kieliszki wódki
Masa śmietankowa:
800 ml śmietany 30%
4 opakowania Śmietan-fix
2 łyżki cukru pudru
Polewa czekoladowa:
10 dag mlecznej czekolady
ok. 5 łyżek mleka
1 łyżka spirytusu
Do dekoracji:
czekoladowe cukierki dekoracyjne

 

 

Sposób wykonania:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin