LABFIZ12.DOC

(80 KB) Pobierz
1.

 

Politechnika Śląska

Wydział AEiI

Kierunek AiR

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki:

Analiza widmowa.

 

 

 

 

 

Grupa IV, sekcja 3

                                                                                       

                                                                                                      1.Szymon Ciupa

                                                                                                      2.Adam Filipek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gliwice, 7.05.1999

 

1.    Wstęp teoretyczny:

 

              Widmem optycznym nazywamy  obraz powstały wskutek rozszczepienia światła pochodzącego od źródła rzeczywistego na składowe o różnych długościach fali.

Przyrządem najczęściej stosowanym do analizy promieniowania ciał świecących jest spektroskop pryzmatyczny. Zasadniczym jego elementem jest pryzmat  z substancji przezroczystej, wykazującej zjawisko dyspersji.

Podczas przejścia światła białego przez pryzmat, oprócz załamania obserwuje się również zjawisko dyspersji, czyli rozszczepiania światła. Światło białe nie jest światłem monochromatycznym, lecz składa się z wielu barw (wielu długości fal). Światło to przechodząc przez pryzmat ulega rozszczepieniu na barwy: czerwoną, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską, indygo i fioletową. Prędkość rozchodzenia się światła w ośrodku materialnym  zależy od długości fali. Odpowiadające różnym prędkościom wartości współczynników załamania są różne dla poszczególnych barw. W wyniku rozszczepiania światła białego w pryzmacie otrzymuje się widmo ciągłe (poszczególne barwy w sposób ciągły przechodzą jedna w drugą).

Gdy źródłem światła są gazy jednoatomowe, widmo składa się z pojedynczych prążków barwnych, których ilość i położenie jest inne dla każdego gazu. Zatem widmo pozwala zidentyfikować atomy wysyłające światło. Z tego powodu sposób identyfikacji atomów oparty o analizę widma nazywamy analizą widmową. Chcąc wykonać analizę widmową musimy znać dokładnie długości fal poszczególnych linii. Długość fal możemy określić z położenia poszczególnych linii znając dla danego spektrometru tzw. krzywą dyspersji, czyli zależność długości fali od wartości na skali. Celem wyznaczenia przebiegu krzywej dyspersji określamy położenie linii pierwiastka o znanym widmie. Długości poszczególnych linii widmowych są charakterystyczne dla rodzaju substancji. Obecność określonej linii świadczy o obecności odpowiedniej substancji w źródle światła. Z natężenia linii można wnioskować o ilości danego pierwiastka.

                            Emisyjne widmo liniowe dają pobudzone do świecenia gazy oraz pary metali. Zgodnie z teorią Bohra elektron może zajmować w atomie ściśle określone poziomy energetyczne. Przy przejściu z jednego poziomu na inny musi zaabsorbować względnie wyemitować różnicę energii w postaci kwantu światła

.

Jeśli na drodze światła o ciągłym rozkładzie widmowym ustawimy warstwę gazu lub pary o temperaturze niższej niż temperatura źródła, to na tle widma ciągłego zaobserwuje się czarne linie odpowiadające liniom widma emisyjnego.

 

 

 

 

 

 

2. Opis ćwiczenia:

 

Na początku cechujemy spektroskop, co polega na przyporządkowaniu danym podziałkom skali określonych długości fal.

Dla dwóch znanych gazów i jednego nieznanego notujemy położenia linii widmowych. Rysujemy krzywą dyspersji (skalowania) spektrometru.

Z wykresu określamy długości linii widmowych badanego gazu i za pomocą tablic linii spektralnych identyfikujemy go.

 

3.    Tabela pomiarowa:

 

Badany gaz:

 

 

Skala

 

Barwa

 

Intensywność

Długość fali [nm]

tablicowa                z wykresu

1,15

Czerwona

1

-

-

1,32

Czerwona

2

692.9

694

1,38

Czerwona

2

667,8

682

1,83

Pomarańczowa

3

603,0

601

2,75

Zielona

1

503,8

502

2,78

Zielona

3

500,5

500

2,94

Zielona

1

495,7

487

3,04

Niebieska

2

482,7

480

3,31

Indygo

1

453,8

462

3,85

Fioletowa

1

-

433

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Wykresy:



5. Wnioski:

 

       W wyniku przeprowadzonego doświadczenia zidentyfikowaliśmy badany gaz jako neon.

      Na wykresie widać punkty będące znacznie odsunięte od prawidłowej linii wykresu. Oznacza to, że danej linii widmowej przyporządkowano błędnie długość fali odczytaną z tablic.

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin