Kierunek : Elektronika i Telekomunikacja
Studia inżynierskie
Wykonali:
Rafał Szczęsny
Daniel Sekuła
1.Wstęp teoretyczny
Ładunek elementarny wyznaczył R.A. Millikan. Oto opis prowadzonego przez niego doświadczenia:
- do wnętrza płaskiego kondensatora wprowadza się rozpylone kropelki oleju. Opadanie kropelki oświetlonej światłem bocznym obserwuje się za pomocą lunetki z okularem metrycznym. Znając prędkość opadania oraz dane materiałowe ośrodka i oleju można wyznaczyć promień kropli. Następnie kroplę jonizujemy stosując preparat promieniotwórczy. Znając prędkość przemieszczania się naładowanej kropli w obecności pola elektrycznego wewnątrz kondensatora można wyznaczyć wartość ładunku. Millikan wykazał, że ładunek kropli jest całkowitą wielokrotnością ładunku elementarnego e = 1.6 * 10 C.
Magnetron jest lampą nadawczą dużej mocy sygnałów wielkiej częstotliwości, np. mikrofal. Na ćwiczeniu wykorzystujemy efekt magnetronowy realizowany przez diodę umieszczoną w podłużnym polu magnetycznym.
Zjawiska występujące podczas poruszania się ładunku w polu magnetycznym.
Pomiędzy cylindrycznymi okładkami diody prostowniczej występuje niejednorodne pole elektryczne o natężeniu:
gdzie:
Ua - napięcie anodowe
ra ,rk - promienie anody i katody
Jeśli lampę umieścimy współosiowo wewnątrz cewki to pole magnetyczne będzie miało kierunek prostopadły do kierunku elektronów emitowanych z katody i podążających do dodatniej anody.Ze strony pól elektrycznego i magnetycznego na poruszający się ładunek działa siła Lorentza:
Pod wpływem tej siły tor elektronu ulegnie zakrzywieniu, zmieni się pęd a promień krzywizny obliczymy porównując siłę Lorentza z siłą odśrodkową:
Krzywoliniowe tory elektronów nazywają się kardioidami, przypominające cykloidy (pokazane na poniższych rysunkach ).
Jeśli przez cewkę nie płynie prąd, to indukcja magnetyczna B=0 i elektrony biegną promieniście do anody. Ze wzrostem wartości indukcji magnetycznej elektrony poruszają się po spiralach o coraz mniejszym promieniu krzywizny.Przy pewnej, odpowiednio dużej, indukcji magnetycznej tory elektronów nie osiągają anody i natężenie prądu anodowego zaczyna się stopniowo zmniejszać.
Teoretycznie dla B=Bk powinniśmy obserwować zanik prądu anodowego. Elektrony termoemisji posiadają różne prędkości, a więc w sytuacji krytycznej tylko część elektronów będzie zawracać w kierunku katody, a elektrony wolniejsze będą po torach rozwijających się spiral docierać do anody.
W dowolnym punkcie toru elektron posiada moment pędu względem osi elektrod :
r - odległość od osi
Pod działaniem sił pól elektrycznego i magnetycznego zmienia się pęd. Moment sił wywołuje zmianę momentu pędu. Całkując równanie dL = eBrdr otrzymamy moment pędu elektronu w punkcie zetknięcia elektronu z anodą:
.
Zakładając, że w warunkach „krytycznych” krzywizna toru wynosi ra/2, a tor jest styczny do powierzchni anody, otrzymamy:
Prędkość elektronu w momencie zetknięcia z anodą obliczymy stosując zasadę zachowania energii:
skąd
Po ostatecznych przekształceniach otrzymamy:
,
gdzie :
Bkr – indukcja magnetyczna, przy której elektrony nie dolatują do anody
Indukcja magnetyczna w środku długiego solenoidu określona jest wzorem :
B = moIn
- przenikalność magnetyczna próżni ,
In- natężenie płynącego prądu ,
n- liczba zwojów przypadająca na jednostkę długości cewki .
Gdy zależność między indukcją magnetyczną a natężeniem prądu wyrazimy wzorem empirycznym :
B = m0bI
b - współczynnik zależny od geometrii cewki , liczby warstw , liczby zwojów w warstwie . W przypadku cewki stosowanej w zestawie b = 5.3 ×103 m-1.
wtedy ładunek właściwy e/m możemy obliczyć ze wzoru :
ra = (2,00 ± 0,05)mm - promień anody
rk = (1,00 ± 0,02)mm - promień katody
2. Przebieg ćwiczenia.
1. Łączymy obwód wg. schematu z instrukcji.
2. Przy ustalonym napięciu anodowym notujemy zmiany natężenia prądu anodowego ia spowodowane zmianą natężenia prądu płynącego przez solenoid I . Natężenie prądu I zmieniamy w granicach 0 ¸ 1500 mA co 100 mA .
3. Wykonujemy pomiary dla trzech różnych wartościach napięcia anodowego:
4. Tabela pomiarowa
I
Prąd anodowy Ia [mA] dla:
[mA]
Ua1=6,3[V]
Ua2=8,07[V]
Ua3=10,15[V]
30
22,6
32,25
44
110
200
32,2
43,75
310
22
31,5
43
398
21,7
31
42,5
500
21,4
30,6
42
600
20,8
Tomplus