mat1.doc

(84 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI KLASA VI

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI  KLASA VI  „MATEMATYKA 2001”

 

Temat : Objętość ostrosłupów

 

Cel lekcji : Uczeń formułuje wnioski , odkrywa wzór (metoda czynnościowa),

                   rozumie zależność pomiędzy objętością graniastosłupa i ostrosłupa,

                   oblicza w prostych przypadkach objętość ostrosłupa,

                   stosuje wyprowadzony wzór do rozwiązywania problemów.

 

Środki dydaktyczne : modele brył bez jednej podstawy , materiał sypki ( piasek , sól )

                                   karty pracy, foliogramy.

 

Formy pracy : demonstracja,

                        praca w parach,

                        praca indywidualna

 

Przebieg lekcji :

 

Czas

Czynności  

Uwagi

5 min.

I. Czynności organizacyjne

 

 

5 min.

II. Wprowadzenie do tematu

Przypomnienie wzoru na obliczanie objętości graniastosłupa.

Demonstracja par brył : graniastosłup-ostrosłup

 

 

 

 

 

Uczniowie wskazują cechy wspólne par brył, zgadują ile razy większą objętość ma graniastosłup

12min.

III. Odkrycie przez uczniów zależności pomiędzy objętością graniastosłupa i ostrosłupa o tych samych podstawach i wysokościach.

- wybrane pary uczniów wykonują demonstracje : wsypują

   sól do ostrosłupa i przy jego pomocy napełniają

   graniastosłup

- uczniowie w parach z trzech „bryłek bez kleju nr 3”

  przygotowanych na poprzedniej lekcji składają sześcian.

  (po wykonaniu ćwiczenia przez większość klasy chętni

  uczniowie demonstrują pozostałym swój pomysł na dużych

  modelach)

==

      

 

- uczniowie zgłaszają propozycje wzoru

 

 

 

 

 

 

Uczniowie wyciągający wnioski , podający propozycje wzorów nagradzani są „plusami” z aktywności

 

 

4min.

 

 

 

 

 

 

 

8min.

 

IV. Ćwiczenia rachunkowe- karty pracy

 

Ćw. 1

Uzupełnij tabelkę (pamiętaj o jednostkach)

 

Pp

15cm2

6cm2

5dm2

8m2

2cm2

H

2cm

10 cm

6dm

3m

9m

Vgr.

30cm3

 

 

 

 

Vostr.

10cm3

 

 

 

 

 

Ćw. 2

Oblicz objętości ostrosłupów, zamaluj pole z literą odpowiadającą wynikowi , odczytaj hasło.

a) ostrosłup prawidłowy czworokątny o wysokości bryły

96cm3

32cm3

8cm3

E

R

O

 

    H=6cm i krawędzi podstawy a=4cm

    PP=                                                              

    Vgr.=

    Vostr.=  

 

b) ostrosłup o wysokości H=10cm , który ma w podstawie

160cm3

150cm3

50cm3

K

L

O

 

    prostokąt o wymiarach 3cm i 5cm.

 

 

 

 

10cm3

15cm3

30cm3

M

E

K

 

c) ostrosłup o wysokości H=5cm i podstawie HEJ



        J

    3cm         5cm

`4cm

       H                 E

      

        

d) ostrosłup o wysokości H=4cm i podstawie ZIMA

8cm3

24cm3

16cm3

A

Y

B

 





             Z                    I

     3cm      2cm

6cm

       A                    M

                                

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin