KIEDY SOLIĆ.odt

(12 KB) Pobierz

SOLENIE ZUPY. Większość zup soli się mniej więcej na jedną trzecią czasu przed zakończeniem gotowania. Natomiast rosół i zupy pokrewne należy solić mniej więcej na jedna trzecią po rozpoczęciu gotowania. Niektórzy twierdzą, że rosół należy posolić na początku gotowania, ale wtedy staje się nieco mętny.
SOLENIE ZIEMNIAKÓW. Ziemniaki powinno solić się przed rozpoczęciem gotowania. Najlepiej, gdy posoloną wodę odstawimy na godzinę, aby sól się w niej rozpuściła. potem mieszamy ją i dopiero wtedy wrzucamy ziemniaki.
SOLENIE GROCHU, FASOLI. Warzywa strączkowe takie jak groch, soja, fasola, należy solić tuż przed końcem gotowania. Jeśli posolimy na początku, to mimo długiego gotowania, warzywa i tak pozostaną twarde.

 

 

Kiedy solić rosół?

Rosoły i buliony warzywne posolone na początku gotowania będą esencjonalne i smaczne, ale nieco mętne. Jeśli zaś wsypiemy sól pod koniec gotowania, wywar zachowa klarowność, ale smakiem nie dorówna wcześniej posolonemu. Warto też wiedzieć, że nawet nieposolony rosół może zmętnieć, gdy będzie się zbyt intensywnie gotował. Garnek z tą zupą ustawiamy na bardzo małym ogniu, tak by płyn wewnątrz ledwie "mrugał". Jeśli decydujemy się na wczesne posolenie, zróbmy to z umiarem, by potem nie okazało się, że wyszła zbyt słona (podczas gotowania sporo płynu odparuje!). Kostki bulionowe dodajemy do zup pod koniec gotowania. Wrzucone wcześniej szybko tracą smak i aromat.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin