DOTACJE_SPO-WKP-doradztwo.doc

(2133 KB) Pobierz
PROGRAM ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTW

 

DOTACJE NA DORADZTWO

Co to jest SPO-WKP?

 

Sektorowy Program Operacyjny „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006” znany pod hasłem UNIA DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH - „PROGRAM KONKURENCYJNOŚĆ” - to jeden z kluczowych dokumentów przygotowanych przez Polskę, przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 i określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

 

Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw jest adresowany do instytucji otoczenia biznesu (priorytet 1 Programu) oraz do przedsiębiorców (priorytet 2 Programu). Istotnym elementem przyjętej strategii realizacji celu SPO-WKP jest zwiększenie konkurencyjności produktowej i technologicznej przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie usług doradczych związanych z rozwojem i funkcjonowaniem przedsiębiorstwa (Działanie 2.1).

Kto może się ubiegać o dofinansowanie usług doradczych?

Dofinansowanie w Działaniu 2.1 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez doradztwo udzielane jest małym i średnim przedsiębiorcom (MSP)[1] posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem mikroprzedsiębiorców innych niż mikroprzedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą od co najmniej 3 lat lub opartą o wykorzystanie nowych technologii o znaczącym potencjale rynkowym.

 

Jakie działania mogą być dofinansowane?

Celem działania jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie im dostępu do specjalistycznej wiedzy doradczej.

 

W ramach działania Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie na zakup usług doradczych w zakresie:

 

1.     Doradztwo w zakresie zasad prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej, w tym audyt regulacyjny, analiza zasad, procedur, norm, obowiązujących przepisów i wymagań koniecznych do spełnienia przez przedsiębiorstwa w celu sprawnego funkcjonowania na terytorium Unii Europejskiej, ocena konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa na rynku, opracowanie i przygotowanie do wdrożenia strategii rozwoju przedsiębiorstwa, planowanie inwestycyjne;

 

2.     Doradztwo w zakresie jakości;

 

3.     Doradztwo w zakresie innowacji i nowych technologii, w tym: wdrażanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie i rozwiązania innowacyjne, prawa własności intelektualnej oraz prawa ochrony własności przemysłowej (np. badanie czystości patentowej, przeprowadzenia badań stanu techniki na podstawie literatury patentowej krajowej i zagranicznej), tworzenie przedsiębiorstw opartych na nowych lub zaawansowanych technologiach lub zmierzających podjąć działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów lub świadczeniu usług nowych na rynku polskim albo znacząco ulepszonych w porównaniu z występującymi na tym rynku, wykorzystywanie technologii informatycznych w przedsiębiorstwie;

 

4.     Doradztwo w zakresie wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne;

 

5.     Doradztwo w zakresie tworzenia sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw;

 

6.     Doradztwo w zakresie łączenia się przedsiębiorstw;

 

7.     Doradztwo w zakresie pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności.

 

Dofinansowanie dla projektu musi zawierać się w przedziale od 2 500 do 250 000 PLN
i nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o nowe technologie o znaczącym potencjale rynkowym, gdzie wsparcie może osiągnąć do 100% kosztów kwalifikowanych.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy wysyłać w zaklejonej kopercie listem poleconym, przesyłką kurierską lub dostarczyć osobiście pod adres Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) właściwej dla lokalizacji zgłaszanego projektu. Lista adresowa RIF jest dostępna na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) www.parp.gov.pl/rif.

 

Jakie wyznaczono terminy składania wniosków?

Wnioski należy składać, do godziny 15.00, w terminach:

 

do 19 maja 2006 r., 23 czerwca 2006 r., 14 lipca 2006 r., 11 sierpnia 2006 r.,
15 września 2006 r., 13 października 2006 r., 10 listopada 2006 r., 8 grudnia 2006 r.

 

Gdzie uzyskać informacje?

 

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w Programie oraz zasad uzyskania wsparcia, a także wzory wniosków znajdują się na stronie internetowej PARP www.parp.gov.pl/strukturalny1.html oraz na stronach internetowych RIF.

 

Informacje na temat Programu można również otrzymać w miejscu składania wniosku (RIF)

oraz w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

tel. (0-22) 432 89 91-93, 0 801 33 22 02, 0 801 40 64 16, e-mail: info@parp.gov.pl.

 

Przedsiębiorcy zainteresowani Programem mogą skorzystać z bezpłatnej informacji w Punktach Konsultacyjnych, lista teleadresowa PK znajduje się na stronie internetowej www.parp.gov.pl/pomoc.php.

 





Działanie 2.1 Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej oraz środków budżetowych. Instytucją Wdrażającą dla Działania jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

3

 


[1] Przedsiębiorcy (w myśl ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej) spełniający warunki, o których mowa w Załączniku I do rozporządzenia nr 70/2001 z 12 stycznia 2001 r. Komisji Europejskiej, w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorców zmienionego rozporządzeniem nr 364/2004 z 25 lutego 2004 r.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin