Rośliny owadożerne.txt

(2 KB) Pobierz

  Dzbanecznik

  Pochodzšce z tropikalnych lasów i bagiennych miejsc roliny owadożerne wyglšdajš całkiem niewinnie. Stanowiš jednak miertelne zagrożenie dla mszyc, mšczlików, a nawet niewielkich skorupiaków czy pajęczaków. W naszych mieszkaniach prezentujš się bardzo egzotycznie, warto więc wiedzieć, jak o nie dbać.

  

Roliny owadożerne, które dostępne sš w naszych kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych to m.in. muchołówka, kapturnica, tłustosz, rosiczka i dzbanecznik. Ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagajšca. Z racji pochodzenia potrzebujš wilgotnego powietrza i podłoża. Trzeba zatem pamiętać, by często je podlewać dużš ilociš wody, a latem doniczki z rolinami ustawiać na tackach z wodš. Poza tym sš doć odporne, zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury (np. kapturnica żyje na bagnach położonych od arktycznych rejonów Kanady po Florydę). Zimš można je przestawić w chłodniejsze miejsca, a nawet wynieć do piwnicy (nie należy tylko zaniedbywać ich podlewania). Muchołówkę i inne drapieżne roliny można dokarmiać, ale owady nie powinny być zbyt duże.

Dzbanecznik Dzbanecznik

Dzbanecznik

To pnšcze, w naturalnym rodowisku zawieszone na doć dużej wysokoci. Lubi ciepło i wilgotne podłoże. Częć jego lici przekształciła się w dzbanki, służšce do chwytania insektów. Na ich dnie znajdujš się enzymy trawienne, które trawiš owady.

Kapturnica

Ma licie przypominajšce smukłe lejki, w które wpadajš owady. Rolina ta dobrze ronie w każdych warunkach, zarówno na słonecznym parapecie, jak i w zimnej szklarni.

Rosiczka

Licie rosiczki pokryte sš lepkimi włoskami, które chwytajš owady. Rolina ta podobnie jak pozostałe lubi wilgotne podłoże, gdy pochodzi z bagnistych terenów, np. Australii. Ma małe kwiaty - białe, różowe, purpurowe.

Tłustosz

Ma niepozorne licie, ułożone w rozetę i pokryte luzowatš wydzielinš. Przypomina wyglšdem eszewerię. Lubi wilgotnš ziemię, dlatego możemy go posadzić np. wokół oczka wodnego, w ogrodzie.

Muchołówka

To mięsożerna rolina z podmokłych terenów Ameryki Północnej. Nauczyła się chwytać swoje ofiary, gdy moczary wysychały, sztywnymi włoskami, znajdujšcymi się na liciu. W doniczce sadzi się jš do torfu z piaskiem (1:1). Czasami rolina ta kwitnie na wiosnę. Wtedy warto usunšć jej pędy kwiatostanowe, by lepiej rosła.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin