SĄDY POKOJU'.doc

(21 KB) Pobierz

SĄDY POKOJU

Sędziowie pokoju wywodzą się od strażników pokoju wprowadzonych w XIIw. Od końca w XIVw. każdym hrabstwie było ich 8. Uzyskali uprawnienia adm. i skupili w swym ręku władzę sądową w sprawach karnych i prawie całą adm. hrabstwa. Sędziów pokoju mianował król. Mogła nią zostać tylko osoba osiadła w hrabstwie i posiadająca określony wysoki majątek. 1328r – uzyskali uprawnienia sądownicze.

                            Do 1791r. można było odwołać się do kwartalnych sądów pokoju ale w 1791r zniesiono je.

 

SĄDY PRZYSIĘGŁYCH.

W wyborach do sądów przysięgłych mogły brać osoby mieszkające w hrabstwie i posiadające określony wysoki majątek.

1)Wielka Ława – 23 osoby. Decyzja musiała zapadać większością głosów. Badała czy w danej sprawie istnieje podst. do dalszego biegu oskarżenia. Umarzała sprawę albo kierowała ją do Ławy orzekającej do spraw karnych w celu jej osądzenia. Zniesiono ją w 1939r.

2)Ława orzekająca dla spraw karnych – składała się z ławy przysięgłych i fachowych sędziów nominowanych. Ława przysięgłych orzekała o winie i wydawała werdykt a sędziowie fachowi o karze i wydawali wyrok. Wyrok ławy przysięgłych musiał być jednomyslny. Zniesiono ją w 1933r.

3)Ława dla spraw cywilnych – nie było orzeczenia o winie i trudno było rozgraniczyć kompetencje. Przysięgli orzekali o stanie faktycznym a sędziowie fachowi stosowali przepisy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin