Konstelacje.txt

(17 KB) Pobierz
Konstelacje

1	Cefeusz	Cepheus	Cep	Konstelacja przedstawiajšca króla Etiopii, który był mężem Kasjopei i ojcem Andromedy.
2	Kasjopeja	Cassiopeia	Cas	Konstelacja przedstawia Kasjopeję, pięknš i zarozumiałš królowš Etiopii, żonę króla Cefeusza i matkę Andromedy. Jego główne gwiazdy układajš się w łatwy do odszukania kształt litery W. W roku 1572 w tym gwiazdozbiorze wybuchła supernowa, obserwowana przez Tycho de Brahe.
3	Mała Niedwiedzica	Ursa Minor	UMi	Konstelacja okołobiegunowa, do której należy Gwiazda Polarna. Przedstawia syna zamienionej w Wielkš Niedwiedzicę córki Zeusa i Mnemosyne - Kalliope
4	Smok	Draco	Dra	Konstelacja przedstawiajšca smoka Argos, pilnujšcego hesperyjskich jabłek. Jabłka te miał za zadanie zdobyć Herakles wykonujšc jednš z 12 prac.
5	Wielka Niedwiedzica	Ursa Major	UMa	Łatwa do zidentyfikowania konstelacja przedstawia zamienionš w Wielkš Niedwiedzicę córkę Zeusa i Mnemosyne - Kalliope. We "Władcy Piercieni" przyjmuje nazwę Valakirka - "Sierp Valarów"
6	Żyrafa	Camelopardalis	Cam	Konstelacja opisana przez Jakoba Bartscha w roku 1614.
7	Blinięta	Gemini	Gem	Konstelacja przedstawia przedstawia parę bliništ trzymajšcych się za ręce, Kastora i Polluksa. W mitologii nic nie mogło być proste, więc bliniacy mieli jednš matkę - Ledę - ale dwóch ojców: ojcem Kastora był król Sparty Tyndareusz, Polluksa ? sam Zeus. Bliniacy należeli do załogi statku Argonautów. Jest to jeden z dwunastu gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 22 maja do 21 czerwca. W pobliżu Kastora znajduje się radiant jednego z aktywniejszych rojów meteorów - Geminid. Jego największa aktywnoć przypada na 14 grudnia i generuje wówczas do 60 meteorów na godzinę.
8	Byk	Taurus	Tau	Konstelacja ta przedstawia Zeusa w postaci byka, który wedle porwał fenickš księżniczkę Europę. Jest to jeden z dwunastu gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 21 kwietnia do 21 maja. W konstelacji tej znajdujš się dwie dobrze widoczne otwarte gromady - Hiady i Plejady.
9	Cyrkiel	Circinus	Cir	Niewielka konstelacja opisana w roku 1751 przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
10	Gołšb	Columba	Col	Konstelacja przedstawiajšca gołębicę z Arki Noego. Opisana w roku 1603 przez Johanna Bayera.
11	Jednorożec	Monoceros	Mon	Konstelacja przedstawiajšca - jak nazwa wskazuje - jednorożca. Jest to słabo widoczna konstelacja nieba południowego, która na naszym niebie widoczna jest w miesiacach zimowych.
12	Malarz	Pictor	Pic	Konstelacja nieba południowego opisana w roku 1751 przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
13	Mały Pies	Canis Minor	CMi	Konstelacja nieba południowego, w której znajduje się jedna z najbliższych gwiazd - Procjon - odległa o zaledwie(?) 11,36 lat wietlnych.
14	Orion	Orion	Ori	Charakterystyczna konstelacja nieba południowego, dobrze widoczna w Polsce w miesišcach zimowych. Znajduje się tu wiele ciekawych obiektów - poczšwszy od jasnych gwiazd - błękitnego Rigela i czerwonego olbrzyma Betelgeusy, po łatwe do obserwacji mgławice Oriona M42 i M43, i ciemnš mgławicę dla zaawansowanych - Koński Łeb (IC 434).
15	Pompa	Antlia	Ant	Konstelacja nieba południowego opisana w roku 1751 przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
16	Rak	Cancer	Cnc	Słaba konstelacja zodiakalna przedstawiajšca wielkiego raka, który na rozkaz bogini Hery zaatakował Heraklesa. W obrębie gwiazdozbioru Raka znajduje się jedna z najjaniejszych gromad otwartych na niebie - Żłóbek (M44). Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 22 czerwca do 22 lipca.
17	Rufa	Puppis	Pup	Konstelacja nieba południowego opisana przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
18	Ry	Lynx	Lyn	Słabo widoczna konstelacja nieba opisana przez Jana Heweliusza w 1690 roku.
19	Wielki Pies	Canis Major	CMa	Konstelacja nieba południowego, widoczny zimš, w której znajduje się najjaniejsza gwiazda na niebie - Syriusz - -1.44M.
20	Wonica	Auriga	Aur	Konstelacja nieba przedstawiajšca (w zależnoci od ródeł) bšd to Neptuna wynurzajšcego się z oceanu w swym rydwanie, bšd to Erychtoniusza - czwartego króla Aten, któremu przypisywany jest wynalazek rydwanu. W konstelacji znajdujš się trzy otwarte gromady gwiazd - M36, M37 i M38.
21	Lutnia	Lyra	Lyr	Konstelacja nieba przedstawiajšca lutnię Orfeusza. W konstelacji tej znajdujš się dwa obiekty z katalogu Messiera - pozostałoć po supernowej mgłšwica planetarna M57i gromada kulista M56; druga najjaniejsza gwiazda nieba północnego Vega, oraz popularny cel testów rozdzielczoci teleskopów - eta Lyr
22	Zajšc	Lepus	Lep	Słabo widoczna konstelacja nieba południowego, towarzyszšca myliwemu - Orionowi.
23	Centaur	Centaurus	Cen	Konstelacja przedstawia najmšdrzejszego z Centaurów - Chirona, syna Nefele i Iksjona. Chejron był nauczycielem i wychowawcš wielu greckich herosów, m.in.: Asklepiosa, Jazona, Heraklesa, Achillesa i Eneasza. Mieszkał na górze Pelion, skšd został wypędzony do Malei. Został raniony przypadkowo zatrutš strzałš przez Heraklesa, podczas wykonywania czwartej z wyznaczonych mu prac. Zmęczony długim życiem Chejron wybrał mierć. Nie mogšc umrzeć, przeniósł dar niemiertelnoci na Prometeusza a sam udał się w gwiazdy. W konstelacji tej znajduje się najbliższa Ziemi gwiazda - Proxima Centauri - odległa o 4,28 lat wietlnych.
24	Hydra	Hydra	Hyd	Konstelacja przedstawia mitycznego potwora - Hydrę Lernejskš - którš z pomocš Iolasa pokonał w drugiej ze swych prac Herakles. Zatrute jej krwiš strzały stanowił broń na którš nie było antidotum.
25	Kruk	Corvus	Crv	Dobrze widoczna wiosnš konstelacja nieba południowego.
26	Kompas	Lepus	Lep	Słabo widoczna konstelacja nieba południowego opisana w roku 1751 przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
27	Korona Północna	Corona Borealis	CrB	Dobrze widoczna konstelacja nieba północnego, opisana przez Ptolemeusza.
28	Lew	Leo	Leo	Dobrze widoczna konstelacja nieba północnego przedstawiajšca mitycznego lwa, którego musiał pokonać Herakles wypełniajšc pierwszš z dwunastu prac. W jej obrębie znajduje się wiele ciekawych obiektów z katalogu Messiera, w tym galaktyki spiralne M65, M66, M95 i M96 oraz galaktyka eliptyczna M105. Ciekawostkę stanowi czerwony karzeł GJ 436 (Gliese-Jahreiss 436) o jesnoci +11M, odległy o ok. 30 lat wietlnych od Ziemi. Gwiazdę tę obiega w niewielkiej odległoci planeta o masie zbliżonej do Neptuna.
29	Mały Lew	Corona Borealis	CrB	Słabo widoczna konstelacja nieba północnego, opisana przez Jana Heweliusza w 1690 roku.
30	Panna	Virgo	Vir	Konstelacja zodiakalna przedstawiajšca greckš boginię sprawiedliwoci Dike trzymajšcš w ręku kłos. Dike odeszła od ludzi gdy zakończył się srebrny wiek. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 23 sierpnia - 23 wrzesnia.
31	Psy Gończe	Canes Venatici	CVn	Konstelacja nieba północnego przedstawiajšca charty atakujšce niedwiedzicę. Opisana przez Jana Heweliusza w 1690 roku.
32	Puchar	Crater	Crt	Słabo widoczna konstelacja nieba południowego przedstawiajšca puchar, z którego bogowie pili ambrozję.
33	Sekstant	Sextans	Sex	Słabo widoczna konstelacja nieba południowego opisana przez Jana Heweliusza w 1690.
34	Skorpion	Scorpius	Sco	Konstelacja zodiakalna przedstawiajšca skorpiona, który zabił Oriona. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 24 padziernika - 22 listopada.
35	Waga	Libra	Lib	Słabo widoczna konstelacja zodiakalna nieba południowego, długo stanowiła fragment konstelacji Skorpiona. Jako niezależna została wyodrębniona dopiero w czasach rzymskich. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 23 wrzenia - 23 padziernika.
36	Warkocz Bereniki	Coma Berenices	Com	Konstelacja przedstawiajšca Berenikę, królowš Egiptu i żonę Ptolemeusza, która przyrzekła złożyć swoje długie włosy w ofierze jeli jej mšż powróci zwycięsko z wojennej wyprawy do Azji. Wydzielona w XVIII wieku przez Tycho de Brahe.
37	Węgielnica	Norma	Nor	Konstelacja nieba południowego opisana w roku 1751 przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
38	Wilk	Lupus	Lup	Konstelacja opisana przez Ptolemeusza. Według jednej interpretacji jest przedstawia wilka, w którego Zues przemieniła Likaona, jako karę za podanie ludzkiego mięsa podczas przyjęcia bogów.
39	Wolarz	Bootes	Boo	Dobrze widoczna konstelacja nieba północnego. Przedstawia syna Jowisza i Callisto, stworzonego podczas orki. Znajdujemy do niej odnoniki w Odysei Homera. Często okrelana była mianem kierujšcego niedwiedziami ze wglęgu na bliskoć Wielkiej Niedwiedzicy i Małej Niedwiedzicy. W mitologii greckiej widziano tu także wilka Likaona, w żydowskiej - ujadajšcego psa.
40	Żagiel	Vela	Vel	Konstelacja nieba południowego opisana w roku 1753 przez Nicolasa Louisa de Lacaille.
41	Delfin	Delphinus	Del	Niewielka konstelacja nieba pólnocnego, przedstawiajšca delfina, który uratował życie poety Ariona, gdy ten wyskoczył za burtę statku gdy marynarze zagrozili jego życiu. Delfin zaniósł Ariona na plażę wyprzedzajšc statek. Marynarzy za, gdy dopłynęli do brzegu, pojmano i stracono.
42	Herkules	Herculis	Her	Znaczšca konstelacja nieba pólnocnego, której od najdawniejszych czasów przypisywano formę ludzkš. Babilończycy uważali, że przedstawia Gilgamesza - półboga, który pokonał siły chaosu na poczštku stworzenia. Fenicjanie widzieli w nim Melkarta, boga oceanu. W okresie klasycznym przyjšł miano Herkulesa, herosa legend greckich. W jego obszarze znajdujš się dwie piękne gromady kuliste z katalogu Messiera: M13 - widoczna gołym okiem, jako nieostra gwiazda. Teleskop o rednicy 100 mm zaczyna rozdzielać co janiejsze gwiazdy, jednak ich całkowitš liczbę szacuje się na 100 000. Gromada ta jest oddalona od nas o 21 000 lat wietlnych. Trochę dalej (25 000 lat wietlnych) znajduje się druga gromada z katalogu Messiera - M92.
43	Indianin	Indus	Ind	Słabo widoczna konstelacja nieba południowego po raz pierwszy opisana w Uranometrii Johanna Bayera w roku 1603.
44	Jaszczurka	Lacerta	Lac	Słabo widoczna konstelacja nieba północnego po raz pierwszy opisana przez Jana Heweliusz...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin