Wykład II.doc

(48 KB) Pobierz

WYKŁAD II

1. Definicje systemu finansowego

Definicja nr 1: Jest to zbiór rynków i instytucji finansowych, z których korzysta się przy okazji zawierania kontraktów (umów) finansowych oraz dokonywania wymiany aktywów finansowych i ryzyka finansowego.

Definicja nr 2: Jest to mechanizm współtworzenia i przepływu strumieni pieniężnych między niefinansowymi a finansowymi oraz między finansowymi podmiotami ekonomicznymi, w skład którego wchodzą:

               instrumenty finansowe,

               rynki finansowe,

               instytucje finansowe,

               zasady określające sposób funkcjonowania systemu finansowego.

Definicja nr 3: System finansowy jest częścią finansowego (nierealnego) systemu ekonomicznego i obejmuje:

               rynkowy system finansowy,

               publiczny system finansowy.

 

2. Zadanie systemu finansowego

Głównym zadaniem systemu finansowego jest współuczestniczenie w tworzeniu powszechnie akceptowanego środka dokonywania transakcji (czyli pieniądza) oraz umożliwienie jego przemieszczania między niefinansowymi podmiotami ekonomicznymi (gospodarstwami domowymi, przedsiębiorstwami i państwem).

 

3. Funkcje systemu finansowego

FUNKCJA PŁATNICZAsystem fin. powinien zapewniać sprawne działanie mechanizmu rozliczeń transakcji gospodarczych, zwłaszcza kupna towarów i usług

FUNKCJA PŁYNNOŚCIsystem fin. umożliwia i ułatwia zamianę pap.wart i innych aktywów finansowych na gotówkę (pieniądz)

FUNKCJA OSZCZĘDNOŚCI – s.f. umożliwia lokowanie oszczędności, ograniczając różnorakie ryzyko i na atrakcyjnych warunkach (chodzi o zachęcenie do inwestowania w kapitał finansowy)

FUNKCJA AKUMULACJI BOGACTWA (TEZAURYZACJI)system stwarza możliwość akumulowania siły nabywczej, która w danym czasie jest zbędna, a w przyszłości umożliwi pełniejsze zaspokojenie potrzeb.

FUNKCJA KREDYTOWApolega na zapewnieniu nieprzerwanego dopływu kredytów do podm.ekonomicznych w celu finansowania przez nie inwestycji i konsumpcji.

FUNKCJA MINIMALIZOWANIA RYZYKAs.f. powinien zapewnić tworzenie mechanizmów i instrumentów ograniczających oraz zabezpieczających przed ryzykiem finansowym, inwestycyjnym i innymi. S.f. określa również metody zarządzania ryzykiem.

FUNKCJA INFORMACYJNAs.f zapewnia informacje dotyczące parametrów finansowych (ST.%, indeks giełdowy, itp.), które pomagają podm.ekonomicznym podejmować racjonalne decyzje.

FUNKCJA POLITYKI GOSPODARCZEJs.f dostarcza śr.pieniężne niezbędne do realizacji podstawowych celów polit.gospodarczej (głównie do zapewnienia wzrostu gospodarczego, ograniczenia bezrobocia i inflacji).

 

4. Struktura systemu finansowego

•     INSTRUMENTY FINANSOWE to nośniki siły nabywczej albo zobowiązaniajfinansowe (roszczenia) przybierające postać pieniądza gotówkowego, papierów wartościowych, obcych walut. Można je podzielić na instrumenty:

*                charakterze właścicielskim i wierzycielskim,

*                stałym i zmiennym dochodzie,

*                Krótko -, średnio - i długoterminowe,

*                Bezpośrednie i pośrednie,

*                Rzeczywiste i pochodne.

Uogólniając, instrumenty finansowe dzielimy na:

ü    Instrumenty lokowania zasobów pieniężnych (depozyty)

ü    Instrumenty finansowania potrzeb

ü    Instrumenty płatniczo rozliczeniowe (czek, weksel)

ü    Instrumenty pochodne

•     RYNKI FINANSOWE to obszar wymiany kapitału w gospodarce, umożliwiający nieprzerwany przepływ środków pieniężnych między podmiotami ekonomicznymi. Wyróżnia się rynki:

*                Pierwotne i wtórne,

*                Hurtowe i detaliczne,

*                Pieniężne i kapitałowe,

*                Krajowe i międzynarodowe,

*                Kasowe i terminowe.

•     INSTYTUCJE FINANSOWE, czyli takie organizacje, które zajmują się aktywnością na rynku finansowym i mają w swoich aktywach przeważający udział finansowych składników majątkowych. Ogólnie można wydzielić instytucje finansowe:

*                pasywnego pośrednictwa finansowego,

*                aktywnego pośrednictwa finansowego - tworzące instrumenty finansowe i tworzące pieniądz.

ZASADY DZIAŁANIA SYSTEMU - regulują one tryb postępowania poszczególnych instytucji finansowych oraz tryb funkcjonowania instrumentów finansowych. Wyróżnia się zasady:

*                sformalizowane,

*                niesformalizowane.

 

5. Rodzaje systemów finansowych

 

SYSTEM FINANSOWY





KONTYNENTALNY                                                                                                  ANGLOAMERKAŃSKI

(niemiecki)                                                                                    (skoncentrowany na rynku kapitałowym i pap.wart.)

(skoncentrowany na bankach)                                                                                                              (rynkowy)

               (bankowy)

 

Główne cechy sys. bankowego (kontynentalnego, niemieckiego):

*   główną instytucją finansową jest BC i banki komercyjne (s.f. oparty jest na sprawności funkcjonowania sys.bankowego)

*   BC realizuje głównie polit.refinansową

*   instytucje finansowe charakteryzują się niskim stopniem specjalizacji, a banki mają char.uniwersalny

*   mała podatność podatność s.f na innowacje finansowe

*   dominuje zewnętrzne finansowanie działalności przedsiębiorstw (kredyty)

*   głównym instrumentem finansowania działalności gospodarczej jest kredyt, a głównym instrumentem oszczędzania i tezauryzacji są depozyty bankowe

*   giełdy pap.wart. są niewielkie, obroty na nich są małe, własność w spółkach skoncentrowana w rękach 1 (kilku) akcjonariuszy

*   zasady działania systemu określa i jego funkcje realizują instytucje (agencje) państwowe, np.: Pada Polit.Pieniężnej, NBP, KPWiG, KDPW)

 

Główne cechy sys. skoncentrowanego na rynku kapitałowym (angloamerykańskiego):

*   główną instytucją finansową jest GPW oraz instytucje z nią współpracujące, np.: domy maklerskie

*   duże znaczenie finansowania wewnętrznego, a finansowanie zewnętrzne realizowane jest za pomocą anonimowych rynków kapitałowych

*   głównym instrumentem finansowania podmiotów jest kapitał własny (w tym zysk), a głównym instrumentem oszczędzania i tezauryzacji są pap.wart. (np.: akcje, obligacje)

*   banki komercyjne są wyspecjalizowane, rozproszone, przenosząc swoją aktywność na rynki zagraniczne, w ich działalności dominuje krótkoterminowy kredyt

*   instytucje, rynki finansowe są podatne na innowacje finansowe

*   obroty na giełdzie są znaczne, prawie każda firma jest spółką kapitałową o rozproszonym akcjonariacie

*   rynki kapitałowe są zdywersyfikowane

*   zasady działania systemu określone są z ograniczoną ingerencją państwa; są tworzone przez rynek kapitałowy i jego instytucje

 

6. Procesy zachodzące we współczesnych systemach finansowych

ü       Konwergencja systemów finansowych,

ü       Konsolidacje w sektorze bankowo -finansowym,

ü       Świadczenie elektronicznych usług finansowych np. e-banking, m-banking,

ü       Globalizacja operacji finansowych,

ü       Powstawanie konglomeratów finansowych,

ü       Integracja rynków finansowych (giełdy się łączą)

 

7. Destrukcja systemu finansowego - kryzys finansowy

Rodzaje kryzysów finansowych - podział pierwszy:

              finansowe,

              walutowe,

              bankowe.

Rodzaje kryzysów finansowych - podział drugi:

               Kryzysy finansowe na poziomie przedsiębiorstw – powstają na skutek nagłej i masowej utraty płynności finansowej firm, zbyt silnego ich zadłużenia oraz nagłego wzrostu ih kosztu kapitału

               Kryzysy spekulacyjne (na r.kapitałowym) -  powstaje na skutek zastosowania przez wielu uczestników rynku tych samych strategii inwestycyjnych po to, by spekulować jakimś wskaźnikiem giełdowym lub ceną rynkową: powstają wtedy, gdy występuje na rynku przewaga kapitału spekulacyjnego nad długoterminowym

               Kryzysy systemu bankowego – polega na utracie płynności (wypłacalności) wielu uczestników sektora finansowego, głównie banków i innych instytucji z nimi związanych. Kryzys tego typu może przełożyć się na kryzys płatniczy i walutowy kraju, zwłaszcza gdy kapitał zacznie odpływać za granicę.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin