Moja ojczyzna, moja mała ojczyzna. - Kinga Manka.doc

(46 KB) Pobierz
11 maj 2010 r

 

KONSPEKT LEKCJI NAUKI O LITERATURZE DLA KLASY 4

 

Temat: Moja ojczyzna. Mój dom.

 

Szkoła Podstawowa nr 35 w Rybniku - Chwałowicach, klasa 4.

Prowadzący: Kinga Mańka

Samodzielna jednostka lekcyjna

Lekcja wprowadzająca w tematykę związaną z ojczyzną wszystkich Polaków i małą ojczyzną, czyli regionem śląskim.

 

Cele:

-          Poznawcze

 

1.       Uczniowie poznaje pojęcie ojczyzny i malej ojczyzny.

2.       Uczeń potrafi podać pełną nazwę swojej ojczyzny.

3.       Uczeń wymienia i zna symbole narodowe swojego kraju.

4.       Uczeń poprawnie zapisuje rzeczowniki własne.

5.       Uczeń pokazuje na mapie granice swojego państwa, regionu.

6.       Uczeń poznaje słowniki i pracę z nimi.

 

-          Kształcące

 

1.        Kształcenie nawyków poprawnej pisowni oraz ładnego wysławiania się.

2.        Kształcenie postawy patriotycznej związanej z tożsamością narodową i regionalną.

3.        Kształcenie umiejętności pracy w zespole klasowym.

4.        Uczeń analizuje i interpretuje utwór poetycki.

 

-          Wychowawcze

 

1.       Rozbudzenie wyobraźni i kreatywności uczniów.

2.       Dbanie o poprawność ortograficzną i czystość języka ojczystego.

 

Formy pracy:

-          praca jednostkowa

-          praca ze Słownikiem Języka Polskiego i Słownikiem wyrazów bliskoznacznych

-          próba dyskusji

-          praca z mapą

 

Metody pracy:

-          metoda problemowa: pogadanka;

-          metoda podająca: praca z podręcznikiem;

-          metoda poszukująca: rozmowa kierowana;

-          metoda zajęć praktycznych: ćwiczenia z podręcznika;

-          metoda oglądowa: mapa.

 

Środki dydaktyczne:

-          Słownik Języka Polskiego PWN;

-          Słownik Wyrazów Bliskoznacznych PWN

-          notatka z lekcji;

-          mapa fizyczna Polski

-          symbole narodowe: flaga, godło

 

 

 

 

OGNIWO WSTĘPNE

 

Czynności organizacyjne.

Wprowadzenie do tematu. Odczytanie uczniom fragmentu wiersza J. Kasprowicza „Rzadki na moich wargach”.

Rzadko na moich wargach

Niech dziś to warga ma wyzna –

Jawi się krwią przepojony,

Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

Nauczyciel pyta uczniów:

Jakie słowo jest najdroższym wyrazem dla podmiotu lirycznego?

Nauczyciel motywuje uczniów do odpowiadania na pytania poprzez pochwałę trafnie udzielonych odpowiedzi. (czas ok. 5 minut)

 

Podanie tematu lekcji: Moja ojczyzna, moja mała ojczyzna.

 

OGNIWO CENTRALNE

 

Po podaniu tematu lekcji nauczyciel zadaje uczniom pytanie:

1.       Co to jest ojczyzna? – Uczniowie odpowiadają swobodnie w oparciu o wiadomości własne.

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o wyszukanie w Słowniku języka polskiego definicji ojczyzny, tłumacząc przy tym jak korzystać ze słownika. Wraz z uczniami, na tablicy zostaje zapisana definicja słowa ojczyzna.

2.       Jakimi innymi słowami możemy zastąpić wyraz ojczyzna? – uczniowie podają swoje pomysły, które są zapisywane na tablicy w formie schematu.

Kiedy uczniowie wyczerpią wszystkie swoje pomysły nauczyciel prosi o odszukanie hasła „ojczyzna” w Słowniku wyrazów bliskoznacznych. Wszystkie synonimy są zapisane na tablicy za pomocą schematu.

3.       Jakie są symbole narodowe Polski?

4.       Jakie mają one znaczenie dla każdego Polaka?

Uczniowie korzystając z własnej wiedzy odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. Nauczyciel an tablicy zapisuje symbole narodowe i zwraca uwagę na poprawny zapis rzeczowników własnych.

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o wskazanie na mapie granic Polski i pokazanie znanych mu regionów. Pyta uczniów jakie jeszcze znają regiony, szczególnie uwzględniony zostaje Śląsk.

5.       Co znaczy wyrażenie „mała ojczyzna”?

Po udzieleniu przez uczniów odpowiedzi na pytanie nauczyciela, Rybnik i Śląsk zostaje nazwany małą ojczyzną. Nauczyciel zwraca uwagę an pisownię nazw mieszkańców kraju, regionu i miast.

 

(czas ok.20 minut)

OGNIWO KOŃCOWE

 

              Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu.

(czas ok. 10 minut)

              Ustnie zostają sformułowane wnioski:

- Polska – ojczyzna wszystkich Polaków

- mała ojczyzna – mój region, miasto, dom

              Nauczyciel zapisuje na tablicy zadanie domowe i krótko je omawia: Przyniosę na następną lekcję książki, pocztówki, ilustracje o swoim mieście.

              Najaktywniejsi uczniowie nagrodzeni zostają „+”. Pożegnanie uczniów.

 

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin