Charakterystyka akustyczna budynku.docx

(14 KB) Pobierz

Charakterystyka akustyczna budynku

Zapowiadane przez rząd zmiany w przepisach budowlanych dotyczyć będą nie tylko kwestii energetycznych, ale również zmienią funkcjonowanie branży, jaką jest akustyka w architekturze. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia dotyczącego obowiązkowej zawartości projektu budowlanego w skład informacji, jakie należy zawrzeć w projekcie oddawanym do pozwolenia na budowę, wchodzą deklaracje parametrów akustycznych przegród i emisja hałasu wyposażenia technicznego budynku.

W procesie opracowywania charakterystyki akustycznej budynku określa się przedstawione poniżej parametry przegród budynku i oceny klimatu akustycznego:

·         ochrona pomieszczeń w budynku przed hałasem powietrznym i uderzeniowym wywołanym przez użytkowników budynku – przegrody wewnętrzne:

o        ściany: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej,

o        stropy: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej i wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego wzorcowego,

o        drzwi: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej;

·         ochrona przed hałasem zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku – przegrody zewnętrzne:

o        ściany (stropodachy) z oknami: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej,

o        ściany (stropodachy) bez okien w danym pomieszczeniu: wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej;

·         ochrona przed hałasem pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku – emisja hałasu

o        hałas emitowany przez urządzenia wyposażenia technicznego: średni poziom dźwięku, równoważny poziom dźwięku lub maksymalny poziom dźwięku.

Proces opracowania wartości deklarowanych i ich weryfikowania z dopuszczalnymi oraz wszelkie postępowania w przypadkach szczególnych determinują i opisują następujące normy:

·         PN 87/B 02151/02 Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach – Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.

·         PN B 02151 3:1999 Akustyka Budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych.

·         PN EN ISO 717 1 – Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych Izolacyjność od dźwięków powietrznych.

·         PN EN ISO 717 2 – Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych.


Do obowiązków projektanta budynku będzie należało pozyskanie informacji o hałasie otaczającym obiekt, w celu określenia miarodajnego poziomu dźwięku będącego informacją wyjściową dla określenia wymagań izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych. Miarodajny poziom dźwięku można określić metodami analitycznymi lub poprzez pomiary hałasu w miejscu lokalizacji inwestycji. W przypadku projektów budynków powodujących duże zmiany w organizacji ruchu, czego konsekwencją będzie wzrost hałasu, wartość miarodajnego poziomu dźwięku należy oszacować w oparciu o prognozy natężenia ruchu. Dla budynków projektowanych w obszarach obciążonych hałasem lotniczym kryterium parametru izolacyjności akustycznej nie będą zalecenia z Tablicy 5 normy PN B 02151 3:1999, lecz wymaganie nieprzekroczenia poziomu dźwięku w pomieszczeniu przy działaniu hałasu od urządzenia na zewnątrz budynku według kryteriów normy PN 87/B 02151/02.

W procesie realizacji inwestycji charakterystyka akustyczna budynku ułatwi zweryfikowanie, czy obiekt spełnia wymagania założone w projekcie czy nie. Zadaniem do rozwiązania przez projektantów będzie nadzór autorski nad realizacją, gdyż jak wiadomo, wielu inwestorów lubi zmieniać materiały i technologie, nie informując o tym projektanta. Duża swoboda w zamianie materiałów budowlanych podczas realizacji inwestycji może skutkować znaczącą różnicą pomiędzy deklarowanymi przez projektanta wartościami w projekcie a uzyskanymi na obiekcie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin