Podatki+PYTANIA.doc

(310 KB) Pobierz
1

Ogólna charakterystyka systemu podatkowego; podatek od towarów i usług 01.03.2009, 15.03,2009

1. Jakie są kryteria klasyfikacji podatków w systemie podatkowym?

2. Proszę podać następujące pojęcia:

              a. towar

              b. usługa

3. Proszę wymienić i zdefiniować poszczególne czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

4.W jakich przypadkach dochodzi do wyłączenia określonych czynności z opodatkowania VAT?

5.Kto i w jakiej sytuacji staje się podatnikiem podatku od towarów i usług?

6.Jaka jest definicja pojęcia działalność gospodarcza dla potrzeb podatku od towarów i usług?

7. W jakich przypadkach usługi świadczone przez podatnika są wyłączone z pojęcia działalności gospodarczej?

8. Charakterystyka powstawania obowiązku podatkowego:

              a. miejsce powstania obowiązku podatkowego

              b. momenty powstawania obowiązku podatkowego

Podatek od nieruchomości 23.03.2009

9. Scharakteryzuj podatników podatku od nieruchomości

10. Co jest objęte przedmiotem opodatkowania tym podatkiem?

11. Jakie są zasady określenia podstawy opodatkowania w tym podatku?

12. Jakie są rodzaje stawek w podatku od nieruchomości?

13. Przedstaw zasady powstawania:

                            a. obowiązku podatkowego

                            b. zobowiązania podatkowego

14. Charakterystyka zwolnień podatkowych

                            a. przedmiotowych

                            b. podmiotowych

Podatek dochodowy od osób prawnych 19.04.2009

15. Charakterystyka podatników tego podatku – wyliczenie poszczególnych grup podatników wraz ze wskazaniem przykładów dla każdej z tych grup.

16. Zakres przedmiotowy opodatkowania:

                            a. definicje: przychód, dochód, koszt uzyskania przychodu

                            b. przykłady wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu

                            c. co to jest strata podatkowa i jakie są zasady jej rozliczania?

17. Charakterystyka zwolnień podatkowych:

                            a. mających charakter przedmiotowy

                            b. mających charakter podmiotowy

18. Ulgi i odliczenia podatkowe – na jaki cel i w jakiej wysokości maksymalnej mogą być one stosowane?

19. Charakterystyka stawek podatkowych

                            a. rodzaje stawek podatkowych

                            b. wysokość poszczególnych stawek

                            c. przykłady stosowania poszczególnych stawek

20. Rozliczenie podatku

a. miesięczne – w jakim terminie, do jakiego organu podatkowego, jakie składane są dokumenty i ile razy w ciągu roku to następuje

b. roczne – w jakim terminie, do jakiego organu podatkowego, jakie składane są dokumenty i ile razy w ciągu roku to następuje.

 

 

 

Ogólna charakterystyka systemu podatkowego 01.03.2009, 15.03.2009

 

1. Jakie są kryteria klasyfikacji podatków w systemie podatkowym?

 

Rodzaje podatków:

I Kryterium przerzucalności

a)                 pośrednie (podatnicy w pewnych sytuacjach są w stanie przerzucić ciężar podatków na podmiot trzeci i wówczas mamy do czynienia z podatkami, które mają charakter pośredni; Podatki pośrednie:

- podatek od towarów i usług,

- podatek akcyzowy.

Podatnicy tych podatków przerzucają ich ciężar na nabywcę towarów bądź usług nabywanych w obrocie gospodarczym. Przerzucenie odbywa się poprzez podwyższenie ceny sprzedawanego towaru bądź usługi o kwotę podatku. Podatek akcyzowy dotyczy obrotu towarami akcyzowymi np. alkohole, wyrobu tytoniowe, paliwa płynne, wówczas w każdej cenie sprzedawanego wyrobu akcyzowego znajduje się również podatek akcyzowy, który przerzucany jest na konsumentów w momencie nabycia. Podatki pośrednie powodują, że ciężar podatku przerzucany jest na konsumenta, dlatego też chętnie podwyższa się podatki pośrednie gdyż podatnicy, Ci, którzy sprzedają, nie czują ciężaru podatku, czują go tylko konsumenci. W polskim systemie podatkowym podatki pośrednie mają duże znaczenie dla potrzeb budżetu państwa. Rentowność budżetu państwa zależy w dużym stopniu od wpływów z podatków pośrednich, jakimi są: podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)

b)                 bezpośrednie (te podatki nie mają takich możliwości jak pośrednie i nie można przerzucić ciężaru podatków na podmiot trzeci; W tych podatkach nie istnieje możliwość przerzucania ciężaru podatku na podmiot trzeci. Przykładem podatków bezpośrednich są podatki dochodowe:

- podatek dochodowy od osób fizycznych

- podatek dochodowy od osób prawnych

WAŻNE!!! Nie ma podatku od osób fizycznych czy prawnych tylko podatek dochodowy od osób fizycznych czy prawnych. Różnica między tymi podatkami jest duża, bo podatek od osób fizycznych to kiedyś było bykowe.

Zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych jak w podatku dochodowym od osób prawnych ciężar podatku ponoszą bezpośrednio bądź osoby fizyczne bądź osoby prawne, które są zobowiązane do zapłaty należnego podatku.

II Kryterium zjawisk ekonomicznych (zjawiskiem ekonomicznym jest uzyskanie określonego dochodu)

a)                 Podatki dochodowe występują tu:

- podatki od osób fizycznych

- podatki dochodowe od osób prawnych

b)                 Podatki majątkowe (występują tu 4 grupy biorąc pod uwagę zjawiska ekonomiczne występujące u podatnika)

- od posiadanego majątkujest najprostszym podatkiem, gdzie podstawą opodatkowania i przedmiotem jest fakt posiadania określonego majątku; przykładem jest podatek od środków transportu, czyli fakt posiadania przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne środków transportu, samochodów ciężarowych, autobusów, wózków widłowych, rodzi konieczność zapłaty ryczałtowego podatku z faktu posiadania. Sam fakt posiadania majątku rodzi konieczność zapłaty określonej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych określonej kwoty podatku zryczałtowanego. – w przeszłości podatek ten obejmował również samochody osobowe jednak one zostały wyłączone, czyli fakt posiadania samochodu osobowego został wyłączony z zakresu przedmiotowego opodatkowania tym podatkiem i w 1993 roku została wprowadzona ustawa dotycząca podatku akcyzowego od paliwa płynnego – dotyczyło to posiadaczy samochodów osobowych i wówczas gminy utraciły wpływy podatku dotyczącego środków transportu, czyli samochodów osobowych ale poprzez subwencję ogólną Skarb Państwa przekazuje gminom część podatku akcyzowego)

- od przyrostu masy majątku ( np. podatek od spadku i darowizn) Chodzi tu o sytuację gdzie dochodzi do transferu całości lub części majątku jednej osoby fizycznej na rzecz drugiej; SPADEK – całość majątku może być przetransferowana z majątku osoby-spadkodawcy, jeżeli spadkodawca wskaże nam spadkobiercę bez względu na jego skład to majątek nieruchomy jak i majątek ruchomy musi zostać przetransferowany do majątku spadkobiercy. W ten sposób następuje przyrost masy majątku spadkodawcy na rzecz spadkobiercy; przykład: podatek od spadków i darowizn, DAROWIZNA – transfer między żyjącymi podmiotami; osoba fizyczna może przekazać całość lub część majątku za życia wówczas obniża się majątek darczyńcy a powiększa się majątek obdarowanego o tę część, która jest transferowana. To były przypadki powiększenia majątku ale istnieje jeszcze przypadek: ZASIEDZENIE – osoba fizyczna przez okres lat 20 lub 30 zamieszkuje w jakiejś nieruchomości i nie ma właściciela to w wyniku zasiedzenia określonego prawem cywilnym dochodzi do przyrostu masy majątku po stronie osoby, która zasiedziałą nieruchomość.

- od wzrostu wartości majątku ( podatek od nieruchomości) nie mamy takiego typowego podatku w tej chwili, pewne nieznaczne elementy konstrukcji zawiera podatek od nieruchomości, dlatego że w jego konstrukcji w odniesieniu do budowli podstawę opodatkowania stanowi wartość budowli i poprzez przemnożenie przez stawkę procentową wyliczmy ten podatek. Generalnie podatek od wzrostu wartości majątku jest w Polsce planowany

- od wymiany składników majątku (np. podatek od czynności cywilnoprawnych)w przypadku, gdy część składników majątku jest odsprzedawana, pożyczana, dochodzi do wymiany składników majątku. Przykładem jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten dotyczy np. zamiany dwóch lokali mieszkalnych, sprzedaży samochodu, wówczas dochodzi do wymiany składników majątku w zamian za zapłaconą cenę pomiędzy podmiotami zamieniającymi się, pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, wówczas stosując stawkę podatkową pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych.

c) podatki od  wydatków to podatki pośrednie wliczane w cenę towarów, czyli podatki pobierane w związku z określonymi wydatkami, które mogą być dokonywane zarówno przez osoby fizyczne jak i osoby prawne, czy też jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, przykładem podatków od wydatków są podatki pośrednie (podatek w cenie)

III Kryterium konsumpcji

Podatki obrotowe: podatek od wartości dodanej, akcyza – to kryterium kreuje nam podatki konsumpcyjne. Przykładem podatków konsumpcyjnych są podatki obrotowe związane ze sprzedażą, ale są to podatki obciążające konsumenta.

IV Kryterium beneficjenta dochodów

Są to podatki państwowe, samorządowe, federalne

To kryterium jest związane z tym, kto otrzymuje podatki wpłacone przez płatników; podatki państwowe – to te, które zgodnie z przepisami prawa wpływają do budżetu państwa, są to:

- podatek od towarów i usług

- podatek akcyzowy

- podatek dochodowy od osób prawnych

- podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług i podatek akcyzowy zasila 100% budżet państwa. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych w niewielkim stopniu te podatki zasilają budżety gmin, powiatu bądź też województwa i również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej mające siedzibę na terenie powiatu, gminy, województwa i dlatego w niewielkiej części następuje podziała podatków dochodowych od osób prawnych i fizycznych pomiędzy państwem a samorządem.

Podatki samorządowe – w przypadku podatków samorządowych dominują podatki gminne, ponieważ gmina otrzymuje najwięcej wpływów podatkowych

1 podatki gminne:

- podatek od nieruchomości,

- podatek rolny,

- podatek od spadków i darowizn,, który również zasila budżety gmin w Polsce

- podatek dochodowych płacony w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej np. karta podatkowa - jest to zryczałtowane opodatkowanie przychodu uzyskiwanego z prowadzonej na obszarze gminy działalności gospodarczej, czyli zryczałtowane opodatkowanie przy zastosowaniu karty podatkowej)

2 opłaty gminne – nie są podatkami

- opłata targowa – pobierana jest na targach gminnych w związku ze sprzedażą i korzystaniem z targu gminnego tzw. Placowe, gdzie inkasent pobiera od każdego sprzedającego opłatę – jest to typowa opłata skarbowa, która jest daniną publiczną płaconą na rzecz gminy.

- opłata administracyjna – pobiera ją gmina w związku z czynnościami administracyjnymi wykonywanym na rzecz mieszkańców gminy

- opłata klimatyczna – za korzystanie z naturalnych dobrodziejstw gminy

Podatki federalne – niw występują w Polsce, występują w Szwajcarii, podatki płacone na rzecz federacji, USA

V Kryterium cech osobistych i okoliczności dotyczących podatnika

- podatki realne w sposób rzeczywisty dotyczą określonej transakcji czy też umowy. Przykładami podatków realnych będą:

ü      Podatki obrotowe od wartości dodanej, czy też podatek akcyzowy

ü      Również podatki majątkowe są podatkami realnymi gdyż one w sposób rzeczywisty dotyczą sytuacji posiadania majątku

- podatki osobiste

ü      Podatek dochodowy od osób fizycznych

ü      Podatek dochodowy od osób prawnych

ü      Karta podatkowa

ü      Ryczałt ewidencjonowany np. mogą z tego korzystać osoby wynajmujące nieruchomości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podatek od towarów i usług

 

- jest to najważniejszy podatek, jeżeli chodzi o dochodowość budżetu państwa, najważniejszy podatek państwowy.

- przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od 01.05.2004 są przepisami powiązanymi z przepisami, UE czyli mamy mechanizm, iż od 01.05.2004 w odniesieniu do podatków pośrednich, czyli podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego prawem nadrzędnym jest dla systemu polskiego jest prawo unijne

1. Dyrektywy unijne dotyczące podatku id towarów i usług i podatku akcyzowego, a dopiero potem

2. przepisy polskie: ustawa o podatku od towarów i usług i ustawa o podatku akcyzowym

najwyżej stoją

1. Dyrektywy unijne

2. Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ma ono charakter prawotwórczy)

3. Ustawa polska

                           

2. Proszę podać następujące pojęcia:

a. Towar

b. Usługa

 

W sposób odrębny zostały zdefiniowane towary i usługi dla...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin