Konwersatorium z kontroli skarbowej wyklady całość.doc

(523 KB) Pobierz
Kontrola skarbowa – konwersatorium 1

Kontrola skarbowa – konwersatorium 1

 

Wymogi:

Ustawa o kontroli skarbowej z 29.09.1991r,tekst jednolity Dz.U.2004r. nr. 8 poz.65

Ustawa z 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa, tekst jednolity 2005r. nr.8 poz. 60, dział 4 od Art 120, dział 5 od art. 272, dział 6 od art. 281

  Ustawa z 27.06.2003r o utworzeniu wojewódzkich kolegiów Skarbowych, Dz. U. nr 137. poz. 1302 tylko  art. 1

Ustawa z 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, DZ. U. nr.173 poz. 1807 Art. 77-84

 

Organizacja kontroli skarbowej:

W strukturze kontroli skarbowej możemy wyróżnić 3 grupy:

1) organy KS (kontroli skarbowej)

2) jednostki organizacyjne KS

3) osoby wykonujące czynności kontrolne

KS mieści się ściśle w adm. rządowej i nie ma nic wspólnego z jednostkami samorządu terytorialnego ani jednostkami wojewódzkimi administracji rządowej.

 

Organy kontroli skarbowej posiadają prawo wydawania decyzji czyli wszystkie konsekwencje z tym związane.

Kogo zaliczamy do organów KS: 3 grupy

1)       Najwyższy organ –Naczelny Organ KS jt. Minister właściwy do spraw finansów publicznych

2)       Generalny inspektor KS jt. organ wyższego stopnia nad dyrektorami urzędów KS

3)       Najniższy organ – Dyrektorzy Urzędów KS ( podstawowe organy KS działające bezpośrednio w stosunku do osób poddanych KS)

 

ORGANY KS:

Art. 8. 1. Organami kontroli skarbowej są:

  1)  minister właściwy do spraw finansów publicznych jako naczelny organ kontroli skarbowej;

  2)  Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej jako organ wyższego stopnia nad dyrektorami urzędów kontroli skarbowej;

  3)  dyrektor urzędu kontroli skarbowej.

1a. Wyłączenie organu kontroli skarbowej następuje z przyczyn określonych w art. 130 § 1 pkt 1-4, 6-8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

2. Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

3. Dyrektorów urzędów kontroli skarbowej powołuje, spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu, oraz odwołuje minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, z zastrzeżeniem ust. 9.

4. Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie inspektorzy kontroli skarbowej posiadający:

   1)  wyższe wykształcenie magisterskie;

  2)  co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku inspektora kontroli skarbowej.

5. Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.

6. Konkurs polega na przeprowadzeniu postępowania egzaminacyjnego. W toku postępowania egzaminacyjnego sprawdzeniu podlega wiedza niezbędna do wykonywania zadań na stanowisku dyrektora urzędu kontroli skarbowej, predyspozycje i zdolności ogólne oraz umiejętności kierownicze.

7. Konkurs przeprowadza się, jeżeli do konkursu zgłosiło się co najmniej 3 uczestników. W wyniku konkursu wyłania się co najmniej 1 kandydata.

8. Do czasu powołania dyrektora urzędu kontroli skarbowej w drodze konkursu, minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej wyznacza osobę pełniącą obowiązki dyrektora urzędu kontroli skarbowej.

9. W razie braku odpowiedniej liczby uczestników do przeprowadzenia konkursu lub gdy żaden z kandydatów nie uzyska pozytywnej opinii Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej powołuje dyrektora urzędu kontroli skarbowej bez przeprowadzenia konkursu.

10. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, sposób organizowania i tryb przeprowadzania konkursu, szczegółowe wymagania podlegające sprawdzeniu w toku postępowania egzaminacyjnego oraz skład komisji konkursowej, uwzględniając potrzebę sprawnego przeprowadzenia konkursu oraz wszechstronnego sprawdzenia kwalifikacji i predyspozycji osób przystępujących do konkursu.

 

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej (GIKS) posiada funkcje merytoryczne.

Jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra właściwego do spraw finansów publicznych

Dyrektorów Urzędów KS z pośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu powołuje i odwołuje Minister właściwy ds. fin. publ. na wniosek GIKS

Ustawa daje ministrowi prawo ominięcia drogi konkursu jeżeli nie ma odpowiedniej liczby uczestników tegoż konkursu.

W przypadku odwołania organów KS – powołane są poza konkursem osoby którym powierza się pełnienie obowiązków.

Jeżeli konkurs nie przynosi rozwiązania, dopiero wtedy można powoływać dyrektora urzędu KS

Dyrektor Urzędu KS będący org. KS musi spełniać wymóg posiadania uprawnień i pełnienia funkcji Inspektora Kontroli Skarbowej

 

KTO MOŻE BYĆ INSPEKTOREM KS?

Art. 39. 1. Inspektorem może być ten, kto:

  1)  posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich;

  2)  ma nienaganną opinię i nie był karany za przestępstwo z winy umyślnej;

  3)  posiada wyższe wykształcenie prawnicze, ekonomiczne lub inne wyższe o specjalności przydatnej do kontroli skarbowej;

  4)  jest zatrudniony w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w organach administracji podatkowej albo 3-letnią praktykę w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej;

  5)  złożył egzamin kwalifikacyjny na stanowisko inspektora przed komisją powołaną przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.

2. W szczególnie uzasadnionych wypadkach Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej może powołać na inspektora osobę niespełniającą warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.

2a. Inspektorzy podlegają corocznej ocenie kwalifikacyjnej.

2b. Inspektorzy i pracownicy urzędów kontroli skarbowej będący pracownikami służby cywilnej są obowiązani corocznie, w terminie do dnia 15 maja, składać oświadczenia majątkowe wraz z załącznikiem - kserokopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym i jego korekt. Oświadczenie składa się kierownikowi jednostki, w której osoba jest zatrudniona.

2c. Dyrektorzy i wicedyrektorzy urzędów kontroli skarbowej oświadczenia majątkowe składają ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

2d. Do dokonywania analizy danych zawartych w oświadczeniach majątkowych uprawniona jest komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

2e. W zakresie nieuregulowanym w ustawie do oświadczeń majątkowych stosuje się odpowiednio przepisy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określa szczegółowe warunki odbywania praktyki oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych na stanowisko inspektora.

 

Generalny Inspektor KS- zadania i uprawnienia

Art. 10. 1. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej sprawuje nadzór nad działalnością:

  1)  Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych,

  2)  dyrektorów urzędów kontroli skarbowej,

  3)  inspektorów zatrudnionych w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych,

  4)  inspektorów i pracowników zatrudnionych w komórkach, o których mowa w art. 11g ust. 1,

  5)  pracowników wywiadu skarbowego

- w zakresie realizacji zadań określonych w ustawie.

2. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej:

  1)  określa zadania i sprawuje kontrolę urzędów kontroli skarbowej;

  2)  organizuje szkolenia inspektorów, pracowników wywiadu skarbowego oraz pracowników zatrudnionych w komórkach, o których mowa w art. 11g ust. 1;

  3)  organizuje system informacji w urzędach kontroli skarbowej i zapewnia jego współdziałanie z systemem informacji innych instytucji, organizacji państwowych i samorządowych;

  4)  powołuje spośród inspektorów wicedyrektorów urzędów kontroli skarbowej i ich odwołuje;( z pośród inspektorów zatrudnionych w urzędzie)

  5)  upoważnia inspektorów i pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych do przeprowadzania czynności kontrolnych, a także, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o zmianie inspektora lub pracownika prowadzącego czynności kontrolne;

  5a) wydaje decyzje w sprawach określonych w ustawie;

  5b) wydaje wyniki kontroli;

  6)  ustala plany kontroli;(w skali kraju są planami ramowymi i zadaniowymi ustalanymi przez dyrektorów urzędów ks)

  7)  upoważnia inspektorów i pracowników zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej do przeprowadzania czynności kontrolnych poza obszarem terytorialnego zasięgu działania danego urzędu lub w podmiocie, wobec którego na podstawie art. 5 ust. 9c ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych nastąpiła zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników;

  8)  analizuje wyniki działalności kontroli skarbowej i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych propozycje ich wykorzystania;

  9)  uczestniczy w pracach międzynarodowych organizacji i instytucji zajmujących się kontrolą skarbową;

  10) ustala zasady i kryteria dokonywania ocen kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 39 ust. 2a.

2a. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej koordynuje działania w zakresie kontroli, podejmowane przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

3. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej wykonuje zadania określone w ustawie przy pomocy komórek organizacyjnych wyodrębnionych w tym celu w strukturze urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz koordynuje ich prace.

1.       Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej może podawać do wiadomości publicznej zbiorczą informację dotyczącą działalności kontroli skarbowej.

Osobna grupa zadań to współpraca z Komisją Europejską której GIKS przekazuje plany kontroli dotyczące środków Unijnych.

Art. 11. 1. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej kieruje pracą urzędu kontroli skarbowej.

2. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej w szczególności:

  1)  organizuje pracę urzędu kontroli skarbowej i jest przełożonym zatrudnionych w nim inspektorów oraz innych pracowników;

  2)  ustala plany kontroli;

  3)  upoważnia inspektorów i pracowników do przeprowadzenia czynności kontrolnych;

  3a) wydaje decyzje w sprawach określonych w ustawie;

  3b) wydaje wynik kontroli;

  4)  dokonuje, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zmiany inspektora lub pracownika prowadzącego czynności kontrolne;

  5)  może podawać do wiadomości publicznej zbiorcze informacje dotyczące działalności kontroli skarbowej na terenie objętym zasięgiem działania urzędu kontroli skarbowej.

 

Zadania GIKS można podzielić na 2 grupy:

1)       sprawowanie nadzoru

2)       wykonywanie zadań merytorycznych

 

Sprawowanie nadzoru GIKS sprawuje nadzór na wojewódzkimi kolegiami KS     

Art. 1. 1. Tworzy się Wojewódzkie Kolegia Skarbowe, zwane dalej "Kolegiami".

2. Zadaniem Kolegium jest konsolidacja i koordynacja działań w zakresie realizacji na obszarze województwa polityki finansowej państwa, w szczególności polityki podatkowej, celnej i kontrolnej, w tym:

  1)  uzgadnianie działań w zakresie realizacji polityki celnej, podatkowej i kontrolnej;

  2)  koordynacja planów kontroli i ich realizacji, w tym typowanie podmiotów przewidzianych do kontroli;

  3)  uzgadnianie trybu i zakresu wymiany informacji niezbędnych do realizacji zadań Kolegium;

  4)  inicjowanie i opiniowanie rozwiązań w zakresie prawa podatkowego i celnego.

 

3. W skład Kolegium wchodzą:

  1)  dyrektor izby skarbowej;

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin