4236.doc

(50 KB) Pobierz
KONSPEKT DZIENNEGO OŚRODKA PRACY

                                    KONSPEKT DZIENNEGO OŚRODKA PRACY

                                          DLA I KLASY  NAUCZANIA SPECJALNEGO

 

 

 

Temat ośrodka tygodniowego:              Wiosna na łące i polu.

Temat ośrodka dziennego:                     Mieszkańcy łąki – bocian i żaba.

Edukacje:                                                 przyrodnicza, polonistyczna, matematyczna,  

                                                                  muzyczna, plastyczno-techniczna

Czas trwania zajęć:                                5 jednostek metodycznych

Zagadnienia programowe:

·         uczeń w środowisku przyrodniczym; - świat zwierząt, wybrane ekosystemy, ochrona środowiska

·         rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej

 

 

 

Cele operacyjne:    

                                                  Wiadomości – uczeń:

-          zapamięta nazwy omawianych mieszkańców łąki: bocian,  żaba,

-          zna wygląd i odgłosy żaby i bociana,

-          wie, dlaczego wypalanie traw na łące jest szkodliwe dla środowiska

 

                                                Umiejętności- uczeń:

-          rozpozna „muzykę łąki”,

-          przeczyta zdania wyrazowo-obrazkowe,

-          wklei etykiety z nazwą pod prawidłowym rysunkiem

-          zapisze proste zdanie i wyraz bocian,

-          wytnie po linii elementy do pracy technicznej,

-          złoży wg wzoru żabę techniką origami płaskiego-kołowego,

-          pokoloruje rysunek tematyczny w konturach

-          zaśpiewa piosenkę „ Kle, kle boćku...”

-          wyklaszcze rytm refrenu piosenki,

-          rozwiąże proste działania na drzewkach matematycznych,

 

                                                    Postawy:

-          wdrażanie do postawy proekologicznej w trosce o ochronę środowiska,

 

 

Cele rewalidacyjne:

·         doskonalenie percepcji słuchowej podczas rozpoznawania „muzyki łąki”, słuchania wiersza i piosenki

·         doskonalenie sprawności manualnej przez wycinanie, kolorowanie, pisanie

·         usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej  przez udział w zabawie dźwięko-nasladowczej,

·         bogacenie biernego i czynnego słownictwa

 

Metody:                      pokaz, opis, praktycznego działania

Formy pracy:            zbiorowa, indywidualna – jednolita i zróżnicowana

Zasady nauczania:    poglądowości, indywidualizacji, przystępności i aktywnego udziału w

                                    zajęciach oraz stopniowania trudności

                                   

 

 

 

 

Środki dydaktyczne:    karty pracy, nagranie CD utworu pt. „Kle, kle boćku.” , plansza łąki,                          

                                       wiersz pt „Żaba”J. Brzechwy, kolorowy papier, nożyczki, flamaster,

                                       etykiety z wyrazami: żaba, bocian, trawa, kredki

                                      

 

 

                                                   PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

I Zajęcia wstępne:

 

  1. Powitanie. Przygotowanie do zajęć, sprawy bieżące.
  2. Sprawdzenie listy obecności:

·                    samodzielne zaznaczanie obecności przez ucznia

·                    obliczanie obecnych i nieobecnych, prównywanie.

  1. Ćwiczenia kalendarzowe:

·         ustalenie nazwy dnia tygodnia

·         ustalenie nazwy miesiąca

·         zapisanie daty na tablicy prze n-la

  1. Obserwacja, analiza i wyrażenie pogody

·         obserwacja pośrednia ,

·         omówienie najważniejszych symptomów pogody,

·         zawieszenie na tablicy ilustracji – symbolu

  1. Zapis do zeszytu daty oraz symbolu pogody.

 

Ćwiczenia śródlekcyjne. Śpiewanie wraz z pokazywaniem gestów piosenki o pogodzie

„ Deszczyk pada”, „Świeci słonko” (do melodii „Panie Janie”)

 

Nawiązanie do tematu – wysłuchanie „muzyki łąki” – odgłosy owadów

·         Przypomnienie czym jest łąka ( cechy charakt. tego ekosystemu)

 

II Praca poznawcza:

·         Oglądanie przez dzieci planszy umieszczonej na tablicy (pole i łąka),

·         Swobodne wypowiedzi na temat zaobserwowanych elementów ( trawa, strumień, motyl, pszczoła kwiaty/chwasty/, bocian, żaba, ),

·         Obserwacja kierowana – wywieszenie na tablicy ilustracje żaby i bociana, a pod nimi etykiety z nazwami; opis wyglądu bociana i żaby, odżywianie

·         Całościowe czytanie wyrazów żaba i bocian w skojarzeniu z ilustracją.

 

III Ekspresja:

 

Edukacja przyrodnicza-polonistyczna

 

Rozdanie kart pracy –

·         kolorowanie w konturach obrazka tematycznego, (gr I, II, III)

·         wklejanie etykiety z nazwą pod odp. obrazkiem( żaba, bocian, trawa), ( gr I, II)

·         zapis zadania pod ilustracją wg wzoru: To jest łąka.,( gr II)

·         nauka pisania wyrazu bocian ( gr II)

·         opis bociana z podanych wyrazów ( gr III)

 

Przerwa śródlekcyjna. Zabawa dźwiękonaśladowcza „ Bocian i Żaba”

 

Edukacja muzyczna:

 

·         wysłuchanie utworu pt: Kle, kle boćku.”,

 

 

·         nauka na pamięć tekstu piosenki :

 

Kle, kle boćku.

Kle, kle boćku, kle, kle
Witaj nam bocianie
Łąka Ci szykuje
Łaka Ci szykuje
Żabki na śniadanie

Łąka Ci szykuje
Łąka Ci szykuje
Żabki na śniadanie

·         śpiewanie piosenki pt. „ Kle, kle boćku” z podkładem muzycznym

·         wyklaskiwanie i wystukiwanie rytmu refrenu utworu

Edukacja matematyczna

 

·         Rachunek pamięciowy – Przeliczanie elementów na planszy: żaby, bociany, maki, pszczoły ),

·         Przeliczanie liczebności zbiorów i zapis mocy zbioru – gr I

·         Obliczanie działań na drzewkach matematycznych w zakresie 10 – gr II

·         Obliczanie działań na drzewkach matematycznych w zakresie 1000 – gr III









 









  

                             +                                                      -





 

 

Przerwa śródlekcyjna. Śpiewanie piosenki pt. „ Kle, kle boćku”. Naśladowanie poruszania się bociana i żaby.

 

Edukacja plastyczno-techniczna:

 

Wysłuchanie wiersza pt „Żaba” J. Brzechwy

·         Wykonanie żaby techniką origami płaskiego-kołowego,

-          Gr I wykleja z gotowych elementów,

-          Gr II wycina i  składa pod kierunkiem n-la

-          Gr III – odrysowuje elem., wycina i składa samodzielnie wg wzoru

 

Wystawa gotowych prac na gazetce tematycznej.

 

Zajęcia końcowe:

-          przypomnienie, o czym dzisiaj była mowa; dlaczego nie można wypalać trawy na łące?

-   ocena pracy uczniów za zachowanie oraz pracę na lekcji,

-    zaśpiewanie nowopoznanej piosenki,

-    pożegnanie

 

 

 

Kamila Kossowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin