Owocowe rachunki - scenariusz - 5latki.doc

(71 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich

 

 

Opracowanie i prowadzenie :               Krystyna Badowska

Temat kompleksowy:                                          W sadzie i ogrodzie

Temat zajęć:                                                         Owocowe rachunki

 

Cele ogólne:

·        zacieśnianie więzi grupowych, integracja grupy

·        doskonalenie synchronizacji i współpracy półkul mózgowych

·        usprawnianie koordynacji całego ciała i koordynacji wzrokowo-ruchowej,

·        nabywanie przez dzieci doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym,

·        doskonalenie procesów poznawczych – pamięci, uwagi, spostrzegania, porównywania, wnioskowania,

·        rozwijanie kompetencji matematycznych w zakresie posługiwania się liczebnikami w zakresie 6,

·        przygotowanie do nauk czytania rozwijanie percepcji słuchowej,

·        kształtowanie nawyków prozdrowotnych,

·        usprawnianie narządów artykulacyjnych.

 

Cele szczegółowe:

 

·       potrafi bawić się w znaną zabawę i chętnie bierze w niej udział

·       przelicza elementy w zakresie 6,

·       rozpoznaje i nazywa cyfry 1-5,

·       porównuje liczebność zbiorów używając określeń: najwięcej, najmniej, o jeden więcej, o jeden mniej, tyle samo,

·       umie wychwycić układ rytmiczny i dokończyć go,

·       przedstawia układ rytmiczny za pomocą ustalonych ruchów,

·       uważnie słucha wypowiedzi innych – nie przerywa, czeka na swoją kolej wypowiedzi,

·       umie poprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe,

·       bawi się zgodnie z innymi, przestrzega wcześniej ustalonych reguł,

·       potrafi dokonać syntezy sylabowej, logotomowo – fonemowej i fonemowo – logotomowej prostych wyrazów,

·       potrafi wiernie odtworzyć z pamięci znany wierszyk,

·       wie, że aby być zdrowym należy jeść owoce i warzywa,

·       potrafi się wyciszyć, zrelaksować.

 

Środki dydaktyczne:

 

·       muzyka z CD „Podajmy sobie rączki”

·       wiersz „Witaminki”

·       wiersz B. Pająk „Kosz owoców”

·       sylwety drzew i owoców (jabłka, gruszki, śliwki)

·       wizytówki z obrazkami owoców

·       bibułkowe owoce na nitkach

·       muzyka relaksacyjna

·       tekst „Niedźwiadek”

 

 

Przebieg:

 

1.      Zabawa integracyjna „Podajmy sobie rączki”.

              W parach ilustrowanie ruchem piosenki:

 

              Podajmy sobie rączki

              i zróbmy kółka dwa, kółka dwa,

              i brzuszek do brzuszka i buźka do buźki

              i tak do białego dnia.

                            Więc bawmy się, więc bawmy się,

                            zabawa nic nie kosztuje,

                            masz ręce dwie, więc klaśnij w nie,

                            zabawa niechaj trwa.

             

2.      Recytacja wierszyka „Witaminy”.

              Jedz owoce i jarzyny

              w nich mieszkają witaminy

              Kto je sobie lekceważy

              musi chodzić do lekarzy.

 

3.      Ćwiczenia ruchowe wg kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona „Spacer do sadu

·        ćw. na przekraczanie linii środkowej – pajacyk, leniwe ósemki, kołyska

·        ćwiczenia energetyzujące – picie wody, punkty na myślenie

             

              Dzieci wybrały się do sadu, aby sprawdzić, czy owoce już dojrzały. Napiły się wody, żeby nie czuły pragnienia w trakcie spaceru (każde dziecko wypija po małym kubeczku nie gazowanej wody mineralnej). Gdy dzieci znalazły się w sadzie, patrzyły dokładnie czy owoce już dojrzały: patrzyły w lewo, w górę, w prawo, niżej, pokazując sobie wyciągniętą raczka, aby nic nie przeoczyć (w trakcie tego ćwiczenia dzieci wykonują leniwe ósemki). Wysoko na drzewie zobaczyły piękne, dojrzałe jabłka. Zaczęły podskakiwać aby je zerwać (ruchy naprzemienne – ręka prawa w górę i lewe kolano  w górę, pajacyki). Nagle jabłko spadło z drzewa i kołysało się chwile na trawie (dzieci są jabłuszkami, które upadły, wykonują kołyskę). Dzieci podniosły jabłka, zjadły, a że bardzo im smakowały gładziły się po brzuszkach (punkty na myślenie).

 

4.      Zabawa matematyczna „Owocowe rachunki

·        słuchanie wiersza B. Pająk „Kosz owoców”

 

              Nad jesiennym barwnym sadem

              wędrowało słonko złote

              i pytało przedszkolaków:

              - Kto na jabłko ma ochotę?

 

              Dzieci lubią jeść owoce,

              choć są jeszcze małe,

              więc do sadu się wybrały

              po jabłka dojrzałe.

             

              Gdy 2 jabłka były w koszu

              śliwa zaszumiała

              i do kosza przedszkolakom

              3 śliweczki dała.

 

              Ciężki koszyk z owocami

              dzieci niosły z sadu,

              a tu grusza 1 gruszkę

              zrzuciła im na dół.

 

·        rozmowa na temat treści wiersza,

·        „zrywanie” sylwet owoców z drzew i „wkładanie” do koszyka (narysowana pętla) wg treści utworu,

·        przeliczanie poszczególnych owoców i dobieranie odpowiednich cyfr,

·        określanie, których jest najwięcej, najmniej, o ile więcej, o ile mniej,

·        przeliczanie owoców: ile jest razem, ile jest np. jabłek i gruszek, śliwek i jabłek itd.

                           

5.      Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.

              Dzieci stoją w kole. Losują wizytówkę z obrazkiem owocu. N. mówi np. „Robię sałatkę z jabłek i śliwek”, a dzieci mające takie owoce zamieniają się miejscami. Na hasło „Sałatka owocowa” zamieniają się miejscami wszystkie dzieci.

 

6.      Ćwiczenia słuchowe wg glottodydaktyki   Bronisława Rocławskiego „Jaki to owoc?

·        synteza sylabowa (składanie wyrazów z sylab): gru – szka, jabł – ko, śliw - ka

·        synteza  logotomowo – fonemowa (dzielimy wyraz na dwie części,odcinamy” ostatnią głoskę – nie ma znaczenia czy jest to  samogłoska czy spółgłoska): gruszk – a, śliwk – a, jabłk - o

·        synteza  fonemowo – logotomowa ( „odcinamy” pierwszą głoskę): j – abłko, g – ruszka,
ś – liwka.

 

 

 

7.      Zabawa dydaktyczna Owocowe rytmy

·        kontynuowanie podanego rytmu np. jabłko, gruszka, śliwka…; jabłko, jabłko, śliwka, śliwka, gruszka, gruszka itp.

·        przekładanie z jednej reprezentacji na drugą – wyklaskiwanie, wytupywanie, podskakiwanie,

·        układanie przez dzieci własnych rytmów i dobieranie do nich ruchów.

 

8.      Ćwiczenia oddechowe „Jesienny wietrzyk w sadzie” – dmuchanie na bibułkowe owoce zawieszone na nitkach.

 

9.      Zabawa słowna „Tak czy nie”

              N. mówi zdania, a dzieci odpowiadają tak, jeżeli zdanie jest prawdziwe lub nie, jeśli zdanie jest fałszywe. Przykłady zdań:

 

              Gruszki rosną na śliwie

              Jabłka są niebieskie

              W sadzie rosną drzewa owocowe

              Kompot gotuje się z owoców

              Szarlotkę robi się z gruszek

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin