Czyszczenie podłogi z desek(1).rtf

(4 KB) Pobierz

Czyszczenie podłogi z desek

BIAŁĄ PODŁOGĘ Z DESEK myje się gorącą, mydlaną wodą. Brudną wodę zbiera się gąbką i podłogę dwukrotnie płucze. Do pierwszego płukania dodaje się trochę chlorku (6g na 1l wody) rozpuszczonego w wodzie; do drugiego - 1 łyżkę stołową amoniaku na 1l wody.

Jeśli jest to pierwsze sprzątanie po remoncie, a podłoga została pochlapana wapnem czy gipsem, dobrze jest przed myciem posypać ją sporą ilością wilgotnych trocin i wyszorować ryżową szczotką. Podłogę miękką, z desek świerkowych lepiej szorować szczotką ryżową owiniętą w miękką szmatę. Gdyby po szorowaniu i po zgarnięciu trocin pozostały jeszcze plamy, zdrapujemy je kawałkiem świeżo przekrajanego szkła (uważając, aby się nie skaleczyć!).

Jeżeli będziemy chcieli białą podłogę pastować, lepiej natrzeć ją uprzednio 2-3 krotnie gorącym lnianym pokostem lub zaciągnąć dwukrotnie ciepłym amoniakiem. Po całkowitym wyschnięciu wcierać bezbarwną pastę i froterować jak parkiet.

PODŁOGA Z DESEK MALOWANYCH FARBĄ OLEJNĄ jest łatwa w konserwacji, podobnie jak lakierowany parkiet. Przeciera się ją po prostu lekko zwilżoną szmatką. Nie jest ona jednak tak ładna jak parkiet czy nawet pastowane i froterowane białe deski. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby przywrócić deskom ich naturalny kolor. Przed kilku laty był w handlu doskonały środek pod nazwą "Antyfarbina". Ponieważ trudno go obecnie dostać, trzeba niestety posługiwać się sodą żrącą, którą można nabyć w sklepach z artykułami malarskimi. Przed przystąpieniem do zmywania powinno się usunąć z pomieszczenia wszystkie meble, ponieważ soda pozostawia trwałe ślady i odbarwia. Sodę ostrożnie rozpuszcza się w gorącej wodzie i tym roztworem zwilża obficie całą podłogę, pozostawiając go na 5-10 min., aby farba na deskach zmiękła. Następnie należy szorować ostrą, ryżową szczotką na kiju i natychmiast spłukiwać czystą, ciągle zmienianą wodą. Soda jest środkiem mocno żrącym, więc konieczne jest "uzbrojenie się" w gumowe rękawice i kalosze. Trzeba przy tym uważać, aby nie chlapnąć roztworem, np. na gołą rękę, gdyi grozi to dotkliwym poparzeniem. Kiedy znikną już wszystkie ślady po farbie, podłogę szorujemy gorącą mydlaną wodą, postępując tak jak przy białej podłodze.

Deski podłogowe układane są na ogół na tzw. wpust i początkowo ściśle do siebie przylegają. Kiedy się zeschną, powstają szpary. Jeśli są niewielkie, wystarczy zalepić je mieszaniną kitu i trocin oraz wyrównać nożem. Z dużymi szparami jest więcej kłopotu. Trzeba wówczas kupić cienkie, sosnowe listewki, odpowiednio je przyciąć i wpasowywać w szpary. Potem całość wyrównuje się hebelkiem, aby listewki nie wystawały.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin