metrum.odt

(16 KB) Pobierz

 

Rozpoznawanie metrum wiąże się z wprowadzeniem akcentu na pierwszą wartość w takcie. Na początku stosuję ćwiczenia do rozpoznawania słucho- 

                                                      2     3   4

wo, o prostym rytmie w metrum 4 ,  4 ,  4.   Następnie zadaniem dzieci jest podskoczyć, wyrzucić dłonie do góry itp., kiedy słyszą głośniejszy dźwięk. Po takich wstępnych ćwiczeniach można przejść do zabaw ruchowych np.:

„Poznaj swoje metrum”

 

Dzieci podzielone są na trzy grupy. Pierwsza grupa ma poruszać się wtedy, gdy usłyszy dowolny rytm grany na „dwa”. Druga grupa – rytm na „trzy”. Trzecia grupa – rytm na „cztery”. Nauczyciel gra krótkie tematy rytmiczne, zmieniając je przy kolejnym powrocie do każdego rodzaju metrum. Kolejne grupy po rozpoznaniu „swojego” metrum poruszają się swobodnie po sali w usłyszanym rytmie, realizując go w dowolny sposób (krokami, ruchami całego ciała).

„Dopasuj się”

                               2      3     4

Nauczyciel pokazuje na kartonach metrum    4     lub     4    lub    4

 

Zadaniem dzieci jest wykonywać te same ruchy lecz w metrum podanym przez nauczyciela. Na pierwszą wartość klaszczą, a na pozostałe wartości wykonują inne czynności np. na 1 klaszczą, na 2, 3, 4 podskakują.

Celem tych zabaw jest rozwinięcie wyczucia metrum, spostrzegania i dokładności w liczeniu w pamięci.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin