NALEWECZKI.odt

(18 KB) Pobierz

 

nalewka mandarynkowa 
leżakuje 2 miesiące. Przepis jest jednak tak genialny, że i tak warto go zrobić. 
Z 1/2 kg mandarynek zdjąć skórki, środek sobie zjeść, a skórki włożyć do piekarnika i ususzyć (50'C powinno wystarczyć). Skórki włożyć do dużego słoika i zalać 1/2 l spirytusu. Odstawić na dwa dni. Potem zlać do butelki. Z jednej szklanki wody i 200g cukru przygotować syrop (rozpuścić na małym ogniu). Do syropu wlewać strumieniem naszą zaprawę i dokładnie mieszać. Zlać nalewkę do czystych butelek i odstawić na 2 miesiące. Nie potrząsać butelką, bo zmętnieje! Na smak to nie wpłynie (smakuje obłędnie), ale na wygląd wpłynie. PO dwóch miesiącach nalewkę ostrożnie zlać do karafek, względnie przefiltrować przez watę, żeby na wacie został osad. 

 

nalewka cytrynowo- kawowa 
Dorodną cytrynę wyszorować pod gorącą wodą. Naszpikowac ją ziarenkami kawy (15-20). Włożyć do słoja, zasypać 1/2 szklanki cukru i zalać 1/4 litra wódki albo spirytusu, co kto lubi. Odstawić w ciemne miejsce na miesiąc. Przez pierwsze dni często potrząsać słojem, dopóki cukier się nie rozpuści. 
Po miesiącu zlać nalewkę i wedle gustu rozcieńczyć (oczywiście po dolaniu spirytusu zyska na mocy, po dolaniu wody straci; można sobie w ten sposób regulować proporcje mocy i smaku). Wyjściowy nalew jest bardzo esencjonalny, więc spokojnie można zwiększyć jego objętość. 
 

nalewka świąteczna korzenno- porterowa 
Świąteczna na korzeniach z porterem 
ZAPRAWA - 200 ml spirytusu 60%, 2 laski wanilii, 4 dag rodzynek, kawałek cynamonu 1-2 cm, 5 goździków, 1/4 gałki muszkatołowej. 
Cynamon, gałkę i goździki utłuc w moździerzu. Rodzynki opłukać i osączyć. Rodzynki i wanilię posiekać i wraz z przyprawami zalać spirytusem. Odstawić na dwa tygodnie, przez ten czas często wstrząsać. Po dwóch tygodniach przefiltrować do czystej butelki. 
Dostaje się 150 ml zaprawy, co wystarcza na jakieś 10 l nalewki. Zaprawa ma zapach najpiękniejszych perfum i moim zdaniem aż żal ją marnować na nalewkę Smile. Trzeba ją przechowywac w ciemności, szczelnie zamkniętą. 
Do dużego garnka wlać butelkę porteru, podgrzać do około 80 stopni (ale nie zagotować), dodać 50 dag cukru i 7,5 miodu. Mieszając doprowadzić do wrzenia (BARDZO się pieni!!!). Gotować kilka minut, zbierając szumowiny i pianę. Zdjąć garnek z ognia, wlać drugą butelkę porteru i 30 ml zaprawy. Potem, cały czas mieszając, wlewać powoli 0,75 l spirytusu 96% i 0,25 l wódki. Po ostudzeniu można od razu pić. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin