semquiz 09-2.doc

(90 KB) Pobierz
1

1.              Jaka jest hybrydyzacja poszczególnych atomów w:

              b.              allenie CH2=C=CH2 (1)

              c.              aldehydzie o wzorze CH3C≡CCHO (1)

              d.              karbokationie allilowym CH2=CH–CH2+ (1).

 

2.              W poniższych strukturach dorysuj wolne pary elektronowe i sprecyzuj na jakich               orbitalach się one znajdują. (3)

3.              Jaka jest hybrydyzacja i kąty wokół zaznaczonych atomów? (3)

4.              Kwas maleinowy posiada moment dipolowy, ale dla związku o zbliżonej strukturze –               kwasu fumarowego – moment dipolowy jest równy zeru. Wyjaśnij. (2)

6.              Który ze związków w poniższych parach ma wyższą temperaturę wrzenia? Wyjaśnij. (3)

              a. CH3CH2OCH3 czy CH3CH(OH)CH3

              b. heksan czy 2,3-dimetylobutan

              c. CH3I czy CH3OH

7.              Do podanych poniżej związków dorysuj wolne pary elektronowe i określ na jakich               orbitalach się one znajdują. (3)

8.              Jaka jest hybrydyzacja zaznaczonych atomów węgla w dynamicynie A. (2)

 

9.              Dorysuj do poniższej struktury brakujące pary elektronowe (1). Określ hybrydyzację               poszczególnych atomów węgla i azotu oraz rodzaje wiązań pomiędzy atomami cząsteczki               (1). Wskaż parę elektronową (podaj krótkie wyjaśnienie):

              a.              o najwyższej energii; (1)

              b.              trzecią pod względem energii. (1)

 

10.              Narysuj strukturę orbitalową i podaj hybrydyzację oraz kąty dla grupy funkcyjnej w               acetonitrylu (CH3CN). (2)

11.              Narysuj diagram poziomów energetycznych dla obojętnej cząsteczki HeH. (2) Wyjaśnij               czy ta cząsteczka jest trwała. (1)

12.              Dlaczego fluorometan (m = 1.81 D) ma mniejszy moment dipolowy od chlorometanu (m               = 1.87 D) mimo, że fluor jest bardziej elektroujemny od chloru? (2)

13.              Które z poniższych związków tworzą wiązania wodorowe między swoimi cząsteczkami, a które mogą tworzyć takie wiązania z wodą? (4)

              a. (CH3CH2)2NH              b. CH2=CH–CH2CH3  c. CH3CH2COOH  d. CH3CH2CHO

14.              Spośród poniższych form rezonansowych jedna jest nieprawidłowa. Znajdź ją i wyjaśnij               na czym polega nieprawidłowość. (3)

15.              Ułóż w kolejności od najniższej do najwyższej energii orbitale molekularne p propenalu               przedstawione w postaci rysunkowej poniżej. Które z nich są wiążące, a które               antywiążące? Wskaż orbital HOMO i LUMO. (4)

 

16.              Wyjaśnij dlaczego cykloheksyn jest bardzo nietrwałym związkiem. (2)

17.              Jaki rodzaj wiązań może się tworzyć przez nakładanie się orbitali s i p? Które z nakładań               orbitali  będzie bardziej efektywne: 1s + 2p czy 1s + 3p? Podaj wyjaśnienie. Dlaczego siła               wiązania maleje w szeregu HF > OH > NH > CH? (3)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin