QUIZ O ŚWIĘTYCH.doc

(160 KB) Pobierz
QUIZ O ŚWIĘTYCH

QUIZ O ŚWIĘTYCH

 

Brat Albert

 

 

 

5ptk.

Mówią o nim „Dobry jak chleb”. Urodził się 20 sierpnia 1845 r w Igołomi k/Miechowa. Był najstarszym synem Wojciecha i Józefy. Zmarł 25 grudnia 1916 r. Kanonizował go Jan Paweł II w 1989 r. Obecnie jego ciało spoczywa w kościółku Ecce Homo na krakowskim Pradniku.

 

 

3 ptk.

Był malarzem. Jego przyjaciółmi byli: Stanisław Witkiewicz, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski. Namalował obraz Ecce Homo i  Zachód słońca. Walczył w powstaniu styczniowym, w którym stracił noge. Później musiał się udać na emigrację.

 

 

 

 

1 ptk.

 

 

Wraz z namalowaniem obrazu Ecce Homo w jego wnętrzu nastąpił przełom. Wstąpił do Zakonu Ojców Jezuitów. Po roku zrezygnował z powodu depresji. Spokój odnalazł dopiero w regule św. Franciszka z Asyżu. W 1884 r. osiadł w Krakowie, przy ulicy Basztowej 4, gdzie dalej malował, ale zaangażował się coraz bardziej w opiekę nad nędzarzami i bezdomnymi. Po pewnym czasie porzucił całkowicie malarstwo, poświęcając się pomocy ubogim. Zamieszkał w ogrzewalni miejskiej przy ul. Skawińskiej na Kazimierzu razem z bezdomnymi, alkoholikami.

Karol Wojtyła napisał o nim sztukę „Brat naszego Boga”. Jest założycielem zakonu, który wziął nazwę  od jego imienia zakonnego.

 

Jadwiga Królowa

 

 

 

 

5 ptk

 

Była kobietą wysokiego wzrostu, jasnowłosą, ponoć wielkiej urody. Jej matka miała na imię Elżbieta a ojciec Ludwik. Znała świetnie 5 języków: polski, węgierski, łacinę, niemiecki i włoski. Gorąco kochała Chrystusa ukrzyżowanego. Jako pokorna służebnica Boga, pełna roztropności i mądrości, służyła ziemskiemu Królestwu Chrystusa. Dla chorych zakładała szpitale, biednym nie szczędziła pomocy. Głębia jej życia wewnętrznego znajdowała wyraz w ofiarnej służbie każdemu potrzebującemu. Była przykładem harmonii modlitwy i czynu. Fundowała wiele nowych kościołów, uposażając już istniejące klasztory.

 

 

 

3ptk

Urodziła się na Węgrzech w mieście Buda. Była księżniczką z dynastii Andegawenów. 15 czerwca 1378 została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z dynastii Habsburgów. Wiosną 1384 przybyła z Węgier do Polski, gdzie 16 października tego roku w Krakowie została koronowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę na króla Polski. Ze względu na obowiązki wypływające z funkcji króla, które na nią spadły, musiała zerwać zaręczyny z Wilhelmem i zgodziła się wyjść za mąż za o wiele starszego od niej mężczyznę. Na swoim dworze skupiła elitę intelektualną Polski.

 

 

 

1 ptk

 

W 1399 roku urodziła córkę Bonitację, której ojcem chrzestnym został papież. Dziecko żyło kilka dni i zmarło. Po nim zmarła królowa. W testamencie zapisała swój majątek Akademii Krakowskiej. Kiedy w latach 80. XX wieku otworzono jej grobowiec, znajdujący się w Katedrze Wawelskiej, stwierdzono, że istotnie klejnoty grobowe wykonane były ze skóry i drewna. Po śmierci jej osobę otoczono kultem i podjęto próby kanonizowania, ale błogosławioną Kościoła katolickiego została dopiero w 1987 roku, a 8 czerwca 1997 Jan Paweł II, podczas mszy na błoniach w Krakowie, ogłosił ją świętą.

 

 

 

Maksymilian Maria Kolbe

 

5 ptk

Jego prawdziwe imię to Rajmund. Urodził się 8 I. 1894 roku w Zduńskiej Woli. Wychował się w Łodzi, a potem w Pabianicach. Jego ojciec pracował w fabryce a matka była położna. W 1906 r. w kościele św. Mateusza w Pabianicach Rajmundowi ukazała się Najświętsza Maryja Panna, trzymająca w ręce złotą i czerwoną koronę. Zapytała go, którą chce, dając do zrozumienia, że czerwona oznacza męczeństwo, a złota chwałę. Młody Rajmund nie wahał się długo - wybrał obie. Dalsze życie w pełni potwierdziło ten wybór. Interesował się matematyką i fizyką – w roku 1915 w urzędzie patentowym złożył szkic "Eteroplanu", aparatu umożliwiającego podróż w kosmos – był to projekt pojazdu międzyplanetarnego, opartego na zasadzie trójczłonowej rakiety nośnej

3 ptk

W 1907 r. Rajmund rozpoczął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, w 1910 rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów. Studiował w Krakowie i Rzymie. Uzyskał doktorat z teologii i filozofii. Przebywając w Rzymie założył wraz z kolegami w 1917 r. stowarzyszenie osób świeckich Rycerstwo Niepokalanej, zajmujących się apostolstwem pod znakiem Maryi. Wydawał tez miesięcznik o nazwie Rycerz Niepokalanej.

1.ptk.

W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor Niepokalanów. W latach 1931-1935 prowadził działalność misyjną w Japonii. Potem wrócił do Polski.

W czasie II wojny został aresztowany i  przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, który trzy lata później, 25 października 1944 został zwolniony z obozu. zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny - fenolu . został beatyfikowany 17 października 1971 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982.

 

Stanisław biskup

 

 

5 ptk.

Pochodzenie i data urodzin świętego nie są znane. Według tradycji uznaje się, że urodził się 26 lipca 1030 w Szczepanowie. Jest szczególnie czczony w kościele na Skałce w Krakowie.

 

 

 

3 ptk.

Zginął śmiercią męczeńską w 1074r. . Przekazy podają różne powody tej śmierci: Pierwsza wersja pozostawiona przez Wincentego Kadłubka mówi, że stanął w obronie niewiernych żon rycerzy walczących na wyprawie kijowskiej, które król rozkazał okrutnie ukarać, mimo iż ich mężowie im przebaczyli. Król rozkazał swoim sługom zabicie świętego w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy świętej, a gdy ci nie chcieli sam własnoręcznie zamordował świętego.

Druga teza mówi, że przyczyną śmierci męczeńskiej świętego był spór o władzę w państwie  polskim. Święty reprezentował inną frakcję polityczną - przeciwną królowi, a pochlebną interesom wielkich feudałów oraz cesarzowi niemieckiemu Henrykowi IV i królowi czeskiemu Wratysławowi.  Święty został za zdradę króla skazany na śmierć przez poćwiartowanie członków.

1 ptk

Był biskupem krakowskim. Zginął z ręki króla Bolesława Śmiałego. Jest patronem Polski..

 

 

 

 

Faustyna Kowalska

 

5 ptk.

Urodziła się 25 sierpnia 1905 w Głogowcu koło Łodzi i otrzymała na imię Helena. Nie skończyła nawet trzech klas szkoły powszechnej. W 1921 rozpoczęła pracę u zamożnych rodzin, jednak w jej sercu rodziło się pewne pragnienie…

 

 

 

3 ptk.

W 1924 opuściła dom rodzinny i udała się do Warszawy, by tam wstąpić do jakiegoś klasztoru. Wstąpiła do Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Jeszcze w tym samym miesiącu chciała opuścić to Zgromadzenie, gdyż wydawało jej się, że ma tam zbyt mało czasu na modlitwę. Pozostała jednak i przez trzynaście lat pełniła obowiązki: kucharki, ogrodniczki i furtianki. Bogactwo życia wewnętrznego i niezwykłość jej doświadczeń duchowych stanowiła poważny problem dla jej spowiedników. Na polecenie jednego z nich, ks. Michała Sopoćki zaczęła prowadzić szczegółowy zapis swoich przeżyć.

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin