Silnik energooszczędny.doc

(120 KB) Pobierz
Mateusz Jaworski

Mateusz Jaworski                                                                                                                       11.10.2009 r.

W.A.-5.1.

 

 

NEMAR

Napędy elektryczne maszyn i robotów

 

Praca domowa 1

 

Temat: Oszczędny napęd elektryczny

 

Napęd elektryczny jest to zespół działających ze sobą elementów elektrycznych oraz mechanicznych, których zadaniem jest przetworzenie energii elektrycznej na energię mechaniczną w różnej postaci (moment, prędkość kątowa, ruch postępowy itp.) Składa się on w uproszczonym schemacie z :

 

1.      Układ zasilający

2.      Silnik elektryczny

3.      Układ sterowania

4.      Urządzenie pędne

 

Głównym elementem jest silnik elektryczny. To on odpowiada za przetworzenie energii elektromotorycznej w całym procesie. Moment obrotowy powstaje w silniku elektrycznym w wyniku oddziaływania pola magnetycznego i prądu elektrycznego (siła elektrodynamiczna). Na przestrzeni czasu powstały różnego rodzaju silniki stworzone konkretnie do odpowiednich celów. I tak mamy silniki:

 

a)      prądu stałego (samowzbudzalne i obcowzbudzalne)

b)     prądu przemiennego (jednofazowe, trójfazowe, zasilane obustronnie)

 

Jednak patrząc z perspektywy sprawności i poboru energii wyróżniamy dwa typy silników, konwencjonalne i energooszczędne. Różnica pomiędzy tymi rodzajami silników jest w nowoczesnej konstrukcji, zastosowaniu w procesie produkcji komponentów wyższej jakości, większej ilości materiałów czynnych, tzn. miedzi i stali elektrotechnicznej oraz bardziej precyzyjne wykonanie sprawiają, że silniki energooszczędne charakteryzują się lepszymi parametrami eksploatacyjnymi. Do kolejnych zalet silników energooszczędnych należą:

 

1) wyższa sprawność energetyczna,

2) niższa awaryjność,

3) cichsza praca.

4) większa przeciążalność

 

Silniki te pobierają mniej energii od silników standardowych o porównywalnych mocach znamionowych, dzięki czemu lepiej znoszą przeciążenia i mogą być trwale obciążane mocą wyższą od znamionowej. Silniki energooszczędne, dzięki mniejszym drganiom i niższym przyrostom temperatur podczas pracy, są bardziej niezawodne od standardowych, co zmniejsza prawdopodobieństwo awarii. Hałas powodowany przez pracujące silniki energooszczędne, w porównaniu do silników standardowych, jest niewielki, nie ma więc potrzeby stosowania kosztownych ekranów akustycznych, co często jest konieczne w przypadku silników standardowych o dużych mocach. Konstrukcja silników energooszczędnych powoduje, że ich ceny są wyższe o około 30% do cen silników standardowych, jednakże większa niezawodność i wyższa sprawność energetyczna silników energooszczędnych pozwalają na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji, przez co wyższe nakłady na zakup urządzeń zwracają się już po krótkim okresie ich użytkowania.

 

 

  Silnik energooszczędny firmy Baldor (przykładowa budowa)

 

 

 

Główną zaletą kupna silnika energooszczędnego lub wymiany jest ze inwestycja ta w zależności od zastosowania zwróci się w przeciągu kilkuset godziny pracy silnika. Ważna sprawa jest to aby dobrze dobra moc silnika do obciążalności gdyż straty energii są wtedy mniejsze.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin