3.doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI PLASTYCZNEJ

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  Z  ZAKRESU  EDUKACJI  PLASTYCZNEJ

DLA  KLASY  II

 

 

 

Imię i nazwisko prowadzących: Ewelina Pawlik, Marzena Drobina

 

Data zajęć: 12. 03. 2010r.

 

Temat bloku: Wielkanoc

 

Temat zajęć: Wielkanocne zwyczaje- kolorowe pisanki

 

Cele główne:

-poznanie nowych technik plastycznych: malowanie plasteliną, stemplowanie różnymi materiałami,

- rozwijanie wrażliwości estetycznej i sprawności manualnej.

 

Cele szczegółowe: uczeń:

- uważnie słucha wiersza i poprawnie odpowiada na pytania dotyczące utworu,

- potrafi wymienić, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole,

- estetycznie wykonuje pracę plastyczną,

-odpowiednio dobiera kolory plasteliny i materiały do stemplowania,

- odczuwa radość z wykonanej pracy,

- w kulturalny sposób potrafi wyrazić opinię na temat prac innych dzieci.

 

Metody:

- słowna: wysłuchanie wiersza i rozmowa na temat jego treści, ocenianie prac innych dzieci,

-czynna: wykonanie pracy plastycznej,

- oglądowa: oglądanie wzoru pracy plastycznej i ocena prac kolegów.

 

Formy:

-zbiorowa: słuchanie wiersza, rozmowa, ocena prac,

- indywidualna: wykonanie pracy plastycznej.

 

Środki dydaktyczne:

kartki A4 z szablonem pisanki, plastelina, różne materiały do stemplowania, np. klocki, makaron.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel czyta wiersz H. Łochockiej „ Na wielkanocnym stole”. Dzieci uważnie słuchają utworu, następnie poprawnie odpowiadają na pytania nauczyciela:

- Które z potraw i ozdób rozmawiają ze sobą w wierszu i na jaki temat?

- Jakie inne potrawy i ozdoby znajdują się zazwyczaj na wielkanocnym stole?

 

H. Łochocka „ Na wielkanocnym stole”
Wpadł wesoły promyk,
Utkany ze złota,
W lukrowany, biały boczek
babę połaskotał.
A że miała baba
Dużo drożdży w sobie,
Chęć ją wzięła, by się ruszyć
I do tańca pobiec.
-Mój śliczny baranku,
Bielutki, kochany,
Wykrzesz iskrę kopytkami
I pójdź ze mną w tany.
- Miła pani babo,
Tańczyłbym z ochotą,
Lecz się boję, że mi z rożków
poodpada złoto.
- Może ty zajączku?
- Ja nie umiem, babko,
Zaraz na nos się przewracam,
Kiedy machnę łapką.
-A wy, pisaneczki,
Kraszanki barwione,
Czy nie chcecie się poturlać
W tę lub w tamtą stronę?
- Jakże my możemy
Z tobą, babo, hasać,
Kiedy nas objęła kręgiem
Imć pani kiełbasa?
- Hej, gdy nikt do tańca nie jest tu gotowy,
Z tobą sobie potańcuję,
Listku borówkowy!

 

2. Nauczyciel demonstruje sposób wykonania pracy plastycznej: jak malować plasteliną i jak stemplować na plastelinie, następnie rozdaje każdemu dziecku gotowy szablon pisanki. Dzieci przechodzą do stolików. Wykonują pracę plastyczną, malują plasteliną narysowaną pisankę, następnie na takiej powierzchni stemplują ozdobny wzór klockami, makaronem, itp.

 

3. Po wykonaniu prac nauczyciel przypina je na tablicy. Każde dziecko ma jedną gwiazdkę, przypina ją obok pracy, która mu się najbardziej podoba i uzasadnia swój wybór.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin