Oznakowanie etykiet piwa.docx

(13 KB) Pobierz

Oznakowanie etykiet piwa

Generalnie piwo klasyfikuje się ze względu na rodzaj użytych drożdży, a raczej na sposób w jaki przeprowadzają one fermentację. 
Wyróżnić tu można fermentację górną i dolną.

Fermentację górną przeprowadzają drożdże S. cerevisiae unoszące się na powierzchni piwa. Proces zachodzi w temperaturze 15-25°C.

Fermentacja dolna inaczej nazywana jest fermentacją zimną przeprowadzaną przez S. uvarum. Zachodzi w temperaturze 5-13°C i kończy się opadaniem drożdży. 
Jeśli drożdże przefermentują cały cukier dostępny w brzeczce to powstałe piwo tolager. Jest ono klarowniejsze i lżejsze niż ale.

Najważniejsze piwa fermentacji górnej to: 
Stout - rodzaj piwa górnej fermentacji, które powstało w XVIIIw. w Irlandii. Pomimo, że jest wiele marek produkujących piwo typu stout, prawie wszyscy utożsamiają je z irlandzkim Guinnessem. 
Ale - piwo wywodzące się z wysp brytyjskich. W średniowieczu nie stosowano w jego produkcji chmielu. Obecnie chmiel jest stosowany w produkcji ale. Bitter jest jedną z odmian ale, która jest pozbawiona słodyczy.
Porter - spokrewniona ze stoutem gorzka odmiana piwa 
Piwo pszeniczne - w skład zacieru wchodzi 50% lub więcej słodu pszennego. Najsłynniejszym i najbardziej dostępnym przedstawicielem tego gatunku jest Paulaner.

Najważniejsze piwa fermentacji dolnej to:
Pilsner - piwo, które zrewolucjonizowało warzelnictwo ,narodziło się w Czechach. Bawarski warzelnik na usługach czeskiego browaru w Pilznie, wyprodukował tam w 1840 pierwszą partię pilsnera, czyli złotego, gorzkiego piwa, które od tego czasu zyskało niesłychaną popularność.
Lager - piwo zbliżone do pilsnera, jednak o zmniejszonej zawartości chmielu i niższej zawartości alkoholu. Najbardziej znany przykład to Heineken. 
Ice lager - typowo amerykańskie piwo, o bardzo niskiej zawartości chmielu, warzone w niskich temperaturach. Jedyny rodzaj piwa, który można przechowywać w przezroczystych butelkach.

Piwa fermentacji spontanicznej, czyli takie, w których fermentacja prowadzona jest przez mikroorganizmy pochodzące z posiewu z powietrza. Smak takiego piwa jest ściśle związany z regionem, w którym jest produkowane. Przykładami takich piw są lambic a także kriek (flamandzki lambic z dodatkiem wiśni).

Piwo - ciekawostki

Oddawaj buta

Najsławniejszym przykładem oryginalnej szklanki i ciekawego serwowania jest Kwak, który podawany jest w szklance o pojemności 2xpint czyli 2x0,56826125 litra. Szklanka ma okrągłe dno i umieszczana jest w drewnianym stelażu. Zamówienie piwa wymaga oddania swojego buta „w zastaw” na czas picia z unikatowej szklanki. Tak belgijskie puby chronią się przed turystami szukającymi pamiątek-trofeów.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin