Budownictwo-procedur ,schody, dachy rzut, kominy.doc

(464 KB) Pobierz

Zezwolenie na budowę domu – niezbędne dokumenty:

 

Przed przystąpieniem do budowy domu musimy uzyskać szereg ważnych decyzji:

 

- warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działki

Otrzymanie pozwolenia na budowę wymaga przedłożenia oprócz projektu również dokumentu potwierdzającego możliwość i warunki zabudowy działki wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działek regulowane są bezpośrednio przez obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a tylko w przypadku jego dezaktualizacji lub braku – przez decyzję o warunkach zabudowy wydawaną przez prezydenta, burmistrza lub wójta gminy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można otrzymać decyzję nawet wówczas gdy gmina nie posiada planu miejscowego lub jest on nieaktualny. Wydawanie decyzji poza planem podlega jednak znaczącym ograniczeniom – działka, której dotyczy decyzja, musi spełniać 5 warunków:

·         Co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, musi być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu:

·         Działka ma dostęp do drogi publicznej

·         Istniejące lub projektowane uzbrojenie działki jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego

·         Działa nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, albo jest objęta zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów

·         Decyzja musi być zgodna z przepisami odrębnymi

 

- decyzja o warunkach zabudowy określa:

* rodzaj inwestycji

* warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych

* granice terenu inwestycji wyznaczone na mapie

 

- projekt budowlany:

Dysponując wypisem i wyrysem z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy, musimy ostatecznie zdecydować się, jaki dom chcemy budować. Możemy kupić jeden z wielu typowych projektów domów oferowanych na rynku lub zlecić indywidualny projekt.

 

- projekt powinien zawierać:

* projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzenia lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich

* projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia

*stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu i odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg

* w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów

 

- składanie wniosku o pozwolenie na budowę:

do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

·         Cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami i innymi wymaganymi pozwoleniami;

·         Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

·         Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Jeżeli dokumenty złożone przy wniosku o pozwolenie na budowę są kompletne i spełniają powyższe wymagania, starostwo lub gmina wydaje pozwolenie na budowę w formie decyzji.

Inwestor zobowiązany jest zawiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór autorski, co najmniej 7 dni przed ich rozpoczęciem. Składając to powiadomienie występuje równocześnie o wydanie dziennika budowy. Każda budowa rozpoczyna się od protokolarnego przekazania placu budowy kierownikowi budowy.

 

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym ta decyzja stała się ostateczna lub budowa została przerwana ba czas dłuższy niż 2 lata.

 

 

SCHEMAT PROCESU INWESTYCYJNEGO

 

 

Inwestor ( podjęcie decyzji o inwestowaniu )



























Projekty wykonawcze

Nadzór autorski

 

Realizacja

 

Nadzór inwestorski

Finansowanie

Kolaudacja

 

Mapy sytuacyjno-wysokościowe

Badania geologiczne terenu

Warunki techniczne zasilania

 

Decyzja o pozwoleniu na budowę

Projekt budowlany

 

Projekt technologiczny

Koncepcja architektoniczno-budowlana

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Wybór i zakup terenu

Program inwestycji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Definicje:

Budynekobiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach.

Budowla – każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, taki jak: lotnisko, droga, linia kolejowa, most, wiadukt, estakada, tunel, przepust, sieć techniczna, maszt, mur oporowy, przejazd kolejowy, śluza, zapora, jaz, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne (np. tamy), zbiornik, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnia ścieków, składowisko odpadów, stacja uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejście dla pieszych, sieć uzbrojenia terenu, budowla sportowa, cmentarz, pomnik, części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń), fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Mała architektura (obiekt małej architektury) – zespół niewielkich obiektów budowlanych, wznoszonych w ramach zagospodarowania terenu (działki budowlanej pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne, miast, osiedli, zakładów pracy, parków, ogrodów itp.). Mogą nimi być obiekty:

·         kultu religijnego, takie jak: kapliczka, krzyż przydrożny, figura,

·         architektury ogrodowej, takie jak: altany, posąg, wodotrysk,

·         użytkowe - służące rekreacji codziennej, takie jak: piaskownica, huśtawka, drabinka, ławki oraz utrzymaniu porządku, takie jak: śmietnik, ogrodzenie.

Plac budowy, teren budowy - wydzielone, i najczęściej ogrodzone miejsce, przeznaczone do prowadzenia prac budowlanych (wznoszenie, remont, lub rozbiórka obiektów budowlanych).

·         Na tym terenie znajdują się zarówno budowane obiekty, jak i wszystkie elementy tymczasowe: budynki administracyjne i socjalne, składy materiałów, drogi tymczasowe, warsztaty, tory szynowe dla żurawia itd.

·         W przypadku dużych budów teren placu budowy dzieli się na strefy oddzielne dla wszystkich podwykonawców (w przypadku odrębnych firm). Dla dobrej organizacji budowy i zagospodarowania placu budowy sporządza się tzw. plan zagospodarowania placu budowy.

Budowa jest to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego. Budowa, jako realizacja obiektu budowlanego jest tylko jednym z kilku etapów inwestycji budowlanej (procesu budowlanego). Aby mogło nastąpić rozpoczęcie tego etapu muszą być spełnione wymogi określone w Prawie budowlanym, a w szczególności musi zostać opracowany projekt i inwestor musi uzyskać decyzję administracyjną o pozwoleniu na budowę (w przypadku pewnych wymienionych w Prawie budowlanym prostych obiektów wystarczy zgłoszenie), która musi stać się decyzją ostateczną. Budowa realizowana jest na zlecenie inwestora (lub przez samego inwestora), który zobowiązany jest z mocy art. 18 p.b. do zorganizowania procesu budowy, w tym między innymi do zapewnienia wykonywania i nadzoru nad wykonywaniem czynności związanych z realizacją budowy oraz nad prowadzonymi robotami, przez osoby uprawnione do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w wymaganym zakresie i specjalności. W przypadku budowy są to:

·         projektant,

·         kierownik budowy i ewentualnie kierownicy robót,

·         inspektor nadzoru inwestorskiego (w przypadku budów, dla których jest wymagane w przepisach prawa ustanowienie inspektora).

Oprócz w.w. osób może okazać się niezbędnym włącznie w proces budowy innych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami, np. geodety, geologa, archeologa i innych.

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych (art. 41 p.b.), przy czym zwykle wcześniej następuje przejęcie placu budowy przez kierownika budowy.

Budowa jest złożonym technicznie, organizacyjnie, a także finansowo zespołem działań grupy ludzi. Nadzór i odpowiedzialność za ten proces spoczywa głównie na kierowniku budowy. Podlega on także kontroli ze strony wielu urzędów i instytucji takich jak nadzór budowlany, organa nadzoru administracyjno-budowlanego, inspekcja pracy, straż pożarna, straż miejska i inne, w zakresie ich kompetencji.

Po zakończeniu realizacji budowy, przed przystąpieniem do użytkowania ukończonego obiektu budowlanego, należy zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy oraz – w przypadku, gdy taki obowiązek wynika z przepisów – uzyskać pozwolenia na użytkowanie (decyzja administracyjna, która również musi stać się ostateczna, aby zgodnie z prawem móc użytkować obiekt budowlany).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Połać dachowa

Elementy składowe budynku:

Kosz

 



Kalenica

 



















Kalenica skośna





Otwór drzwiowy

Ściana szczytowa

 

Ściana zewnętrzna

 

Deska okapowa

 

             

Otwór okienny

 

 

Elementy budynku:

 

Fundamenty – cokół budynku

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin