Uklad pokarmowy.doc

(168 KB) Pobierz

Konspekt lekcji biologii

Poziom edukacyjny:  Gimnazjum
Program:  „Ciekawa biologia cz. 2”, wyd. WSiP
Dział programu: Funkcjonowanie organizmu człowieka
Hasło programowe: Układ pokarmowy
Temat: Układ pokarmowy człowieka
Zakres treści:
      1.Główne składniki pokarmowe
      2. Budowa i funkcje poszczególnych elementów układu pokarmowego
      3. Narządy gruczołowe- trzustka, wątroba
      4. Zasady prawidłowego odżywiania się
Cele:              A. Zapamiętanie wiadomości:
              - uczeń definiuje pojęcie „odżywianie”
              - uczeń wymienia główne składniki pokarmowe
              - uczeń wymienia narządy tworzące układ pokarmowy
              B. Zrozumienie wiadomości:
              - uczeń przyporządkowuje elementy składowe układu pokarmowego do ich funkcji
              - uczeń potrafi narysować schemat układu pokarmowego człowieka
              - uczeń podaje przykłady chorób układu pokarmowego człowieka
              C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
              - uczeń wskazuje położenie narządów układu pokarmowego na modelu,
                planszy i schemacie
              -
              D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
              - uczeń wskazuje odcinki przewodu pokarmowego, w których pokarm ulega
                przekształceniu chemicznemu
              - uczeń ustala związki pomiędzy dietą i trybem życia a występowaniem schorzeń układu pokarmowego
              E. Postawy:
              - postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
              - odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: środki zastępcze
   środki wizualne:
              - foliogram „Budowa układu pokarmowego człowieka”
   przyrządy i materiały:
              -rzutnik
   publikacje i materiały metodyczne:
              - podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas

Literatura dla nauczyciela:
              - Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
              - Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
              - Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
              - Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucnia:
              -Podręcznik „Ciekawa biologia cz1”
              - Atlas anatomiczny
Notatka:

Temat: Układ pokarmowy człowieka.

1.      Odżywianie- dostarczenie każdej żywej komórce organizmu takich substancji, jakich potrzebuje organizm do wzrostu i rozwoju.

2.      Schemat uzębienia człowieka

3 2 1 2

2 1 2 3

3 2 1 2

2 1 2 3

 

 

 

Praca domowa: Ułóż krzyżówkę ze słowem trawienie i wyjaśnij to pojęcie

Ogniwo lekcyjne

Czas realizacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Faza wstępna:

Sprawy organizacyjne

 

 

Pogadanka

Wstępna

 

 

 

 

 

 

 

 

Faza realizacyjna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Faza podsumowująca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca domowa

 

 

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

 

Nauczyciel zadaje pytanie co rozumiecie przez pojęcie „odżywianie”?

 

 

 

 

Proszę zapisać definicje odżywianie w zeszytach.

 

Człowiek należy do organizmów cudzożywnych czy ktoś pamięta co to oznacza?

 

 

Pokarm który spożywamy posiada wiele składników. Jakie mamy główne składniki pokarmowe?

 

Sole mineralne witaminy nie wymagają strawienia w przeciwieństwie do białek cukrów i tłuszczów, które w pożywieniu występują w postaci złożonej. Więc zadaniem układu pokarmowego jest ich rozłożenie do prostych związków.

 

Jakie związki otrzymujemy w wyniku trawienia białek cukrów i tłuszczów? 

 

 

 

 

 

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z schematem przewodu pokarmowego człowieka. Waszym zadaniem jest uzupełnianie schematu podczas ich omawiania.

 

Podczas omawiania nauczyciel zadaje uczniom pytania:

Dzięki czemu w jamie ustnej dochodzi do rozdrobnienia pokarmu?

Nauczyciel rysuje na tablicy schemat uzębienia człowieka.

 

Podczas rozdrabniania pokarmu w jamie ustnej wydzielana jest ślina z 3 zespołów ślinianek: podjęzykowa, podżuchwowa, przyuszna.

 

Tak rozdrobniony pokarm trafia do
gardło  (ruchy robaczkowate)
żołądka.

 

Nauczyciel wskazuje na foliogramie kolejne części układu pokarmowego: żołądek, dwunastnica, jelito cienkie, jelito grube i omawia ich funkcje

 

Otwórzcie podręczniki na str.131 i przeczytajcie akapit2 zaczynający się od słów „Do dwunastnicy…” i poszukajcie odp. na pytanie Jakie przewody uchodzą do dwunastnicy?

 

 

 

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z zadaniem. Proszę przyporządkować opisy do pasujących części układu pokarmowego.

 

Prawidłowe odżywianie się jest jednym z głównych czynników wpływających na utrzymanie przez człowieka dobrego stanu zdrowia. Wskutek niewłaściwego odżywiania zwiększa się liczba osób z nadwagą i otyłością, a także różnymi chorobami np.
miażdżyca tętnic
nadciśnienie tętnicze
cukrzyca
osteoporoza
próchnica zębów
choroby trzustki, wątroby.
 

Jak możemy zapobiegać chorobom układu pokarmowego?

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel zadaje pytania
-co się dzieje z pokarmem w jamie ustnej?
-jakie znacie rodzaje zębów
- jak nazywają się ruchy przełyku, które pozwalają na przesuwanie pokarmu do żołądka?
-jakie 2 gruczoły należą do układu pokarmowego
 

Ułóż krzyżówkę ze słowem TRAWIENIE i wyjaśnij znaczenie tego słowa.

 

Przywitanie nauczyciela.

 

 

 

Wskazany uczeń odpowiada na pytanie. Odżywianie to dostarczenie każdej żywej kom organizmu takich  substancji, jakich potrzebuje organizm do wzrostu i rozwoju.

 

 

 

Zgłaszający się uczeń odpowiada na pytanie. Oznacza to iż człowiek musi pobierać pokarm z otoczenia.

 

Wskazany uczeń odpowiada na pytanie. Są to białka, cukry(węglowodany),tłuszcze, woda i sole mineralne, witaminy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazany uczeń odpowiada: Białka- aminokwasy, cukry- cukry proste, tłuszcze- glicerol i kwasy tłuszczowe.

 

 

 

 

Uczniowie uzupełniają schemat podczas omawiania układu pokarmowego człowieka.

 

 

 

 

Uczniowie odpowiadają na pytania.

 

Język, zęby

 

 

Uczniowie rysują schemat w zeszycie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewód trzustkowy i wątrobowy.

 

 

 

 

Uczniowie rozwiązują zadanie, po czym sprawdzają wspólnie z nauczycielem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-nie jeść zbyt gorących posiłków
-dużo spacerów
-nie objadać się w nocy
-nie spożywać alkoholu
-ograniczona ilość słodyczy
-dużo surówek
-jedzenie owoców

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin