Jan Matejko.doc

(34 KB) Pobierz
Jan Matejko- malarz dziejów Polski

Jan Matejko- malarz dziejów Polski

Wysłany przez mrmr dnia 02-12-2004 o godz. 09:00:00
 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III.

 



Temat: Jan Matejko- malarz dziejów Polski

Cele lekcji.
Przewidywane osiągnięcia uczniów:

·  Uczeń słucha z zainteresowaniem tekstu czytanego przez nauczyciela.

·  Uczeń potrafi wyodrębnić postaci i wydarzenia.

·  Wie, kim był Jan Matejko.

·  Wyszukuje fragmenty tekstu na dany temat.

·  Praktycznie stosuje zdania złożone.

·  Umie zapisywać i porównywać liczby w zakresie 1000 ze wskazywaniem rzędów dziesiątkowych.

·  Rozumie pojęcie wieku.

·  Potrafi malować obrazy inspirowane tekstem literackim.

·  Z zainteresowaniem ogląda wybrane reprodukcje Jana Matejki.

·  Potrafi słuchać utworu instrumentalnego muzyki dawnej.

Metody pracy:

·  podające,

·  poszukujące,

·  ćwiczeń praktycznych

Formy pracy:

·  zbiorowa,

·  indywidualna,

·  grupowa

Środki dydaktyczne:

·  kaseta audio z nagraniem „Tańca dworskiego”,

·  napisy z tytułami wydarzeń,

·  reprodukcje obrazów Jana Matejki:
- Sobieski pod Wiedniem,
- Kościuszko pod Racławicami,
- Konstytucja 3 Maja,
- Bitwa pod Grunwaldem.

·  encyklopedia,

·  duże arkusze papieru,

·  kredki świecowe,

·  farby plakatowe,

·  napisy z rodzajami malarstwa,

·  J. Stępień „Jan Matejko”,

·  podręcznik „Wesoła Szkoła”,

·  Karty pracy ucznia.

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie utworu instrumentalnego muzyki dawnej pt. „Taniec dworski” i określanie jego nastroju. Kaseta audio

2. Omawianie treści ilustracji w podręczniku ze zwróceniem uwagi na miejsce i czas wydarzenia. P. s.93

·  Gdzie się to dzieje i kiedy? Dlaczego tak sądzisz? Określanie cech charakterystycznych wystroju wnętrza i wyglądu postaci.

·  Czym zajmują się poszczególne osoby?

·  Kim są dla siebie?

3. Słuchanie wzorowego czytania przez nauczyciela utworu pt. „Jan Matejko- malarz dziejów Polski”. P. s.92- 94

4. Zestawienie ilustracji w podręczniku z tekstem.

5. Tworzenie obrazu: Rodzina państwa Matejków. Dzieci losują kartki ze scenkami i próbują odgadnąć do nich tytuły w swoich zespołach.
Tytuły scenek:

·  Rozmowa Janka z ojcem

·  Konkurs rysowania dziejów Polski

·  Podziwianie obrazów wielkiego malarza

·  Wychwalanie rysunku Janka

6. Rozmowa na temat głównego bohatera utworu połączona z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów tekstu. P. s.92- 94

·  Dzięki komu mały Janek zainteresował się dziejami Polski?

·  Dlaczego ojciec obawiał się o przyszłość syna?

·  Kiedy ojciec zmienił zdanie?

·  Gdzie kształcił się Jan Matejko?

·  Jakie wrażenie wywarło na widzach jego malarstwo? P. s. 94

7. Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów, np. antykwariusz, krytyk. P. s. 92- 94

8. Zawieszenie na tablicy kartek z tytułami wydarzeń w porządku chronologicznym rozwijającej się akcji.

9. Ustalenie, że tytuły wydarzeń umieszczone na tablicy nie są zdaniami, gdyż nie zawierają czasowników w formie osobowej.

10. Zaznaczenie kolejności zdań zgodnie z przebiegiem wydarzeń. Podkreślanie w zdaniach czasowników. K. 78. ćw. 1,2

11. Pieniądze używane dawno temu w Polsce. Porównywanie wyglądu monet na zdjęciach z używanymi obecnie. K. 78. ćw. 3,4

12. Liczby do 1000. Zapisywanie, porównywanie liczb. Wskazywanie rzędów dziesiątkowych. K. M. s. 42

13. Tworzenie zdań złożonych i zapisywanie ich w zeszytach. Wskaźniki zespolenia zdań. K. ćw. 5,6

14. Przeskakiwanka literowa. Odgadywanie tytułu obrazu Jana Matejki. K. 79. ćw. 1

15. Wypowiedzi uczniów dotyczące reprodukcji obrazu pt. „Bitwa pod Grunwaldem”. P. s. 95.

16. Zwiedzanie klasowej wystawy poświęconej sławnemu Polakowi. Oglądanie reprodukcji znanych obrazów Jana Matejki:
- Sobieski pod Wiedniem,
- Kościuszko pod Racławicami,
- Konstytucja 3 maja . Reprodukcje obrazów Jana Matejki

17. Wyszukiwanie w encyklopedii informacji o Janie Matejce. encyklopedia Wielka litera w nazwach obrazów, rzeźb, dzieł muzycznych.

18. Wzorowe czytanie przez nauczyciela ciekawostek z życia wielkiego malarza oraz związanych z jego twórczością zawartych w książce pt. „Jan Matejko”. Jadwiga Stępień „ Jan Matejko”

19. Liczby trzycyfrowe i czterocyfrowe. Pojęcie wieku. K. M. 43.

20. Narzędzia używane przez artystów malarzy i sposoby ich wykorzystywania. K. 80. ćw. 5,6

21. Malowanie obrazów w zespołach kilkuosobowych na arkuszach dużego formatu kredkami świecowymi lub farbami plakatowymi. Dzieci losują kartki z napisanym rodzajem malarstwa: pejzaż, portret. Odgadywanie rodzaju malarstwa. Arkusze dużego formatu, farby i kredki.

22. Wystawa prac i ich ocena.

23. Zadanie pracy domowej- ćwiczenie 3, karta 80. K.80, ćw. 3

Mariola Rejmus

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin