Rozwój dziecka w 6 miesiącu życia.doc

(22 KB) Pobierz
Rozwój dziecka w 6 miesiącu życia

Rozwój dziecka w 6 miesiącu życia

 

Jestem coraz bardziej samodzielny

Półroczne dziecko już sporo potrafi. Coraz szybciej dąży do samodzielności, chce samo siedzieć, próbuje wstawać do raczkowania.

. Pełza, turla się, próbuje zmieniać położenie. Nie można go zostawić bez opieki na łóżku, bo jest duże prawdopodobieństwo, że spadnie na podłogę. Bawi się zabawkami, przerzuca je z jednej ręki do drugiej. Chwyta przedmioty, które są w oddaleniu, potrafi robić to jedną rączką. Chce siedzieć samodzielnie, próbuje nazywać po swojemu rodziców czy różne czynności. W tym wieku na pewno polubi nowe potrawy, których skład warto jednak omówić z pediatrą. Maluch potrafi odróżnić głos mamy od innych. Dobrze widzi również jej twarz. Odkrywa, że przedmioty są różne – jedne miękkie, inne szorstkie, dlatego warto dawać maluchowi różne rzeczy, którymi będzie mógł się bawić. Wie, że zabawka, która zniknęła, jest w innym miejscu i próbuje jej szukać. Lubi kolory i zróżnicowane dźwięki.

Rozwój psychiczny i społeczny

Uwielbia, gdy się do niego mówi, lubi być w centrum uwagi. Sam również próbuje mówić i chce nawiązywać kontakt z otoczeniem. Gdy słyszy głos mamy lub taty, odwraca się do nich i śmieje się. Lubi także swoje odbicie w lustrze, z którym chce rozmawiać. Zaczyna się bać obcych, odróżnia już twarze najbliższych. Może reagować płaczem, gdy zostanie sam, wśród nieznanych mu do tej pory ludzi albo wśród osób, których nie pamięta. Wyczuwa, czy rodzice są w dobrym czy złym humorze. Wybucha płaczem, gdy rodzice się kłócą, śmieje się, gdy oni są radośni.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin