38.Andrzejki kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych(1).doc

(105 KB) Pobierz
"Andrzejki" kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych

"Andrzejki" kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych

Co roku w naszym przedszkolu podtrzymuje się tradycje związane z "Andrzejkami". Robimy to w różny sposób: zapraszając rodziców do wspólnej zabawy, bądź w poszczególnych grupach wróżymy i lejemy wosk. Tym razem postanowiłam wciągnąć do zabawy wszystkie dzieci, począwszy od "maluszków" po "starszaków" oraz włączając do niej personel przedszkola. Miała to być zabawa dla wszystkich.

Oczywiście pomysł wymagał odpowiedniego przygotowania. Na zebraniu grupowym z rodzicami poprosiłam ich o przygotowanie strojów: magów, wróżek i cyganek potrzebnych dla dzieci z naszej grupy (sama też go przygotowywałam).

Na tydzień przed zbliżającymi się "Andrzejkami" rozpoczęliśmy wspólnie z dziećmi przygotowania do wróżb. Na zajęciach przygotowaliśmy karteczki z imionami dziewczynek i chłopców, zawodami (dzieci cięły i składały w kosteczkę), zbieraliśmy świece do lania wosku, oprawiliśmy "Księgę wróżb", poznawaliśmy wróżby i sposoby ich przeprowadzania, bo to dzieci miały wróżyć.

W dniu "Andrzejek" dzieci podzieliły się na zespoły odpowiedzialne za przeprowadzenie danej wróżby i barwny korowód ruszył od sali do sali wróżąc i bawiąc się z dziećmi.

Wychodząc z sali zabieraliśmy dzieci zaprowadzając ich na salę gimnastyczną, gdzie zabawa trwała dalej - tańce, zabawy i lanie wosku.

W ten sposób całe przedszkole rozbrzmiewało muzyką, śmiechem i radością.

Gdy odwiedziliśmy wszystkie grupy przedszkolne, udaliśmy się do gabinetu dyrektora i kuchni, nie zapomnieliśmy o woźnych oddziałowych i konserwatorach.


SCENARIUSZ "ANDRZEJEK"

I. Przygotowania w sali:
- Podział na grupy;
- Przygotowanie potrzebnych akcesoriów;
- Przypomnienie sposobu wróżenia.

II. Odwiedziny w poszczególnych grupach:
- Wejście do sali - śpiewanie piosenki "Andrzejkowe wróżby" ze zbioru Bożeny Formy: "Rok w wierszu i piosence":

Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży.

Ref: Wosk lejem, wosk lejemy...
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
co nam wróżby, co nam wróżby,
co nam wróżby przepowiedzą.

Gosi z wosku wyszedł piesek,
może pieska wnet dostanie.
Robertowi samolocik,
więc poleci gdzieś w nieznane.

Ref: Wosk lejemy...

Pawełkowi z wosku piłka,
a Jarkowi wyszły narty.
To są właśnie ich marzenia,
więc te wróżby to nie żarty.

Ref: Wosk lejemy...

- Organizacja wróżenia: dzieci siedzą w kole
1. Buty- ustawianie butów jeden za drugim po przekątnej sali; który wyjdzie pierwszy za drzwi ta dziewczyna/ chłopiec, wyjdzie pierwsza za mąż/ ożeni się (w grupach młodszych but wskazuje dziecko, które pojedzie w podróż dookoła świata);
2. "Kim będę, gdy dorosnę?" - dzieci losują karteczki, na których są symbole różnych zawodów. Wróżba przepowiada, jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. (Można było wylosować kartkę z napisem "milioner");
3. "Kubeczki" - losowanie kubeczków pod, którymi ukryte są: - mirt oznaczający pozostanie w stanie panieństwa lub kawalera;
- obrączka - ślub;
- krzyżyk - osobę duchowną;
- pieniądz - bogactwo;
4. "Imiona" - przekłuwanie serca z wypisanymi imionami chłopców z jednej
strony, dziewczyn z drugiej. Wróżba daje odpowiedź na pytanie o imiona
przyszłych żon i mężów;
5. Nauczycielka wróży z kart "Wielkiej księgi wróżb" wychowawczyni;



6. "Grosik" - na zakończenie dzieci otrzymują grosik, odwracając się tyłem do miski z wodą rzucają nim przez lewe ramię; komu grosik wpadnie do miski ma szansę na spełnienie wróżb.

III. Zabawy na sali gimnastycznej:
- Taniec przy muzyce mechanicznej;
- Tańce integracyjne:
1. "Muzyczne impresje ruchowe" - uczestnicy ustawiają się w kilka pociągów, prezentowanych jest sześć utworów muzycznych różniących się tempem, wyrazem. Pierwsza osoba w pociągu pokazuje ruchy do pierwszego fragmentu, pozostałe naśladują, potem druga itd. Pokazujący zmienia się wraz ze zmianą muzyki.
2. "Poprzez świat" - ustawienie w kole, cztery kroki po obwodzie koła, zwrot do środka i cztery wachnięcia (w prawo, w lewo, w prawo, w lewo), cztery kroki po obwodzie koła, cztery wachnięcia, cztery kroki do środka z podnoszeniem rąk, cztery kroki do tyłu z opuszczaniem rąk- powtórzyć.
3. "Siedmioskoczek" - w wesoły, rytmiczny utwór wplecione są sygnały trąbki, gdy dzieci je usłyszą, przerywają taniec i wykonują figurę.
4. Taniec z kartkami papieru (do utworu "Fale Dunaju")- dzieci poruszają kartkami w rytm utworu.
5. Lanie wosku - dziecko trzyma duży klucz, a nauczyciel leje wosk zachowując pełne bezpieczeństwo, dzieci swoje "odlewy" kładą na kartce, której wcześniej użyli do tańca.
6. Powrót do sali - odczytywanie z wychowawczynią, wróżby z bryły wosku.

IV. Wróżenie personelowi przedszkola.

V. Podziękowanie dzieciom i nagrodzenie ich słodyczami.

Dzieci podjęły się i zrealizowały zadania wymagające współpracy w zespole. Nagrodą za trud była wspólna zabawa z wszystkimi dziećmi z naszego przedszkola, wspaniałe stroje, które dzieci bardzo lubią i poczucie ważności własnej osoby. Zabawa sprzyjała lepszemu poznaniu się i integrowaniu społeczności przedszkolnej.

Serdecznie chcę też podziękować koleżankom, które pomogły mi wdrożyć pomysł w życie. Pani Dorocie T., która "wróżyła" z drugą grupą dzieci i Pani Ewie K. zajmującej się dziećmi na sali gimnastycznej. Ponieważ nasze przedszkole liczy sześć oddziałów, tylko sprawna organizacja i porozumienie mogły sprawić, że zabawa była świetna.

Andrzejki - wierzenia i tradycje

Wierzono, że w wigilie świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice - w noc Andrzejkową matrymonialne.

Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.
Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze.
Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Wg przysłowia, że w " święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" ale potem zwyczaj urządzania Katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano Andrzejki.
Inne andrzejkowe wróżby.

Buty.
Aby dowiedzieć się, która z grona wróżących wyjdzie pierwsza za mąż, należy buty z lewej nogi ustawić rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiany jest na początek i właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu lub wyjdzie za drzwi jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Szpilki.
7 lub 13 szpilek włożyć do kubka potrząsnąć i wysypać na stół przykryty obrusem. Odczytać litery utworzone ze szpilek.
A. podróż lub przeprowadzka,
E. pomyślność w miłości i w pracy a jeśli litera jest odwrócona - przejściowe kłopoty,
H. szczęście w miłości, małżeństwo,
K. sukces zawodowy.
L. ostrzega przed złodziejami a jeżeli odwrócona - przed chorobą lub wypadkiem,
M. wyjątkowo korzystna propozycja,
N. okres dobrej passy,
T. pomoc przyjaciół,
W. uwaga na oszustów,
V. ostrzeżenie przed próbą wykorzystania wróżącej,
X. ogólne szczęście.

Filiżanki.
Cztery filiżanki. Pod trzema chowamy: obrączkę, monetę i listek a czwartą zostawiamy pustą. Zamieniamy miejscami filiżanki i wybieramy jedna z nich. Obrączka to miłość, listek - ślub, moneta - bogactwo a pusta to nowy rok bez zmian.

Imię przyszłego małżonka.
1.Wypisać kartki z imionami i włożyć pod poduszkę, rano wyciągnąć jedną z nich - wyciągnięte imię to imię małżonka. 2. Wyciąć serce z papieru i wypisać na nim imiona, odwrócić kartkę i szpilką przebić serce imię przebite to imię przyszłego męża, jeżeli szpilka trafi na poste miejsce - trzeba czekać do następnego roku.

Obieranie jabłek
Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestniczek zabawy. Każda z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Która wygra, ta będzie najdłużej chodzić ze swoim chłopakiem. W drugim etapie kazda dziewczyna bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąs literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka, z którym będzie się w tym roku spotykać.

Wybieranie owoców
Na tacy kładziesz trzy owoce, np. jabłko, cytrynę i śliwkę. Druga osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera, np. ten z lewej, z prawej czy środkowy. Jesli wybierze jabłko, oznacza to, że będziesz z kimś tworzyć szczęśliwą parę. Gdy wybierze cytrusa - żle ulokuje swoje uczucia. Wybór śliwki, wiśni lub czereśni oznacza, że jeszcze w najbliższym roku nie będzie z nikim chodzić.

Wróżenie z igliwia
Do miski z woda wrzucasz igły sosnowe lub małe listki. Jedna (oznaczona) igła symbolizuje dziewczynę, druga konkretnego chłopaka. Jeżeli obie igły zetkną się, to również młodzi połączą się ze sobą. W zabawie może wziąć udział dowolna liczba osób.

Kółeczko
Dziewczęta ustawiają sie w kółeczku. Do środka wchodzi chłopak z zawiązanymi oczami. Zostaje zakręcony kilka razy, po czym na chybił trafił wybiera jedną z nich. Szczęśliwa wybranka najszybciej ze wszystkich znajdzie swojego chłopaka lub najszybciej wyjdzie za mąż.

Kołki w płocie
Liczba parzysta oznaczała szybki ślub. Płot "mówił" także, czy pan młody będzie "prosty", czy "krzywy", w zależności od wyglądu pierwszego lub ostatniego kołka w płocie.

Andrzejki

I. ŹRÓDŁA LUDOWEJ TRADYCJI.
Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja (patrona dziewcząt).

II. WRÓŻBY
Aby zabawa miała nastrój tajemniczości, należy odpowiednio udekorować salę i nie zapominać o oświetleniu. Światło powinno być przytłumione, kolorowe lub mogą to być świece, których płomienie wywołują nastrój sprzyjający wróżbom.
Jest wiele andrzejkowych wróżb, tutaj chciałybyśmy podać kilka propozycji:
* "Jakie imię będzie mieć twój mąż lub żona"- przekłuwanie szpilką serc z imionami.
* "Kim będę, gdy dorosnę"- przekłuwanie szpilką serc z nazwą zawodu.
* "Co mnie czeka w najbliższym czasie" - uczestnicy siedzą w kole. W środku układamy karteczki z napisami, np.: "wystrzegaj się plotek", " czeka cię miła niespodzianka", "otrzymasz dobrą ocenę", "spełni się twoje marzenie" itp. Bawiący się kolejno wprawiają w ruch pustą butelkę. Wróżbą jest napis, na który wskaże po zatrzymaniu butelka.
* "Kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni"- przekładanie w rzędzie lewych butów w kierunku drzwi.
* "Jakiego partnera szukam" - na kartkach rysujemy różne zwierzęta, np. żółw(powolny), lis(chytry, przebiegły), pszczoła(pracowity),osioł(uparty), lew(odważny),sowa(mądry).
* "Wróżby z wosku" - interpretacja wróżby zależy od fantazji, dowcipu wróżki i znajomości osób biorących udział w zabawie. Można skorzystać z podpowiedzi:
- kształt figury geometrycznej - jesteś zrównoważony, lubisz spokojne życie, nie lubisz zmian.
- kształt drzewa, lasu - lubisz wieś, piękne widoki, wzruszające lektury. Jesteś marzycielem, często "bujasz w obłokach".
- kształt bryły, góry, skały - masz gwałtowną, wybuchową naturę. Chciałbyś, aby wszyscy cię słuchali, często jesteś niesprawiedliwy. Zbyt wiele myślisz osobie. Marzysz o niezwykłych przygodach.
- kształt psa, kota - jesteś dobrym przyjacielem. Cenisz u ludzi szczerość. Jesteś "duszą" towarzystwa.
- kształt grzybka, warzyw lub owoców - jesteś łakoma, lubisz słodycze. Musisz starać się być bardziej systematyczna. Jesteś niecierpliwa, ciągle zaczynasz coś robić, a nigdy nie kończysz.
- kształt serca - jesteś wielkoduszny i życzliwy. Lubisz wszystkich wokół.
- kształt torebki lub innego damskiego przedmiotu - nie lubisz nauki, nie lubisz pomagać innym. Chcesz mieć dużo pieniędzy, ale nie lubisz pracować.
- kształt domu, mebla - jesteś domatorem, twój dom będzie ładnie urządzony. Potrafisz oszczędzać, czasami jesteś skąpa.
- kształt kwiatów - masz uzdolnienia artystyczne. Jesteś subtelny i wrażliwy. U ludzi widzisz tylko wady, nie dostrzegasz ich zalet. Jesteś zamknięty w sobie.
- Kształt rycerza, konia, przedmiot o charakterze wojskowym - ciągle myślisz, że koleżanki i koledzy nie lubią cię. Masz pretensje do losu, nigdy do siebie. Lubisz porządek.

Podane wróżby można przeplatać zabawami integracyjnymi np.:" Idzie zuch", "Tańczymy labada", "Chodzi lisek koło drogi".

Na podstawie książki W.Śliwierskiego pt. "Andrzejki" i własnych doświadczeń.

Opracowanie: Marzena Więch
Dorota Kolassa

Andrzejki - wierzenia i tradycje

Wierzono, że w wigilie świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice - w noc Andrzejkową matrymonialne.

Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.
Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze.
Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Wg przysłowia, że w " święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" ale potem zwyczaj urządzania Katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano Andrzejki.
Inne andrzejkowe wróżby.

Buty.
Aby dowiedzieć się, która z grona wróżących wyjdzie pierwsza za mąż, należy buty z lewej nogi ustawić rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiany jest na początek i właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu lub wyjdzie za drzwi jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Szpilki.
7 lub 13 szpilek włożyć do kubka potrząsnąć i wysypać na stół przykryty obrusem. Odczytać litery utworzone ze szpilek.
A. podróż lub przeprowadzka,
E. pomyślność w miłości i w pracy a jeśli litera jest odwrócona - przejściowe kłopoty,
H. szczęście w miłości, małżeństwo,
K. sukces zawodowy.
L. ostrzega przed złodziejami a jeżeli odwrócona - przed chorobą lub wypadkiem,
M. wyjątkowo korzystna propozycja,
N. okres dobrej passy,
T. pomoc przyjaciół,
W. uwaga na oszustów,
V. ostrzeżenie przed próbą wykorzystania wróżącej,
X. ogólne szczęście.

Filiżanki.
Cztery filiżanki. Pod trzema chowamy: obrączkę, monetę i listek a czwartą zostawiamy pustą. Zamieniamy miejscami filiżanki i wybieramy jedna z nich. Obrączka to miłość, listek - ślub, moneta - bogactwo a pusta to nowy rok bez zmian.

Imię przyszłego małżonka.
1.Wypisać kartki z imionami i włożyć pod poduszkę, rano wyciągnąć jedną z nich - wyciągnięte imię to imię małżonka. 2. Wyciąć serce z papieru i wypisać na nim imiona, odwrócić kartkę i szpilką przebić serce imię przebite to imię przyszłego męża, jeżeli szpilka trafi na poste miejsce - trzeba czekać do następnego roku.

Obieranie jabłek
Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestniczek zabawy. Każda z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Która wygra, ta będzie najdłużej chodzić ze swoim chłopakiem. W drugim etapie kazda dziewczyna bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąs literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka, z którym będzie się w tym roku spotykać.

Wybieranie owoców
Na tacy kładziesz trzy owoce, np. jabłko, cytrynę i śliwkę. Druga osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera, np. ten z lewej, z prawej czy środkowy. Jesli wybierze jabłko, oznacza to, że będziesz z kimś tworzyć szczęśliwą parę. Gdy wybierze cytrusa - żle ulokuje swoje uczucia. Wybór śliwki, wiśni lub czereśni oznacza, że jeszcze w najbliższym roku nie będzie z nikim chodzić.

Wróżenie z igliwia
Do miski z woda wrzucasz igły sosnowe lub małe listki. Jedna (oznaczona) igła symbolizuje dziewczynę, druga konkretnego chłopaka. Jeżeli obie igły zetkną się, to również młodzi połączą się ze sobą. W zabawie może wziąć udział dowolna liczba osób.

Kółeczko
Dziewczęta ustawiają sie w kółeczku. Do środka wchodzi chłopak z zawiązanymi oczami. Zostaje zakręcony kilka razy, po czym na chybił trafił wybiera jedną z nich. Szczęśliwa wybranka najszybciej ze wszystkich znajdzie swojego chłopaka lub najszybciej wyjdzie za mąż.

Kołki w płocie
Liczba parzysta oznaczała szybki ślub. Płot "mówił" także, czy pan młody będzie "prosty", czy "krzywy", w zależności od wyglądu pierwszego lub ostatniego kołka w płocie.

1.     Losowanie.

Dzieci losują kartki, które dzielą je na 4 lub 5 zespołów w zależności od liczebności klasy. Na kartkach umieszczone są następujące nazwy (każda powtarza się 5 razy):

1.     czarodziej

2.     wróżbita,

3.     elf

4.     krasnoludek

W ten sposób tworzą się zespoły czarodziei, wróżbitów, elfów i krasnoludków. Kartki są jednocześnie wizytówkami, które dzieci przypinają do ubrania, wcześniej dopisując swoje imię np. czarodziej Adam.

2.     Praca w Grupach:

Ø     Nauczyciel wskazuje grupom ich miejsce w sali stawiając na stolikach nazwy „Siedlisko czarodziei”, „Siedlisko wróżbitów”, Siedlisko elfów”, „Siedlisko krasnoludków”.

Ø     Grupy mają do dyspozycji bibułę, klej, nożyce, z których muszą wykonać dla siebie emblematy odróżniające ich od innych grup np. opaski na głowę, kokardy, apaszki itp.) – nauczyciel podpowiada jeżeli grupy mają trudności z wymyśleniem emblematu.

3.     Praca w Zespole:

Ø     Wszyscy siadają w kole

Ø     Nauczyciel pyta – Czy wiecie jakie święto dziś obchodzimy

Po ustaleniu odpowiedzi nauczyciel czyta krótką historię andrzejkowych tradycji.

4.     Zabawa Muzyczno – Ruchowa.

Gra muzyka. W chwili gdy muzyka milknie padają polecenia wykonania krótkich działań w ruchu np.. uścisnąć jak najwięcej rąk, uścisnąć jak najwięcej kostek u nóg, spojrzeć jak największej liczbie osób prosto w oczy, zgrupować się według koloru oczu itp.

5.     Praca w Grupach.

Grupy otrzymują karty pracy – ich zadaniem jest wspólne dokończenie, w ciągu określonego czasu, przysłów:

1)                                                                                     Cicha woda ..............................................................................

2)                                                                                     Jak sobie pościelisz ..................................................................

3)                                                                                     Kto pyta ....................................................................................

4)                                                                                     Gdzie dwóch się bije ................................................................

5)                                                                                     Wybiera się jak ........................................................................

6)                                                                                     Strach ma .................................................................................

7)                                                                                     Ten się śmieje ..........................................................................

8)                                                                                     Kto pod kim dołki kopie ...........................................................

9)                                                                                     Paluszek i główka ....................................................................

10)                                                                                Czego Jaś się nie nauczy .........................................................

 

              Uwaga:

Można również zastosować inną wersję tego zadania – w zależności od zespołu klasowego. Zamiast dopisywać zakończenia przysłów mogą uczniowie je dobierać z rozsypanki i naklejać w odpowiednich miejscach.

Grupa, która zrobiła zadanie jako pierwsza otrzymuje nagrodę żółty klucz (klucz z kolorowego kartonu), miejsce drugie – klucz błękitny, trzecie – zielony, itd.

Nagrodzenie wspólnych wysiłków brawami.

6.     Zabawa Muzyczno – Ruchowa.

Dzieci tańczą dowolnie przy muzyce. Kiedy muzyka się urywa nauczyciel podnosi do góry dużą kostkę pokazując wyraźnie jedną ściankę. Dzieci mają za zadanie szybko połączyć się w grupy liczące tyle osób, ile oczek było pokazane na kostce. Po utworzeniu grupek padają polecenia, po których dzieci tańczą przez chwilę wykonując zadanie. Potem następuje powrót do swobodnego tańca.

Polecenia mogą być następujące:

I – Każdy jest kelnerem w zatłoczonej restauracji.

II – Jedna osoba wykonuje dowolne ruchy, a druga jest jej cieniem.

III – Jedna osoba jest starym samochodem, a dwie ją pchają.

IV – Wszyscy stoją pod jednym parasolem i tańczą.

V – Jedna osoba ma urodziny, pozostałe jej gratulują.

VI – Jedna osoba to lokomotywa, pozostałe są wagonikami.  

7.     Praca w Grupach.

Każda grupa przygotowuje jedną wróżbę wg instrukcji znajdującej się w kopercie, które wcześniej losują.

I grupa – wypisuje na kolorowych karteczkach jak najwięcej nazw zawodów – wróżba „Kim będę?”

II grupa – wypisuje na karteczkach w dwóch kolorach, na jednym – imiona chłopców, na drugim – imiona dziewcząt – wróżba „ Imię mojej sympatii”

III grupa – wypisuje na kolorowych karteczkach ( przy pomocy nauczyciela) „Co wydarzy się w najbli...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin