Strojenie gitary.txt

(3 KB) Pobierz
Strojenie gitary

Witam!
Tym razem pouczymy się trochę o strojeniu gitary. Nie chciałbym się jednak rozwodzić na temat elektronicznych stroików (sam posiadam 2 takie gadżety: jeden firmy Boss, drugi w multiefekcie gitarowym Digitech). Co prawda byłem już w takiej sytuacji: zespół gra, moja struna pęka i cała gitara się rozstraja - zakładam strunę i dostrajam gitarę w czasie gry kolegów (nie muszę nic słyszeć, wywietlacz pokazuje mi, że kolejne struny sš już nastrojone!). Takie sytuacje przytrafiajš się jednak rzadko. 
Pamiętaj! 
Elektronika ma nam pomagać, a nie nas całkowicie zastępować! Podstawa to dobry słuch muzyczny i umiejętnoć strojenia instrumentu na ucho.

Elektroniczne zabawki dostrajajš nam puste struny. Aby teraz skutecznie grać, trzeba mieć gitarę wysokiej klasy, strojšcš idealnie na całej długoci gryfu. Jeli takiej nie macie, na wyższych progach struny mogš okazać się nastrojone niedokładnie. 

Strojšc samodzielnie, ćwiczymy: 
znajomoć dwięków na gryfie gitary,
rozpoznawanie dwięków identycznych,
rozpoznawanie interwałów, czyli odległoci między dwiękami (np. tercja, kwarta, kwinta, oktawa),
posługiwanie się kluczami.

Umiejętnoci te, okażš się pomocne w dalszym doskonaleniu gry.
Uwaga! 
Bardzo ważnš czynnociš przy zakupie gitary jest sprawdzenie, czy stroi ona na całej długoci gryfu. Jeli nie, mogš być tego różne przyczyny. Być może wyregulowania wymaga menzura strun (długoć struny od siodełka do mostka reguluje się w wielu mostkach gitar elektrycznych) Gorzej, jeli przyczynš jest niedokładne wykonanie gryfu gitary - jest to wada, która powinna tę gitarę dyskwalifikować! 

Aby sprawdzić, czy instrument stroi na całym gryfie, wykonujemy taki manewr:
naciskamy strunę na 12 progu i wydobywamy dwięk
potem wydobywamy na tej strunie flażolet na 12 progu
oba wydobyte dwięki powinny mieć identycznš wysokoć
każdš strunę sprawdzamy w ten sam sposób

Jeli gitara ma gryf 24-progowy, manewr ten powtarzamy na 24.
Metody strojenia gitary

Zaczšć trzeba od tego, że aby zabrać się do strojenia - musimy koniecznie nastroić pierwszš strunę. To do niej będziemy przecież stroili następne. Aby dobrze nastroić pierwszš strunę, użyjmy kamertonu, czyli stroika (dmuchanego, widełkowego). Przyciskamy strunę pierwszš E1 na pištym progu, regulujemy kluczem dotšd, aż dwięk ze stroika i dwięk tej struny stanš się identyczne. Jest to dwięk A!

Pustš strunę E1 możemy też dostroić do dwięku E zagranego na nastrojonym już instrumencie, np. fortepianie.

Doć łatwo też porównać pustš E1 do dwięku E podanego z instrumentu elektronicznego, jakim jest keyboard.

Jeli pierwsza struna E1 jest już nastrojona, możemy rozpoczšć strojenie całej gitary.

Proponuję dziewięć metod strojenia i sprawdzania stroju gitary. Metody te bazujš na naszym słuchu muzycznym i znajomoci dwięków na gryfie instrumentu. Doskonalš też nasze umiejętnoci rozpoznawania i porównywania dwięków.

Metoda 1 - Klasyczna

Porównujemy dwięk pustej struny z dwiękiem struny następnej, dociskanej na 5 progu (wyjštek  struna G3 na progu 4). Dwięki te powinny być identyczne.

--------------- < TABELA >

E1--0---------------------------------------------
H2----5------0------------------------------------
G3-------------4-------0--------------------------
D4-----------------------5------0-----------------
A5--------------------------------5------0--------
E6-----------------------------------------5------

CIEKAWOSTKA: do sprawdzenia stroju na strunach basowych można wykorzystać zjawisko rezonansu. Jeli np. struny A5 i E6 sš dobrze nastrojone  tršć trzymanš na 5 progu strunę E6, a zobaczysz, że pusta struna A5 zacznie drgać sama  i będzie słychać wydawany przez niš dwięk (zga dłoniš drgajšcš strunę E6). Struna E6 przekazała drgania strunie A5.

--------------- < TABELA >

--------------- < TABELA >
Zgłoś jeśli naruszono regulamin